Gry

Wietnam walczy z uzależnionymi graczami

przeczytasz w 1 min.

Kraje azjatyckie słyną z najbardziej zapalonych graczy na świecie. W Korei Południowej Starcraft jest niczym religia.

W Chinach kilkudziesięciogodzinne sesje World of Warcraft to wcale nie odosobnione przypadki, a w Japonii niektórzy daliby się pokroić za swoje ukochane konsole z rodziny Nintendo i Playstation. W każdym z państw pasja niestety często kończyła się tragicznie. Najwyraźniej w znacznie uboższym Wietnamie sprawa nie wyglądała dużo lepiej, bowiem lokalne władze wypowiedziały wojnę grom sieciowym.

W chwili obecnej w państwie znanym nam głównie z amerykańskich filmów wojennych trwają wzmożone prace nad nowym ustawodawstwem, zgodnie z którym przedstawiony zostanie plan walki z uzależniem od gier.

Do tego czasu wprowadzono jednak szereg surowych limitów. Wolno grać tylko przez 3 godziny więcej, chyba, że mowa o grze edukacyjnej - wówczas limit podniesiono do 4, a nawet 5 godzin na dobę. W kraju zablokowano premiery kolejnych gier sieciowych (a nowy Medal of Honor zapowiada się tak dobrze...), zakazano reklam gier w mediach publicznych, a kawiarenki internetowe muszą być obowiązkowo zamknięte w godzinach od 23 do 6 rano.

Władze zwróciły się także do rodzimych wydawców gier o wybranie produkcji zawierających w sobie elementy przemocy i sklasyfikowanie ich wedle kategorii wiekowych (coś na kształt rodzimego PEGI). Sieciówki na rynek wietnamski trafiły w 2003 roku, obecnie znajduje się na nim około 80 tytułów, które przyciągnęły mniej więcej milion sympatyków. Państwo liczy 86 mln obywateli.

Źródło: Saigon Daily, Polygamia

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  renholder1987
  0
  O prosze jestem pierwszy^^Chociaż raz.Smutno dowiadywać się ze ludzie sa uzależnieni,ale to po części wina koreańczyków bo robia na prawde fajne gierki z serii MMORPG jak na razie Aion najlepszy:D
  • avatar
   Jagar
   0
   Ciekawe kto sprawdzi czy gralem wiecej niz 3 godziny.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    "coś na kształt rodzimego PEGI"
    Nie wiedziałem, że PEGI powstało w Polsce ;)
    • avatar
     Skaza
     0

     Koreańczycy robią fajne MMORPG ? Hm, opinie są bardzo podzielone. Sam skłaniam się ku stwierdzeniu, iż ostatnie produkcje (a także sporo z tych wcześniejszych) tworzone są według utartego już schematu, a różnią się jedynie nazwami poszczególnych elementów.

     Kto sprawdzi, czy wykorzystałeś swój ustawowy czas ? Zapewne obowiązek ten zostanie narzucony dostawcom internetu (ISP), ale równie prawdopodobne jest to, iż gra będzie wyłączała się po upływie określonego czasu (i nie pomoże zmiana czasu w systemie/BIOSie). Takie rozwiązanie istnieje już w wielu tytułach działających na terenie Korei Południowej.

     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ogromna ilość wietnamców gra w Lineage 2, tych powinno leczyć bo to nie są ludzie tylko roboty.