Nauka

Stacja Starlab zostanie następcą ISS? Gromadzenie funduszy trwa

przeczytasz w 1 min.

Nowe fundusze napływają, gdy prywatna firma Voyager Space rozwija projekt swojej stacji kosmicznej, która będzie jednym z następców Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Kto buduje Starlab?

Voyager Space to firma opracowująca prywatną stację kosmiczną razem z Nanoracks LCC (które w większości należy do Voyagera) i firmą Lockheed Martin (która kilka lat temu deklarowała też chęć umieszczenia stacji na orbicie Marsa). Projekt jest jednym z trzech rozwijanych obecnie następców Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która w ciągu następnej dekady najprawdopodobniej zostanie odesłana na emeryturę i zdeorbitowana. Dwa pozostałe projekty stacji kosmicznych, które dofinansowuje NASA są prowadzone przez Blue Origin oraz koncern Northrop Grumman. 

Amerykańska Narodowa Agencja Kosmiczna zasiliła rozwój projektu Starlab kwotą 160 milionów dolarów, po jego złożeniu w październiku 2021. Raport Biura Inspektora Generalnego NASA stwierdza, że rozwój nadających się do zamieszkania placówek na niskiej orbicie okołoziemskiej jest niezbędny do prowadzenia dalszych badań potrzebnych do wspierania ludzkiej misji eksploracji kosmosu. Potrzeba ta jest dla USA tym większa, że chińska załoga działa już na kompletnej stacji kosmicznej Tiangong, a Rosjanie wyrazili chęć wcześniejszego opuszczenia ISS w celu budowy własnej kosmicznej placówki.

Finansowanie z różnych źródeł

Jak już napisaliśmy Starlab otrzymał od NASA 160 mln. dolarów finansowania, co jest największym kawałkiem z tortu, jaki Agencja zdecydowała się podzielić pomiędzy trzy finansowane projekty (Blue Origin współpracujące z Boeingiem dostało 130 milionów, a Northop Grumman, który jako partnera wybrał sobie firmę Dynetics 125.6 miliona dolarów). Oczywiście przedsięwzięcie jest bardziej kapitałochłonne, więc wszyscy konstruktorzy szukają dodatkowych źródeł finansowania dla swoich projektów.

Nowy kapitał, który Voyager Space zgłosił w styczniu do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd opiewa na 80,2 miliona dolarów. Jest to wkład w projekt, który zaoferowały firmy NewSpace Capital, Midway Venture Partners i Industrious Ventures.

Źródło: TechCrunch 

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Szymon331
    1
    Przydałoby się juz zastąpić tego starego złoma jakim jest ISS...