Internet

Wikipedia nie działa – protest przeciwko restrykcyjnym ustawom

Wikipedia zamknięta

Wikipedia aktywnie zaprotestowała przeciwko amerykańskim inicjatywom ustawodawczym, które zdaniem Wikipedii są napaścią na wolność słowa w Internecie i bezpośrednim zagrożeniem dla „wolnej encyklopedii”.

Chodzi oczywiście o kontrowersyjne projektu ustaw SOPA i PIPA, o których pisaliśmy jakiś czas temu m.in. w wiadomości pt. Sony, EA i Nintendo wycofują poparcie dla ustawy cenzurującej Internet – SOPA. Aktualnie angielskojęzyczna Wikipedia została zamknięta z wyłączeniem wersji na urządzenia mobilne. Istnieje również opcja obejścia restrykcji, wystarczy wyłączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.

Wikipedia SOPA i PIPA

Protest, który rozpoczął się dziś o godzinie 6 polskiego czasu, potrwa 24 godziny. W tym czasie możliwość używania angielskiej, międzynarodowej wersji Wikipedii, będzie utrudniona dla użytkowników. Stowarzyszenie Wikimedia Polska popiera powyższy protest i opublikowało oświadczenie w tej sprawie, które prezentujemy w całości:

"W związku z kontrowersyjnymi projektami ustaw „Stop Online Piracy Act” (SOPA) i „PROTECT IP Act” (PIPA), które aktualnie znajdują się na etapie finalnych prac w Kongresie Stanów Zjednoczonych, edytorzy anglojęzycznej Wikipedii podjęli decyzję o rozpoczęciu swoistego strajku w proteście przeciw zapisom tych ustaw. Ustawy te bowiem pozwalałaby Departamentowi Sprawiedliwości tego kraju zamykać bez procesu sądowego amerykańskie strony internetowe, wobec których domniemywano by łamanie praw autorskich, i blokować dostęp do zagranicznych. Drugi z tych aktów prawnych umożliwia też Departamentowi Sprawiedliwości USA przejmowanie i globalne blokowanie zagranicznych domen internetowych stron, które – zdaniem tej instytucji – łamią prawo autorskie.

Protest ma polegać na 24-godzinnym zamknięciu anglojęzycznej Wikipedii i zastąpieniu treści wszystkich jej stron apelem o nieprzyjmowanie wyżej wspomnianych ustaw. Protest rozpocznie się 18 stycznia o godzinie 6 rano czasu polskiego.

Mimo że społeczność polskiej Wikipedii nie podjęła decyzji o bezpośrednim przystąpieniu do protestu, choćby dlatego, aby nie karać polskich czytelników za działania amerykańskich polityków, wielu jej edytorów wyraża w dyskusjach zrozumienie i poparcie dla tego protestu.

Zarząd Stowarzyszenia Wikimedia Polska w pełni popiera protest edytorów anglojęzycznej Wikipedii.

Uzasadnienie

Jakkolwiek problem wydaje się odległy od Polski, wprowadzenie tego prawa skutkowałoby poważnymi konsekwencjami również dla polskiej Wikipedii, która jest udostępniana z serwerów znajdujących się w Stanach Zjednoczonych. Wystarczyłoby jedno – niekoniecznie nawet dobrze uzasadnione – oskarżenie o łamanie praw autorskich (już dodanie linku do strony zawierającej treści łamiące prawo autorskie mogłoby stanowić podstawę do takiego oskarżenia), wystosowane przez dowolną osobę do amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, aby zamknąć również i polską Wikipedię. Anglojęzyczna, jak i polska Wikipedia przywiązują ogromne znaczenie do przestrzegania zarówno polskiego, jak i amerykańskiego prawa autorskiego, usuwając niezwłocznie wszelkie wykryte czy zgłoszone naruszenia, jednak nie uchroniłoby to jej przed wątpliwymi oskarżeniami w tym zakresie. Co więcej, podobne rozwiązania prawne rząd Stanów Zjednoczonych próbuje narzucić innym krajom (w tym także Polsce) w formie międzynarodowego porozumienia handlowego ACTA."
 

