Internet

Coraz więcej osób dostaje wezwania do zapłaty za piractwo

przeczytasz w 1 min.

Zachęcamy do udziału w dyskusji odnośnie wezwań do zapłaty za rzekome łamanie praw autorskich.

Piractwo komputerowe

Problem łamania praw autorskich (znany również pod potoczną nazwą jako piractwo) jest znany chyba nam wszystkim. W sieci nie milkną jednak dyskusje na temat wezwań do zapłaty, które otrzymują osoby podejrzane o nielegalne rozpowszechnianie chronionych materiałów.

Kwestię łamania i naruszania praw autorskich, a także licencji podmiotów trzecich reguluje ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (z późniejszymi zmianami - najnowsza jest z 2010 roku). Jasnym jest, że wszyscy muszą respektować obowiązujące prawo, a jego łamanie powinno być karalne – w tym przypadku ustawodawca przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do 2 lat.

Znane są przypadki, kiedy to osoby podejrzane o łamanie lub naruszanie praw autorskich, otrzymują pismo od pełnomocnika poszkodowanej strony z propozycją odstąpienia od zarzutów po wniesieniu stosownej opłaty. Więcej o tym problemie pisaliśmy tutaj, ale najważniejsza informacja jest taka, że zapłacenie określonej kwoty wcale nie zwalnia z odpowiedzialności karnej, bowiem prokuratura nie musi zakończyć postępowania po wniesieniu wspomnianej opłaty. Zamknięcie sprawy zależy od decyzji prokuratora, a do podjęcia pozytywnej dla „pirata” decyzji nie zobowiązuje samo zawarcie ugody.

Czy otrzymaliście kiedykolwiek wezwanie do zapłąty? Słusznie czy całkowicie odwrotnie? Co robicie z tą sprawą? Zachęcamy Was do wzięcia udziału w dyskusji w stosownym wątku na naszym forum.

Źródło: Sejm, Wikipedia, Dziennik Gazeta Prawna, inf. własna

Komentarze

88
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gagex123
  87
  Jeszcze kilka hitów pokroju AC: Unity i każdy będzie chciał w ciemno płacić 100-150zł za grę.
  • avatar
   rexio22
   29
   Piractwo było, jest i będzie. To nie zniknie. Takie moje zdanie
   • avatar
    Konto usunięte
    16
    rozpoczęła się debata w parlamencie na ten temat. nie wiem co wymyślą nasze (p)osły, ale wątpię by było to coś dobrego. tak czy siak, ochrona tzw. "własności intelektualnej" już dawno przekroczyła granice absurdu. przydałoby się aby np. skuteczna w demonstracjach gupa anonymous zrobiła na ten temat pikietę pod parlamentem. obecnie prawo autorskie jest tak chore, że aby zagrać swój własny utwór publicznie, należy się "opodatkować" u któregoś z wyciągaczy kasy i opłacić tantiemę za odtworzenie własnego utworu. chore, po prostu chore. a np. taki zaiks potrafi ścigać samych autorów za to, że publikują na necie swoje własne utwory, bo prawo pozwala na jakieś chore "domniemania", bez uprzedniego obowiązku skontaktowania się z autorem. ponoć żyjemy w wolnym kraju, tyle że autor jak ma cokolwiek publikować, musi płacić kasę tzw. "ochroniarzom". a za co? a za "ochronę". mi to w pewnym sensie przypomina bandziorów którzy za kasę łaskawie decydują się aby delikwentowi nie spalić lokalu, tyle że tu oczywiście wszystko jest zgodne z prawem. pytanie, jakim i czyim prawem?

    przykład z Włoch. tam nie można ścigać z tytułu praw autorskich na podstawie ruchu p2p. taki dowód w sprawie jest tam po prostu nielegalny.
    • avatar
     Konto usunięte
     7
     "Nie, ale ciagne na ile lacze pozwala" podoba mi sie. Oczywiscie zaraz wszyscy wyskocza ze kupuja gry i wogole rozaniec przed snem itp. Prawda jest taka ze pewnie 80% jak nie wiecej na codzien odwiedza zatoke piratow.
     • avatar
      Konto usunięte
      6
      Jeśli chodzi o programy komputerowe to wygląda to tak:

      Art. 278. § 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
      § 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
      § 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
      § 4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
      § 5. Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.

      Art. 291. § 1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia,
      podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
      § 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

      Art. 292. § 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
      § 2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
      Art. 293. § 1. Przepisy art. 291 i 292 stosuje się odpowiednio do programu komputerowego.
      § 2. Sąd może orzec przepadek rzeczy określonej w § 1 oraz w art. 291 i 292, chociażby nie stanowiła ona własności sprawcy.

