Technologie i Firma

UOKiK będzie mógł „oczyszczać” Internet

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
12 komentarzy Dyskutuj z nami

Wśród narzędzi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pojawi się możliwość blokowania stron nieuczciwych przedsiębiorców.

Usunięcie strony z Internetu lub zmiana jej treści – taka możliwość zostanie w niedalekiej przyszłości włączona do „arsenału” Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Parlament Europejski uchwalił rozporządzenie, które ma chronić konsumentów w sieci. Chodzi o to, by UOKiK miał możliwość szybkiego blokowania nieuczciwych przedsiębiorców. Przede wszystkim mówimy tu o sytuacjach, gdy sprzedawca nie wysyła kupionych towarów albo gdy firma telekomunikacyjna ukrywa szczegóły oferty.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest zadowolony z tych zmian, ponieważ pozwolą one zwiększyć zaufanie klientów. Nazywa je też adekwatnymi do wyzwań stawianych w XXI wieku, kiedy coraz częściej transakcji dokonuje się właśnie przez Internet.

Niektórzy obawiają się jednak, że w przyszłości tak potężne narzędzie może zostać wykorzystanie niezgodnie z intencjami pomysłodawców. Widzą w nim sposób na sprawowanie kontroli nad treściami w Internecie – nie pierwszy zresztą, bo już dziś organy państwowe mogą blokować serwisy hazardowe, a wkrótce to samo będą mogły robić z instytucjami finansowymi.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Business Insider. Ilustracja: rapahelsilva/Pixabay (CC0)

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  powerzx78
  Dobra wiadomosc, moze wreszcie wezma sie za te rozne strony, ktore wysylaja reklamy o srodkach na powiekszenie penisa.
  4
 • avatar
  Hakuren
  W takim razie Allegro od dziś nie powinno funkcjonować. Paserów tam jest circa 50%, a w niektórych dziedzinach (np. motoryzacja to i z 90%)
  4
 • avatar
  mutissj
  allegro niech zbanują za praktyki monopolowe
  3
 • avatar
  Mighn
  I co - zablokują na DNS-ach jak blokują strony hazardowe i żeby obejść wystarczy wbić DNS-y googla?? :) - bo jakoś wątpię, żeby się bardziej wysilili...
  1
 • avatar
  labik
  usunięcie - tak, edycja - nie
  1
 • avatar
  wiktorn86
  Marzy mi się paneuropejska blokada monopolistów zza oceanu.
  -9