Internet

Strony serwisu Mega mają być usunięte z Google - żądają tego Warner Bros i NBC Universal

przeczytasz w 2 min.

Dwie duże wytwórnie filmowe zwróciły się do Google z żądaniem usunięcia z wyszukiwarki witryn naruszających prawa autorskie.

mega kim dotcom schmitz warner bros nbc universal żadanie usunięcia z google

Wytwórnie filmowe Warner Bros i NBC Universal wysłały do firmy Google żądanie, aby ta usunęła z wyników wyszukiwania wiele witryn i odnośników, które rzekomo prowadzą do nielegalnie zamieszczonych plików łamiących prawa autorskie wyżej wymienionych wytwórni. Jak się okazuje, na obu listach witryn do usunięcia z Google znalazł się nowy serwis Mega, założony przez Kima Dotcoma.

Walka z piractwem jest powszechnym zjawiskiem, wytwórnie i inne podmioty bardzo często zgłaszają się z żądaniami usuwania z wyszukiwarek konkretnych linków czy też nawet całych witryn. Niestety bardzo często w ten sposób „obrywa” się legalnym witrynom, gdyż metody weryfikacji i gromadzenia danych do usunięcia są niezbyt dopracowane.

W żądaniach złożonych przez Warner Bros i NBC Universal oprócz wielu stron i odnośników prowadzących bezpośrednio do nielegalnych materiałów znalazły się również i takie, które z punktu widzenia prawa nie uchybiają żadnym normom prawa.

mega google żądanie usunięcia lista witryn

Jak podaje serwis TorrentFreak, wytwórnia Warner Bros złożyła wspomniany wniosek 15 kwietnia i dotyczył on rzekomego naruszenia prawa autorskiego do utworu (w rozumieniu prawnym) w postaci filmu Gangster Squad. Wytwórnia NBC Universal swój wniosek złożyła nieco później, bo 24 kwietnia i jej zdaniem naruszono prawa autorskie do filmu Mama.

Wnioski z tytułu Digital Millennium Copyright Act (DCMA) zawierały na liście serwis Kima Dotcoma, który, mimo iż jest bezpośrednim następcą kontrowersyjnego Megaupload, to jednak prawa nie złamał. W serwisie nie znajdziemy już popularnego niegdyś „bazaru” z nielanymi plikami. Obecnie serwis Mega umożliwia udostępnianie plików jedynie ściśle określonym osobom, a dzięki dodatkowemu szyfrowaniu plików, nie można mówić o rozpowszechnianiu treści chronionych prawem autorskim dwóch wymienionych wytwórni.

Jak nie trudno się domyślić, taka sytuacja nie mogła pozostać bez komentarza twórcy serwisu Mega, który stwierdził, że jest to kolejny element prowadzonej przeciwko niemu nieuczciwej wojnie. Najpierw niesłusznie i bezprawnie zniszczono serwis Megauplod, a teraz nieustannie próbuje się podgrywać prężnie rozwijający się serwis Mega.

kim dotcom impreza start mega pokaz aresztowania

Zdaniem Dotcoma takie żądania pojawiały się jeszcze za czasów jego poprzedniego serwisu i duża część z nich była zupełnie błędna, gdyż dotyczyła stron, które nie miałby nic wspólnego z łamaniem praw autorskich. Jego zdaniem cały mechanizm wyszukiwania takich stron wykorzystuje głównie słowa kluczowe, które nie zawsze trafnie wskazują strony z nielegalną zawartością. Poprzez poszukiwanie na zasadach słów kluczowych wiele legalnych witryn, musiało zniknąć z wyszukiwarek.

Tym razem jednak, wszystko skończyło się dobrze, gdyż firma Google zweryfikowała podesłane jej listy witryn i nie uwzględniła wszystkich żądań dwóch wytwórni – również tych dotyczących serwisu Mega.

Źródło: TorrentFreak, TheNextWeb

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Miło słyszeć że google weryfikuje takie donosy a nie bezmyślnie akceptuje i usuwa :)
  • avatar
   Damian_jo
   2
   Najpierw niesłusznie i bezprawnie zniszczono serwis Megauplod, a teraz nieustannie próbuje się podgrywać prężnie rozwijający się serwis Mega.

   Mi się wydawało że MegauploAd ;)

   Takiemu to zawsze wiatr w oczy ale dobrze że robi to co robi (czekam na sprzedaż muzyki i filmów po cenach produkcyjnych a nie z marżami XXX%) - kij w oczy producentom/wytwórniom
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Z jego majątkiem to by mógł wykupić cały Warner Bross i NBC i w dupie ich mieć. Szkoda tylko, że jak ktoś robi coś tak jak powinno być to wszyscy "wielcy" przeciwko niemu :(