Więcej o Internecie:

Źródło: wikipedia, internet

Komentarze

67
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  xnxx.com też nie działa. Wróciłem z pracy i chciałem sobie pooglądać a tu dupa.
  • avatar
   Marceli
   2
   Ech, autorowi nie chciało się nawet zerknąć na stronę wikipedii.

   " Is it still possible to access Wikipedia in any way?

   Yes. During the blackout, Wikipedia is accessible on mobile devices and smart phones. You can also view Wikipedia normally by disabling JavaScript in your browser, as explained on this Technical FAQ page. Our purpose here isn't to make it completely impossible for people to read Wikipedia, and it's okay for you to circumvent the blackout. We just want to make sure you see our message. "
   • avatar
    moorell
    1
    "Mimo że społeczność polskiej Wikipedii nie podjęła decyzji o bezpośrednim przystąpieniu do protestu,"

    "Co więcej, podobne rozwiązania prawne rząd Stanów Zjednoczonych próbuje narzucić innym krajom (w tym także Polsce) w formie międzynarodowego porozumienia handlowego ACTA."

    A powinni (przystąpić do...) - druga część cytatu pokazuje chociażby dlaczego. Generalnie cały świat (powiedzmy ta część, która sobie ceni wolność słowa) powinien taką akcję przeprowadzić, aby uświadamiać ludziom problem oraz aby rząd USA zobaczył, że nie jesteśmy obojętni na to co oni wyprawiają u siebie.
    • avatar
     StartX_pl
     1
     Tak właśnie wygląda wolność czy jak kto woli amerykański sen. Wystarczyło popatrzeć co się działo pod wall street, pałami, gazem po oczach i ładowali ludzi do autobusów jak na Białorusi, którą tak krytykuje zachodni świat.

     Po woli zaczynam rozumieć, co mają na myśli mieszkańcy bliskiego i dalekiego wschodu, że "ameryka to diabeł".
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Mi angielska nie działa, Polska śmiałbym też powiedzieć że nie działa bo przy łączu 20mb/s ładuję się dobrą minutę ;) pomijając obrazki :d
      Jestem "za" takim akcją, może w końcu wywalczymy coś przez internet.
      • avatar
       Wulfisko
       1
       Nie zajmujmy się SOPA i PIPA... W europarlamencie przeszła inna ustawa - ACTA, która jest dla nas o wiele gorsza niestety...
       http://www.laquadrature.net/wiki/How_to_act_against_ACTA
       • avatar
        Marucins
        1
        PIPA z SOPĄ, Polaków bardziej powinna interesować ACTA

        Niebawem podobne do Amerykanów problemy mogą mieć Polacy i reszta Europy. A imie tych problemów to ACTA.

