Oprogramowanie

Unia Europejska wykluczy Microsoft?

przeczytasz w 0 min.

Serwis heise-online.co.uk donosi jakoby zaistniała szansa na wykluczenie giganta z publicznych przetargów organizowanych na obszarze Unii Europejskiej. Mowa o przetargach publicznych organizowanych przez różnego rodzaju instytucje, które nie mogą w tradycyjny sposób kupować oprogramowania.

Z pytaniem o wykluczenie Microsoftu wystąpiła członkini Parlamentu Europejskiejego, wywodząca się z Partii Zielonych Heidi Ruehle. Jak się okazuje nie jest to żadna fanaberia Pani Ruehle. Otóż Microsoft został w ostatnich latach dwukrotnie ukarany przez Unię Europejską. W 2004 roku praktyki za nadużywanie swoijej pozycji firma musiała zapłacić 497 mln euro. W 2006 i 2007 roku firma ponownie musiała zapłacić za nie dostosowanie się do zaleceń UE.

Przedstawicielka Partii Zielonych powołuje się na konkretne akty prawne, z których czarno na białym wynika, że firma kandydująca bądź będąca uczestnikiem procedur przetargowych nie może zostać wcześniej skazana prawomocnym wyrokiem za jakiekolwiek przestępstwa, wykroczenia, itp. W przypadku Microsoft tak się stało. Jaki będzie finał tej sprawy? Na razie Komisja Europejska ma szześć tygodni na rozpatrzenie wniosku Pani Ruehle.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!