Laptopy

Zepsułeś laptopa od rządu? Będziesz musiał oddać pieniądze

przeczytasz w 2 min.

Pierwsi uczniowie otrzymali rządowe laptopy, które mają posłużyć im do nauki. Co jeśli przekazany komputer zostanie uszkodzony lub zgubiony przez dziecko? Trzeba będzie zwrócić pieniądze.

Rządowy program „Laptop dla Ucznia” to ogromne przedsięwzięcie, którego celem jest wyrównanie szans w edukacji i wsparcie w realizacji podstawy programowej. Rząd przekaże wszystkim uczniom klas IV szkoły podstawowej bezpłatne laptopy - łącznie to prawie 400 tys. urządzeń, ale poszczególne regiony otrzymają różne modele komputerów

Zepsuty laptop dla ucznia. Jak oddać na gwarancję?

Laptop to delikatne urządzenie, które może ulec uszkodzeniu. Co zrobić w takiej sytuacji? Dużo zależy od typu awarii, ale też formy jego przekazania - sprzęt możemy przejąć na własność lub otrzymać od organu prowadzącego szkołę na podstawie umowy użyczenia. 

Uszkodzenia wynikłe z wad konstrukcyjnych laptopów będą naprawiane na podstawie gwarancji - w tym celu warto skontaktować się z organem prowadzącym szkołę. Umowa zakłada obowiązek reakcji dostawcy sprzętu w ciągu jednego dnia od zgłoszenia awarii, natomiast sama naprawa powinna być zrealizowana w ciągu 5 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Wszystkie laptopy zostały objęte 36-miesięczną gwarancją typu door-to-door, więc sprzęt będzie naprawiany w szkole lub dostarczany do serwisu kurierem na koszt producenta.

Przy okazji warto dodać, że program zezwala także na ulepszenie laptopa, jednak taka modyfikacja nie może wpływać na warunki gwarancji.

Zepsułeś laptopa? Będziesz musiał oddać pieniądze 

Sytuacja komplikuje się w przypadku uszkodzenia laptopa na skutek nieprawidłowego używania lub jego zgubienia. Przy przejęciu sprzętu na własność rodzic będzie musiał zapewnić sprzęt o identycznych parametrach lub zwrócić pieniądze (kwota jest zależna od czasu wystąpienia zdarzenia po podpisaniu umowy i wartości przekazanego komputera - w zależności od modelu to około 2900 zł). 

Umowa przekazania na własność komputera przenośnego typu laptop

Jeżeli zostanie powzięta informacja, że Przyjmujący nie wykonał zobowiązań wskazanych ust. 2 pkt 1, wówczas Przyjmujący jest zobowiązany do dokonania czynności służących przywróceniu stanu zgodnego z Umową poprzez zapewnienie komputera przenośnego typu laptop o identycznych parametrach uczniowi klasy objętej wsparciem lub jest zobowiązany, na wezwanie Ministra, do zwrotu kwot w następujących wysokościach, gdy niewykonanie nastąpiło: 

 1. w ciągu roku od zawarcia Umowy ‒ 100% wysokości kwoty określonej w § 2 ust. 1 Umowy;
 2. w ciągu dwóch lat od zawarcia Umowy ‒ 80% wysokości kwoty określonej w § 2 ust. 1 Umowy;
 3. w ciągu trzech lat od zawarcia Umowy ‒ 60% wysokości kwoty określonej w § 2 ust. 1 Umowy; 
 4. w ciągu czterech lat od zawarcia Umowy ‒ 40% wysokości kwoty określonej w § 2 ust. 1 Umowy; 
 5. w ciągu pięciu lat od zawarcia Umowy ‒ 20% wysokości kwoty określonej w § 2 ust. 1 Umowy. 

Podobnie wygląda to w przypadku użytkowania laptopa na podstawie umowy użyczenia. W tym przypadku rodzic/opiekun po zakończeniu umowy jest zobowiązany do zwrócenia laptopa w stanie niepogorszonym, więc w przypadku uszkodzenia lub utraty sprzętu po prostu trzeba będzie zwrócić pieniądze - kwota jest zależna od czasu zawarcia umowy i wartości laptopa. 

Umowa użyczenia komputera przenośnego typu laptop

Po zakończeniu Umowy Biorący w użyczenie jest obowiązany zwrócić Przedmiot Umowy Organowi prowadzącemu w stanie niepogorszonym. Biorący w użyczenie ponosi odpowiedzialność za zużycie Przedmiotu Umowy będące następstwem jego nieprawidłowego używania lub w przypadku jego utraty, wówczas jest zobowiązany, na wezwanie Organu prowadzącego, do zwrotu kwot w następujących wysokościach, gdy Umowa została zawarta na okres do: 

 1. roku ‒ 100% wysokości kwoty określonej w § 2 ust. 1 Umowy;
 2. dwóch lat ‒ 80% wysokości kwoty określonej w § 2 ust. 1 Umowy;
 3. trzech lat ‒ 60% wysokości kwoty określonej w § 2 ust. 1 Umowy;
 4. czterech lat ‒ 40% wysokości kwoty określonej w § 2 ust. 1 Umowy;
 5. pięciu lat ‒ 20% wysokości kwoty określonej w § 2 ust. 1 Umowy

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bbkr_pl
  12
  Ale wtedy zwroca mi podatki, za ktore tego laptopa kupili? Przeciez dziecko potencjalnie zepsuje laptopa kupionego za moje pieniadze, ktore zabraliscie zeby kupic mojemu dziecku laptopa.

  Prawda panie czarnek-katogarnek?
  • avatar
   KENJI512
   7
   Prawidłowo. Niech szanują to co dostają od nas z naszych pieniędzy.

   Z doświadczenia wiem, że patusy nie szanują rzeczy, które dostają za free. Wystarczy obejrzeć mieszkania po roku czy dwóch, ładne, nowe, które dostają za darmo ;) Oczywiście nie wszyscy tutaj to patusy, ale jak ktoś patusem nie jest, to ten artykuł nie jest kierowanych do nich / o nich ;)
   • avatar
    holdmybeerandwatch
    6
    Ta, już to widzę jak główny elektorat pissu oddaje hajs za lapka co już dawno przepity został. Komornika naślą? Tylko co zajmie, jak wypłaty nie ma, bo po co jak rząd daje. Chory pomysł chorych ludzi w chorym rządzie. Doposażyć odpowiednio szkoły - nie. Dać patusom hajs na chlanie, żeby głosy przed wyborami kupić - tak. Kaczolandia w pełnej krasie.
    • avatar
     ocw1987
     3
     A jak się uszkodzi sam z siebie, po gwarancji to też kara umowna? :) no już widzę kolejki za tymi laptopami.
     • avatar
      AntyRut12
      0
      "które może uszkodzeniu" - zgubione "ulec",
      • avatar
       piomiq
       0
       "Zepsułeś laptopa od rządu?"
       Powinno być: Zepsułeś laptopa "od rządu?", bo nie zostal on kupiony przez rzad a z naszych podatkow!
       • avatar
        maluszek88
        0
        Za 1tysiaka mniej by sie dalo kupic w hurcie coś o podobnej mocy. Jak one i tak grafiki dedykowanej nie mają. Juz lepszy bylby jakis ryzyn 5 z wbudowany radeon. 3k za takie cos to za dużo. Szczotkowane aluminium tu nie pomoze.