Nauka

Wielki sukces SpaceX - rakieta wielokrotnego użytku wylądowała

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
14 komentarzy Dyskutuj z nami

Po kilku nieudanych próbach wreszcie udało się zakończyć test z powodzeniem. To ważne wydarzenie, nie tylko dla SpaceX.

SpaceX Falcon 9

W nocy z 21 na 22 grudnia firma SpaceX wreszcie zdołała dopiąć swego. Przeprowadzony test rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9 przebiegł zgodnie z planem i tym samym projekt zaliczył kolejny kamień milowy.

Udane lądowanie rakiety Falcon 9 to bardzo ważne wydarzenie dla założonej przez Elona Muska firmy. SpaceX od wielu miesięcy bezowocnie próbowała tego dokonać, a zaufanie do jej rakiet drastycznie zmalało po tym, jak w czerwcu jedna z nich eksplodowała w powietrzu po kilku minutach lotu. Wiara w jej możliwości w pewnym stopniu została chyba teraz odbudowana.

Wiadomość ta przychodzi prawie miesiąc po tym, jak podobny sukces zaliczyła Blue Origin. Firma założona przez dyrektora generalnego Amazonu, Jeffa Bezosa, również z powodzeniem przeprowadziła test rakiety wielokrotnego użytku. 

O ile jednak rakieta New Shepard firmy Blue Origin przeznaczona jest do turystycznych lotów orbitalnych, to Falcon 9 ma być rakietą wielokrotnego użytku, która autentycznie mogłaby brać udział w misjach kosmicznych. Dlatego też opisywane wydarzenie jest tak dużym sukcesem.

Dlaczego jednak rakiety wielokrotnego użytku mają takie znaczenie? Cóż… ponieważ mogą być użyte wiele razy. To z kolei oznacza znaczne obniżenie kosztów misji, co zaś przekłada się na szansę zwiększenia ich częstotliwości.

Końcówka roku przyniosła zatem dwie świetne wiadomości. Pozostaje już tylko trzymać kciuki – tak za SpaceX, jak i Blue Origin.

Źródło: Quartz. Foto: SpaceX

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Świetna wiadomość. Księżyc i Mars są o jeden krok bliżej.
  4
 • avatar
  zdziseq
  Co bylo powodem lub przeszkoda, ze wczesniej - mam na mysli pare lat wstecz - nie mozna bylo tego wykonać prawidlowo? Odpowie ktos obeznany z tematem?
  2
 • avatar
  wizard2233
  Już czekam na filmik na którym ktoś zabiera te rakietke i wkłada do kieszeni
  1
 • avatar
  sosite
  "O ile jednak rakieta New Shepard firmy Blue Origin przeznaczona jest do turystycznych lotów orbitalnych, ..." - poprawcie mnie jeżeli się mylę ale czy przypadkiem nie powinno być: "lotów suborbitalnych"?
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  W końcu wszystko dobrze z "Muskowymi" rakietami
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Żydzi już sie cieszą.
  -7
 • avatar
  Snakeshit
  I tak bym do czegoś takiego nie wlazł.
  -11