Mobile

Apple na celowniku. Prezes UOKiK wszczyna postępowanie wyjaśniające

przeczytasz w 2 min.

Co jakiś czas mamy okazję wspomnieć o dzianiach UOKiK, bo dotyczą one również firm z branży technologicznej. Nie tylko polskich, o czym tym razem być może przekona się Apple.

UOKiK przyjrzy się działaniom Apple

Sporo mówiliśmy o działaniach UOKiK względem naszych operatorów, nawet odnośnie Cyberpunk 2077, a ostatnio przy okazji tematu fikcyjnych przecen. O co chodzi w przypadku Apple? Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny poinformował dziś, iż wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z ostatnimi działaniami tej dobrze znanej wielu użytkownikom firmy. Dotyczy ono jednak nie sprzętu, obsługi czy serwisu. Tym razem w centrum uwagi znalazło się oprogramowanie.

„Działania cyfrowych gigantów stanowią wyzwanie dla urzędów antymonopolowych na całym świecie. W naszym postępowaniu chcemy sprawdzić, czy działania Apple mogą służyć wyeliminowaniu konkurentów na rynku spersonalizowanych usług reklamowych w celu lepszej sprzedaży własnej usługi. Zbadamy, czy w tym przypadku możemy mieć do czynienia z wykorzystywaniem siły rynkowej o charakterze wykluczającym.” - prezes UOKiK, Tomasz Chróstny

Co zamierza sprawdzić UOKiK?

Chodzi o iOS 14.5, iPadOS 14.5 i tvOS 14.5 oraz późniejsze wersje tych systemów. A w tle o zmianę zasad polityki prywatności i przetwarzania danych osobowych. UOKiK chce sprawdzić, czy wprowadzone zmiany finalnie nie prowadzą do naruszania zasad zdrowej konkurencji.

Apple zdecydowało się bowiem na wprowadzenie konieczności uzyskania przez aplikacje zgody na śledzenie aktywności użytkowników. Wedle wielu opinii w ten sposób możliwość pozyskiwania danych i późniejszego prezentowania spersonalizowanych reklam została znacząco ograniczona. Niektórzy od razu dawali wyrazy niezadowolenia, swojego czasu był to między innymi Facebook. No bo finalnie wedle tych samych głosów zyskać miało tutaj Apple Search Ads.

I właśnie to sprawdzić chce UOKiK. Warto tu jednak wiedzieć, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, nie jest wymierzone przeciwko danej firmie. Dopiero przekonamy się, czy sprawa będzie miała dalszy ciąg i być może większe konsekwencje.

Źródło: UOKiK

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  7
  Noooo.. jak UOKiK się przyjrzy to na pewno Apple zes.a się ze strachu :)
  • avatar
   zack24
   0
   Niech się nie porywają z motyką na sło-nia...
   • avatar
    Yansi
    -1
    Taaa, urzędasy niby coś muszą robić aby państwowe pensyjki pobierać... :/
    • avatar
     Ziomboy451
     -1
     Literówka na początku artykułu jest "dzianiach" a miało być chyba działaniach. Niech lepiej z Apple nie zaczynają, bo ani kasy z tego nie będę mieć i problemów kupę. Niech się oni zajmą Black friday s Polsce lepiej
     • avatar
      Ad_Lou
      0
      i cyk, kilka służbowych ajfonów, żeby zbadać sprawę :D żarciki na bok, to chyba tak działa w androidzie, że trzeba wyrazić zgodę, część aplikacji bez tego nawet nie startuje... czy uokik przyjrzy się też wszystkim podmiotom, które gromadziły dane, co gromadziły oraz czy robiły to w sposób bezpieczny i nieinwazyjny? czy tylko robią PR poprzez trącanie kijem lwa?
      • avatar
       Marucins
       0
       "Apple na celowniku" ile to razy słyszy się podobne bzdury - jak to się kończy? Nijak. Apple zawsze wymiguje się od kary a nawet jeśli coś dostanie to jest to dla niego pierdnięciem i przy klejonej premierze nowych iZabawek, cala karę spłaca użytkownicy.