Ciekawostki

WikiReader - Wikipedia w kieszeni

przeczytasz w 1 min.

Openmoko, firma sprzedająca urządzenia mobilne oparte na oprogramowaniu open source, wprowadziła kolejną nowość na rynek. To nietypowy czytnik, który zawiera  kompletną Wikipedię w języku angielskim. Nazywa się WikiReader.

Urządzenie ma 3,7-calowy (240 x 200 pikseli) monochromatyczny i dotykowy ekran, natomiast encyklopedia Wikipedia znajduje się na pamięci flash microSD 4 GB.

Czytnik pozwala na wyszukiwanie informacji w wielkim pliku HTML przy użyciu prostej przeglądarki internetowej, jaką opracował producent. Z tego co pisze zagraniczny serwis, oprogramowanie spisuje się bez zarzutu.

Tym, co sprawia, że urządzenie jest dość fascynujące jest fakt, że plik XML z Wikipedią ma rozmiar 25-30 GB, a firmie Openmoko udało się go skompresować do 4 GB. Co oczywiste, wersja dla czytnika jest pozbawiona zdjęć - angielska Wikipedia z grafiką zajmuje ok. 72 TB.

Kto kupi mobilną Wikipedię?

Każdy, kto potrzebuje dostępu do Wikipedii w podróży. "Jeśli jesteś na wakacjach i szukasz informacji na temat lokalizacji jaką właśnie odwiedzasz, albo jeśli chcesz zaimponować dzieciom, kiedy o coś pytają, a ty nie znasz odpowiedzi" - czytamy w serwisie Tom's Guide.com.

WikiReader to również ciekawy sprzęt dla dzieci i może służyć do nauki, choć trzeba pamiętać, że nie wszystkie hasła zawierają poprawne informacje. Na szczęście nie jest ich przesadnie dużo.

Czytnik jest już w sprzedaży. Kosztuje 99 dol. Co kwartał będzie wydawana aktualizacja - każdy będzie mógł ją pobrać bezpłatnie, czy to ze strony producenta, czy też z Wikipedii.

Źródło:Tom's Guide.com

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Kto kupi mobilną Wikipedię?
  jak to kto! studenci! :D
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "Jeśli jesteś na wakacjach i szukasz informacji na temat lokalizacji jaką właśnie odwiedzasz..." - latwiej i taniej skorzystac z komorki. nie widze sensu targac ze soba dodatkowego balastu tylko dla samej wikipedii.