Ciekawostki

USB 3.0 stać nawet na 25 Gbps

przeczytasz w 1 min.

Podczas trwającego w Pekinie Intel Developer Forum, Jeff Ravencraft, przewodniczący organizacji USB-IF zajmującej się promocją i rozwojem technologii USB, oświadczył, że USB 3.0 jest w stanie osiągnąć przepustowość 25 Gbps.

Prezes USB Implementers Forum zdradził, że USB Superspeed zostało na początku zaprojektowane z myślą o prędkości przesyłu danych na poziomie 25 gigabitów na sekundę (ponad 3 GB/s). Lecz podczas procesu tworzenia postanowiono zatrzymać się na 5 Gbps. Dlaczego? Jeff Ravencraft dyplomatycznie odpowiada, że ich celem było "zaspokojenie potrzeb użytkowników na następne pięć lat". Niewątpliwe trzeba mu przyznać racje, rzeczywisty transfer 400 MB/s proponowany przez USB 3.0 jest w tej chwili dla nas wystarczający. Mówi się jednak, że mogło chodzi również o cenę końcową produktów wyposażonych w nowy port. Wyprodukowanie kontrolerów zarządzających transmisją danych o prędkości 25 Gbps oznaczałoby po prostu duże koszty. 

Warto przeczytać:
Intel wprowadzi natywne wsparcie dla standardu USB 3.0

Przy tym warto zauważyć, że już obecne, pięc razy wolniejsze "niebieskie USB", które powoli popularność, nadal nie jest tanią propozycją. Wyższe ceny jeszcze bardziej zniechęciłyby nas do przejścia na kolejną generację. USB-IF nie spieszy się ze zwiększeniem prędkości. Szacuje się, że prezentacja czegoś, co moglibyśmy nazwać wersją "3.1", nastąpi dopiero za 3 - 5 lat.

 

Źródło: Semiaccurate

Polecamy artykuły:  
Obudowy komputerowe - poradnik jak wybrać
Connectify - stwórz sieć bez routera
TOP-10 Monitory

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Racja, przy USB 3.0 jest po prostu wystarczająco szybko. Ale niech ktoś mnie oświeci ile trwał "żywot" USB 2.0. Tzn. ile lat minęło od premiery USb 2.0 do USB. 3.0?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   A może chodzi zwyczajnie o wyciąganie pieniędzy? Za 3lata zrobią USB 4.0 i zarobią kolejne miliony nie wydając nic na badania nowej technologii, która już istnieje.
   • avatar
    Szymon331
    0
    400mb/s mnie jak na razie całkowicie by wystarczyło.
    • avatar
     Gothar
     0
     Będą obserwować rozwój technologii SSD i na tej podstawie wypuszczać nowe numerki i prędkości. Wraz z rozwojem wszystko się uprości. Może grafen znajdzie tu zastosowanie...