        ACTA, czyli Anti-Counterfeiting Trade Agreement to międzynarodowe porozumienie w sprawie walki z naruszeniami tzw. własności intelektualnej. Na wiosnę ACTA zostanie poddana głosowaniu w parlamencie EU.
        • avatar
         Sniko
         -1
         To by wypadało napisać w tytule o jaką wersje chodzi, co to jest wp.pl że na głównej stronie "Koniec świata zamykają Wikipedie", a później się dziwicie, że są głupie komentarze...
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          Jeszcze kilka lat, a ta "wasza wolność słowa" pójdzie się jeb.. jednym słowem, jak tak dalej będzie!
          Jak będą takie coraz lepsze ustawy uchwalać, zablokują dostęp do wszystkiego i będzie jak za komuny haha :D
          • avatar
           Konto usunięte
           -1
           Kur..! Angielska mi nie działa a akurat dziś potrzebuje, wkurza mnie to.
           • avatar
            Konto usunięte
            -1
            Angielska strona nie działa, polska działa normalnie
            • avatar
             rahimpfk
             -1
             kolejny krok do dominacji swiata. i haarp wcale nie kontroluje pogody, ani chemtrialsy nie szkodza, gmo jest zdrowe.... depopularyzacja planety przez grupy rzadzace to fakt, z tym ze 90% ludnosci czerpie wiedze z publicznych telewizji oslonietych propaganda jak kobieta islamu ubraniem, i wydaje im sie ze sa wolni
             • avatar
              behemot
              -2
              Anglojęzyczna wikipedia również działa, z tym, że wyszukiwać trzeba przez google; czyli 80% użytkowników nawet nie zauważy protestu, chyba, że dostęp blokowany jest regionalnie.
              • avatar
               Konto usunięte
               -2
               Na iPhonie angielska wersja działa bez zarzutu, artykuł o SOPA w tej wersji językowej ładuje sie bez problemu. Prawdopodobnie wiec owa blokada nie tyczy sie wersji mobilnej Wikipedii. Troche szkoda bo oznacza to ze jednak pełnej blokady nie zastosowano...
               • avatar
                Konto usunięte
                -2
                U mnie działa wikipedia.org i en.wikipedia.org :) Bardzo powoli - co pewnie znaczy, że pół świata też sprawdza czy działa czy nie działa :P
                • avatar
                 Konto usunięte
                 -2
                 tyle uczniów nie będzie miało zadania z tego powodu :/ . Myślę, że oni już zostali przekonani.
                 • avatar
                  don_balon
                  -3
                  Co się dziwić, w końcu w USA rządzi "czerwony" Barrack Hussein Obama. Z jednej gliny co i Tusk, Kaczyński, Miller, Palikot i Pawlak ulepiony!
                  • avatar
                   artretyk
                   -4
                   anglojęzyczna wersja wikipedii...
                   • avatar
                    KMyL13
                    -4
                    Niech najpierw zamykają i blokują strony/srwery porno, z pedofilią i rasistowskie... Tutaj chyba sprawa jest jasna... Natomiast potem niech się biorą za... przygotowanie mądrych ustaw...
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     -6
                     U mnie też nie, ale po co mi angielska jak jest polska.
                     • avatar
                      Lightning
                      -31
                      Jak to nie działa? Może ładuje sie znacznie wolniej, ale działa.
                      http://pl.wikipedia.org/wiki/Komputer
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       -36
                       Wpisałem "k" w wikipedii i działa.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        I bardzo dobrze. Internet powinien być cały czas wolny, tak jak do tej pory.
                        • avatar
                         misiekt
                         0
                         SOPA/ACTA nie ma prawie żadnego związku z walką z piractwem, to tylko bonus. Korporacje medialne wiedzą że jest to znikoma strata dla nich, bo wiadomo że statystyki wyssane są z palca. Za to taka ustawa pozwala kontrolować im łatwo konkurencję i dominować z "jedynie słuszną informacją".
                         W głównych mediach już teraz istotne informacje giną w natłoku nieistotnych "sensacji". Pomyślcie co będzie, gdy dodatkowo wprowadzona będzie cenzura w internecie.

                         SOPA pozwala na zablokowanie strony, nawet jeżeli będzie miała jeden link do innej strony, na której coś można znaleźć obciążającego. Wystarczy oskarżenie, bez procesu. Chcą mieć nowy ustawowy młotek którym zgasić można każdego kogo nie stać na walkę prawną. Wystarczy zobaczyć na analogie w prawie patentowym.

                         Podobne bezsensowne i niekorzystne dla zwykłego obywatela ustawy powstają tylko dlatego, że ustawodawcy są opłacani przez korporacje. I nie jest to żadną tajemnicą, a w zasadzie jest już standardem.
                         Jak pokazuje statystyka, wystarczy 1 chciwy na 100 altruistów, i już może powstać "korpokracja".

                         http://www.youtube.com/watch?v=go9ub2HNnlg