Technika wojskowa

Ukraińska artyleria robi robotę – tak wylatuje w powietrze rosyjski magazyn amunicji

przeczytasz w 1 min.

Wojna na Ukrainie nadal trwa i nic nie wskazuje na szybkie zażegnanie konfliktu. Nasi sąsiedzi próbują jednak walczyć w inny sposób – chodzi o niszczenie magazynów amunicji, co ma być jednym ze sposobów na powstrzymanie wroga.

Ukraińcy zniszczyli magazyn amunicji – rosyjskie wyposażenie wyleciało w powietrze

Ukraińskie Wojska przygotowały zasadzkę, w której swój udział miały cztery grupy: 40. oddzielna brygada artylerii, Departament Wywiadu dowództwa Charkowskiej Grupy Wojskowej oraz grupa rozpoznania lotniczego, a także 3. Brygada Operacyjna Gwardii Narodowej Ukrainy.

Dzięki działalności wywiadu i rozpoznaniu lotniczemu, wojskowym udało się zlokalizować rosyjski magazyn amunicji w miejscowości Hoptivka w obwodzie Charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy. Zabudowania stały się celem ataku dla ukraińskiej artylerii.

Celny ostrzał artyleryjski pozwolił zniszczyć skład amunicji – potężna eksplozja potwierdza, że atak okazał się skuteczny (a wojska Federacji Rosyjskiej straciły masę amunicji). Przy okazji udało się zniszczyć dwie holowane, radzieckie armaty 120 mm 2B16 „Nona-K”.

Na profilu OSINTtechnical znajdziemy dokładną lokalizację magazynu:

Dlaczego Ukraińcy niszczą rosyjskie magazyny amunicji?

W sieci pojawia się coraz więcej nagrań pokazujących skuteczny atak wojsk ukraińskich na rosyjskie składy broni i amunicji. Obiekty oczywiście nie są wybierane przypadkowo. To specjalna taktyka ukraińskich wojsk.

Chodzi o odcięcie wojsk Federacji Rosyjskiej od zaopatrzenia, co opóźni lub uniemożliwi dalsze działania zbrojne wroga. Duże znaczenia odgrywają tutaj nowoczesne systemy artylerii (np. niedawno dostarczone wyrzutnie M142 HIMARS), które pozwalają precyzyjnie razić obiekty przeciwnika.

Źródło: The Sun, OSINTtechnical, Wikipedia, foto: US Army/Markus Rauchenberger

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  janex2
  3
  Co to jakaś propaganda? Wg benchmarku Ukraina bez przerwy masakruje ruskich, a sytuacja wygląda mniej więcej na odwrót...
  • avatar
   Golden
   -3
   Wcześniej co chwila wylatywały ukraińskie magazyny, ale tego Maziarz nie chciał tego tutaj przedstawić (chyba), Ukraińcy również przebili - albo nie wiele im brakuje - magiczną barierę 100k martwych. Niech im będzie, że teraz wysadzili 5 magazynów, co za różnica. Teraz nic się nie dzieje bo Ruscy mają przerwę, to pokazują teraz te wielkie sukcesy. Żeby nie było, uważam że to nadal kompromitacja dla Federacji Rosyjskiej, biorąc nawet pod uwagę długotrwałą pomoc jaką Ukraina otrzymała od 2014, to mimo wszystko powinni zgnieść ukrainców jak karaluchy. Generalnie to szkoda czasu śledzić ten syf na bieżąco, jak się to wszystko skończy, to wtedy można będzie się temu przyjrzeć.
   • avatar
    elkomendante
    0
    • avatar
     piomiq
     0
     Podobno ruskie straciły już 14 magazynów broni/amunicji.
     • avatar
      Witalis
      0
      Precyzja jest kluczowa szczególnie jak ma się dobry zwiad :-)