      Jeśli chodzi o "nie programy", muzyka, film,ebook itp to

      Zgodnie z art. 23 pr. aut. bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.
      Dozwolony użytek prywatny jest wyłączony m.in. w stosunku do programów komputerowych (w tym gier komputerowych).
      Nie można natomiast korzystać z P2P (w odniesieniu do płatnego oprogramowania i tytułów chronionych prawem autorskim), gdyż bez zgody autora, również rozpowszechniamy, a do tego nie mamy prawa.
      • avatar
       trybcio86
       5
       super ale jak sie ktos nie daje naciac na shit producenta to jest piratem i sie go wiezieniem straszy !!! Przypominam EA wypuscilo fife 15 demo wszystko fajnie opad szczeny i juz mialem leciec do sklepu kupic gdy cos mnie tknelo, poczekalem do premiery a tu prosze w trybie kariery nie da sie grac bo nagle gra robi cos nieprzewidywalnego i ja za takie buble mam placic pieniadze?? czy to co zrobilo ubi z AC nie jest poprostu zwyklym zlodziejstwem ?? moze pozew zbiorowy za wyludzenie pieniedzy i produkt niezgodny z opisem musza gracze wyslac do kilku firm zeby zaczeto ich tez traktowac na rowni w swietle prawa. Ktos musi ciezko pracowac by za 200zl zapewnic sobie kilka godzin rozrywki a tu jeszcze oferuje mu sie stres i rozczorwanie. Z dopalaczami nie walcza lepiej
       • avatar
        Konto usunięte
        4
        Jezeli dopierniczy sie do mnie jakas kancelaria , piata woda po kisielu to niech sobie wysyla te listy , takiej kancelarii wytocze proces o nekanie i pozyskiwanie bezprawne nr ip ... Ogolnie poprzebijam tej pani opony i wymaluje sprayem okna uwszednio rysujac je oselka i polewajac kwasem trawiacym szyby , swoja droga jesli sie jest pijawka to moga skoczyc , za wysidowanie 5kilobajtow to ile mozna zaplacic , kilobajtow 0 i jedynek , bo film staje sie filmem po polaczeniu czesci u uzytkownika po sciagnieciu calosci , udostepniajac udostepniamy ciag bitow a nie film no chyba ze mamy pozyzej 1.001 ratio ...
        • avatar
         trebor_tr
         4
         ja to widzę tak, gry są po prostu za drogie, taki call kosztuje mniej lub więcej 120zł, dostajesz sporo zabawy w multi i 5 godzin singla, w moim konkretnym przypadku nie mam czasu siedzieć godzinami przy grze bo pracuje 5 dni w tygodniu a w weekendy mam czas dla żony i córki taki call to dla mnie jeden czy dwa posiedzenia, multi mi nie potrzebnę nie lubię, a nawet gdyby ktoś się upierał, to dla mnie żadna frajda biegać po mapie przeciwko graczom spędzającym długie godziny tylko po to by poznać każdy zakamarek i uwalić ci zaraz po respawnie, fajnym rozwiązanie było by gdyby zrobić na steam-e singla za 50-60zł (dwa podwójne seansy w kinie) a multi jeśli ktoś lubi i może grać relatywnie dłużej niż kilka miesięcy niech płaci te 120 zł i myślę że taka forma była by odpowiednia
         • avatar
          Flynn
          4
          Ostatnio kupiłem:
          - wideorejestrator
          - dwa telefony
          - kilka kart pamięci
          - kilka pendrive'ów
          - drukarkę
          - laptopa

          Zgodnie z polskim prawem zapłaciłem haracz dla ZAiKSu od powyższych sprzętów. Żądam jego zwrotu. Jeśli takowego nie otrzymam to mam pełne prawo do pobierania wszystkiego za co zapłaciłem płacąc ten "podatek".

