Oprogramowanie

Vista nie lubi zmian

przeczytasz w 0 min.

Pewna cecha Windowsa Vista niesie ze sobą ryzyko, że nawet coś tak małego jak zmiana karty graficznej lub uaktualnienie sterownika jednego z urządzeń, może oznaczać całkowitą deaktywację systemu. Według APCmag, niewielkie uaktualnienia komputera stacjonarnego mogą sprawić, że komputer przejdzie w tryb „obniżonej funkcjonalności”, który oznacza, że jedyne co będziemy mogli zrobić to korzystać z przeglądarki internetowej przez pół godziny. Następnie konieczne okaże się zwrócenie do Microsoftu z prośbą o przyznanie nowego klucza aktywacyjnego.

Błąd ten odkrył haker James Bannan, gdy wymieniał karty graficzne w swoim komputerze z zainstalowanym Windowsem Vista. Kilka dni później system powitał go monitem aktywacyjnym, co zmusiło go do skontaktowania się z centrum obsługi klientów Microsoftu. Dopiero po interwencji zdołał przywrócić pierwotną funkcjonalność systemu.


Aby dowiedzieć się co kryje się za psikusem systemu, Bannon zdobył narzędzia Microsoftu, które pozwoliły mu na ustalenie wszystkich sprzętowych zmian w systemie jakie miały miejsce od momentu aktywacji. Jak się okazało, Vista uznała, że wymieniony został kontroler dysku, tak więc zmiana karty graficznej była ostatnią, która pociągnęła za sobą deaktywację. Jednak Bannan nie zmieniał swojego kontrolera dysku. Uaktualnił jedynie aplikację Intel Matrix Storage Manager, ale Vista zareagowała na tę zmianę sterownika tak jakby wymieniono ważny podzespół komputera.

Wygląda na to, że projektanci Visty nie przemyśleli sprawy i nie wiedzą, że zmiana sterownika urządzenia nie musi wcale oznaczać wymiany samego podzespołu. Można przecież, tak jak i Bannan, uaktualnić sam sterownik, a nie sprzęt. Co więcej, taka sytuacja jest bardzo powszechna, ponieważ sterowniki dostarczane razem z systemem Vista są niejednokrotnie „przeterminowane”, a producenci zachęcają do zassania ich nowszych wersji ze stron internetowych.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login