• benchmark.pl
  • Gry
  • Technologia pomoże niepełnosprawnym graczom - Intel prowadzi ważne badania
Gry

Technologia pomoże niepełnosprawnym graczom - Intel prowadzi ważne badania

przeczytasz w 2 min.

Niepełnosprawność nie wyklucza, nawet z grania i składania komputerów. Firma Intel rozpoczęła badania nad usprawnieniami, które mają wspomóc niepełnosprawnych graczy.

Sporo się mówi o usprawnieniach dla niepełnosprawnych, które mają im pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Firma Intel zauważyła, że takie ułatwienia powinny dotyczyć także gamingu.

Intel poznał problemy niepełnosprawnych graczy

Producent powołał specjalny zespół z działów Intel’s Accessibility Office i Intel’s Client Computing Group, który miał na celu lepiej poznać niepełnosprawnych, amatorskich graczy e-sportowych, a przy tym zweryfikować kierunki rozwoju branży gier.

Badania początkowo miały być prowadzone na turnieju Intel Extreme Masters 2020 w Katowicach, ale sytuacja wymusiła zmianę planów i prowadzenie badań na odległość. Ostatecznie taka zmiana wyszła na dobre, bo w projekcie uczestniczyło więcej osób, a producent mógł lepiej poznać zagadnienie.

Uczestnicy badania przez cały tydzień tworzyli dzienniki wideo, które pozwalały lepiej zrozumieć życie niepełnosprawnych graczy. Producent poznał nie tylko codzienne zwyczaje, ale też największe problemy związane graniem.

Składanie komputera przez niepełnosprawnych – kolejny problem do rozwiązania

Oprócz badań dotyczących gamingu, firma Intel sprawdziła, jak wygląda kwestia składania komputera przez niepełnosprawnych. W tym celu producent wysłał platformę z najnowszym procesorem Core i9-10900K do Humphrey’a Hanley’a, znanego także pod pseudonimem NoHandsNZ – streamera, który nie ma dłoni, a na dodatek cierpi na pęcherzowe oddzielanie się naskórka.

Mottem streamera jest „Bez rąk, bez wymówek”, co oczywiście ma przełożenie na jego życie - przez 11 godzin transmitował on proces składania komputera. Efekty możecie zobaczyć na filmiku poniżej.

Po całej operacji, producent poprosił Humphrey’a o wskazówki dotyczące usprawnień w podzespołach, które mogłyby ułatwić proces składania PC-ta i wpłynąć na rozwój sprzętu.

Co odkryli badacze? Wnioski są proste i zarazem zaskakujące

Choć prace nad badaniami będą trwały latami i mają mieć wpływ na przyszłość gamingu, to naukowcy już teraz podzielili się kilkoma ciekawymi spostrzeżeniami.

Niepełnosprawni gracze e-sportowi

Najważniejszy wniosek jest taki, że niepełnosprawni gracze nie różnią się zbytnio od pełnosprawnych. Grają w te same tytuły, a elektroniczna rozrywka jest szansą na chwilę odpoczynku od codzienności.

Kolejny wniosek jest taki, że dostosowanie sprzętu nie jest skomplikowane, ale może ułatwić życie niepełnosprawnych. Przykładem tutaj może być jeden z graczy, który porusza się na wózku inwalidzkim, więc ma problem, by dostać się do tyłu komputera i podpiąć urządzenia. Przeniesienie portów na przód obudowy nie jest skomplikowanym zadaniem, a mogłoby znacząco ułatwić obsługę komputera.

Już teraz wiadomo, że dostosowanie stanowiska może mieć kluczowe znaczenie dla niepełnosprawnych. Badania firmy Intel pomogą wyznaczyć kierunek zmian w gamingu i konstruowaniu podzespołów.

Źródło: Intel

Zobacz więcej o gamingu:

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Intel prowadzi ważne badania nad tym, by niepełnosprawni mogli łatwiej zabijać swe pasje marnując czas i pieniądze na gry - tak jak to robią pełnosprawni.