          Aaa i od rządu, ZAiKSu i wszystkich Polaków żądam 10zł (od osoby) za możliwość odbierania mojego sygnału WiFi w domu. Nie korzystacie? Co za szkoda... Zapłacić jednak musicie, bo możliwość jest.
          • avatar
           Dragonik
           3
           Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.
           • avatar
            Konto usunięte
            3
            Wszystko pięknie wygląda w tych paragrafach ale tak się zastanawiam , w jaki sposób udowodnić że to konkretna osoba ściągała film,grę,program itp.
            Komputer to nie samochód który właściciel ma obowiązek wiedzieć komu udostępnia. W moim domu z jednego laptopa korzysta kilka osób ,więc jak udowodnić winę konkretnej osobie, jeśli właściciel nie wie kto w danym dniu/godzine z niego korzystał.
            Udowodnienie winy będzie piekielnie trudne chyba że dowodem będzie zarejestrowany obraz z kamerki . Innego sposobu nie widzę
            • avatar
             Konto usunięte
             3
             Najlepiej by bylo placic za internet dwa razy wiecej , druga polowa dla artystow , producentow , i niech sie odczepia na calym swiecie od sciagania w tej formie jak jest obecnie ...
             • avatar
              PL_SBX
              2
              ... Mogę kupić grę, o ile ich ceny będą normalne i wyważone w stosunku do zarobków szarego człowieka -,-

              Chwilowo mam takie zdanie, jako osoba ucząca się nie mam możliwości pracy (16 lat ukończone, ale brak czasu).

              W przyszłości gry raczej będę kupować, ale na platformach typu steam.
              • avatar
               XaRaDaS
               2
               Po pierwsze to muszą udowodnić winę, a sam list mogę potraktować jako ostrzeżenie, że jakąś wizytę mogą mi zrobić o ile mają nakaz na przeszukanie, bo do domu nie mam obowiązku ich wpuszczać, a raczej o 6:00 antyterroryści nie wpadną, bo zezwolenie na akcję też muszą dostać zgodę z góry.

               Więc jak to jest ? póki nie udostępniam i nie zarobkuje na danych produktach, jestem piratem, czy użytkownikiem w celach prywatnych ? Ktoś odpowie ?
               • avatar
                miscz
                2
                VPN + torrenty, Usenet, seedbox. Sposobów na piracenie po cichu i w zaszyfrowany sposób jest dużo, a dla wygody warto wydać te $5-10 miesięcznie. Przy okazji automatyka Usenetu (nzbdrone, Coch Potato) i innych rozwiązań przebija wielokrotnie wygodę tego, co oferują nam oficjalnie dystrybutorzy treści.
                • avatar
                 yamaro
                 2
                 Wygrzebane z sieci :D o to takie wezwanie
                 http://i.imgur.com/x7f7YsB.jpg
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  2
                  Mam wrażenie, że chodzi tu bardziej o sieci P2P i o udostępnianie plików.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   2
                   Wszyscy chcą lepszych gier, a firmy mają tyle hajsu, że stać ich na zrobienie czegoś dobrego np. 8 osobowy zespół The Astronauts od The Vanishing of Ethan Carter. Ci z Ubi$hitu zarabiali (i pewnie wciąż zarabiają) dobrze to teraz niech zasmakują spadku sprzedaży, żeby wziąć się do roboty. Jeśli gra jest dobra to piracenie jej jest absolutnie niemoralne, a jeśli jest crapem to lepiej ją bezpiecznie sprawdzić i nie kupić motywując twórców do zrobienia czegoś lepszego.
                   • avatar
                    pawluto
                    2
                    Kupując płytę cd/dvd czy pendrive płacisz też na Zaiks bo możesz na tą płytę nagrać piracką muzykę czy film.
                    Mają cię od razu za złodzieja.
                    Ciekawe tylko że ja kupuje płyte dvd by nagrać na niej zdjęcia z mojego aparatu cyfrowego - ale nie mam możliwości odzyskania pieniędzy jakie dostało odemnie Zaiks !
                    Czy to nie jest złodziejstwo ?
                    Skoro tak , to jestem usprawiedliwiony ściągając piracką muzykę czy film...Prawda ??? :)
                    • avatar
                     killerek132
                     1
                     Nie, ale ciągnę na ile łącze pozwala. xD
                     • avatar
                      severian
                      1
                      Ale macie problemy.Takie wezwanie po prostu się ignoruje.Od egzekwowania prawa są sądy ,a nie jakieś firmy krzaki.
                      • avatar
                       cura666
                       -1
                       Lepiej ktoś by się wziął za tych korporacyjnych krwiopijców, ich kłamstwa, nędzny chłam sprzedawany za grubą kasę i niedziałające produkty. Ktoś piraci? I dobrze. Oko za oko. Może się nauczą.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        -3
                        Ludzie czego wy chcecie ? Niby lepszych gier ale niby skąd jak prze wasze piractwo firmy nie zarabiają ?
                        • avatar
                         zajeBEASTY
                         -3
                         Super informacja :) Myślałem, że piraci są bezkarni, a tu taka niespodzianka :) Oby kary były jak najwyższe i oby w końcu ludzie nauczyli się, że piractwo to kradzież.
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Tak przy okazji to jak oni sprawdzają, czy mam jakieś nielegalne programy... Skanują mi dysk? Zawsze mogę wyłączyć internet i przywrócić połączenie po usunięciu plików...
                          • avatar
                           miedzianek
                           0
                           BTW-nic innego niz P2P nie wchodzi w gre,bo sciagajac z np meagaupload nie podlaczamy sie do nikogo i nikt do nas,wiec nie wiedza,co i kiedy zostalo sciagniete


