Technologie i Firma

W Rumunii programista PIT-u nie zapłaci

przeczytasz w 1 min.

To pomysł rumuńskiego rządu na to, jak zatrzymać specjalistów w kraju. Czy skuteczny, to okaże się za kilka lat.

Rumunia nie jest może rajem na Ziemi, ale właśnie stała się niezwykle atrakcyjnym miejscem dla programistów. 

Programiści w Rumunii będą zwolnieni z płacenia podatku dochodowego, niezależnie od wielkości i obrotów przedsiębiorstwa, w którym pracują oraz tego, czy mają dyplom czy nie. O tej zmianie poinformował serwis Romania Insider dodając, że dotyczy to także firm w pierwszym roku działalności.

Obecnie zwolnieni z obowiązku płacenia podatku dochodowego są w Rumunii jedynie programiści pracujący dla firm, które rocznie osiągają przychody ze sprzedaży oprogramowania większe niż 10 tysięcy dolarów na pracownika. Teraz zwolnienie będzie dotyczyć każdego, kto w rubryce „zawód” wpisuje „programista”.

To kolejny krok rządu Rumunii, mający na celu zatrzymanie specjalistów z sektora IT w kraju. Obecnie w tej gałęzi przemysłu zatrudnionych jest 230 tysięcy Rumunów, którzy osiągają średnie wynagrodzenie netto na poziomie 1225 euro miesięcznie. 

Źródło: Romania Insider

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Shafcik
  13
  Rumunia w ostatnim czasie wprowadza spore zmiany w funkcjonowaniu gospodarki. Szkoda, że u nas w ogóle się nie podaje ich przykładu jako godny naśladowania. Dzięki tym zmianom aktualnie są najszybciej rozwijająca się gospodarką wschodnioeuropejską. Szkoda, że to nie u nas..
  • avatar
   Xergoos
   5
   u nas też jest taka możliwość tylko nasi o tym nie wiedzą... Otóż programista jest autorem! więc może płacić podatki tak samo jak płacą "artyści". co z resztą u mnie w firmie funkcjonuje.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Kwestia mentalności, jacy ludzie taki rząd.