                           W tym pozwie gdzies tam @UP
                           Pisza o kwocie i mowia o ugodowym zakonczeniu sprawy,po czym okazuje sie,ze to prokurator a nie oni decyduje
                           • avatar
                            cyferluu
                            0
                            Warto wejść na forum. Jest tam 2 ziomków i można się pośmiać z poziomu merytorycznego jak i stylistycznego ich wypowiedzi :) Strzelają tylko ogólnikami i prawie każdego znieważają nazywając złodziejami :)


                            Zwyczajnie nie ściągajcie polskich filmów, bo te pijawki mają podpisane umowy z którąś z organizacji współfinansujących. To prawie jak TROLLING patentowy czyli żerowanie w najgorszym rozumieniu. Damy na film 2 % potem będziemy monitorować ruch na torrentach i wysyłać pisma o charakterze "wyłudzenia" a Polacy się nabiorą. Oczywiście wszystko pod inną nazwą kancelarii, a innym "sponsorem"

                            Pytanie tylko skąd i jakim prawem mają IP osób które udostępniały te gnioty?

                            Sami przecież nie mają prawa monitorować sieci i nękać osób?
                            • avatar
                             dxh11
                             0
                             Witam, co do tej opłaty i tak dalej mam pytanie, a mianowicie w odnośniku z tego tematu znalazłem taki fragment " Podkreślamy jednak, że internauci ścigani są nie za pobieranie, a udostępnianie materiału filmowego." Jak to w końcu z tym jest ? Większość ściganych osób jest za upload'owanie filmów, gier itd, czy raczej pobieranie np gier ale na własny użytek, bez korzyści pieniężnych czyli po prostu pobierają i grają ?
                             No bo wiadomo mnóstwo ludzi w Polsce pobiera gry, filmy itd ale nie wszyscy są ścigani. Wypada to losowo czy tylko na tych najbardziej aktywnych, czy też tych którzy na tym zarabiają np wrzucając na hostingi ?

                             • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Ale fajny deadenter na zdjęciu :-)
                              • avatar
                               Konto usunięte
                               0
                               Gdyby ktos jeszcze nie wiedział to Far Cry 4 już jest do zassania :)
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Celem takich opłat jest, i zawsze będzie, jak najmocniejsze przyspawanie się do danego koryta.
                                "Legalne" złodziejstwo przepełnione jest hipokryzją i cwaniactwem najwyższego sortu. Przydałoby się to w końcu ukrócić.

                                Mały apel do osób zindoktrynowanych monetarnie - czyli tych np. najeżdżających na piractwo. Zjawisko wyzysku to w sporej części wasza wina.
                                Zgrywacie takiego niewolnika proszącego się o kolejne kajdany i kablującego na swoich towarzyszy niedoli.
                                Mam nadzieję, że kiedyś się w końcu ocknienie i zaczniecie samodzielnie myśleć. Na naukę nigdy nie jest za późno, nawet dla byle trybiku w wielkiej maszynie przemysłowej.

                                A wszelkich "artystów" i tym podobnych głupców tworzących coś wyłącznie dla kasy uważam za zbędny balast dla społeczeństwa.
                                • avatar
                                 jkbrenna
                                 0
                                 a czy ogladanie reklam w internecie, tez piractwem jest...bo kto mi moze powiedzec, ze autor jakiegos utworu, ten utwor wlasnie darmowo w intenecie nie udostepnil...
                                 Widze, ze Polska robi sie krajem ,jakim Wlochy wlasnie 25 lat temu byly, jak od kogos pieniadze wyludzic, go santazujac, straszac itd...
                                 • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Ja tam zawsze kupuję gry. Kasę mam, w końcu pracuję, nie szkoda mi jak widzę że jest jakaś fajna gra/film/album. Lubię wesprzeć autora ale jednak większość polaczków-cebulaczków nie stać na nic.