Systemy operacyjne

Windows 10 a ochrona danych - wciąż są obawy

przeczytasz w 1 min.

Europejscy strażnicy prywatności nadal nie są przekonani do polityki Microsoftu odnośnie do zbierania i przetwarzania danych w systemie Windows 10.

Microsoft wprowadził już pierwsze zmiany w systemie Windows 10 i zapowiada kolejne, ale europejscy strażnicy ochrony danych nadal wyrażają publiczne zaniepokojenie ustawieniami prywatności w tym systemie operacyjnym.

28 europejskich organizacji pilnujących prywatności użytkowników i zrzeszonych pod szyldem Article 29 Working Party, jest zaniepokojonych polityką Microsoftu. Pierwszy sprzeciw wobec braku konkretnych informacji o tym, co dzieje się z danymi osób korzystających z systemu, grupa wyraziła w tamtym roku.

Od tego czasu Microsoft zaproponował wiele zmian, między innymi wprowadzenie panelu ustawień, w którym każdy użytkownik będzie mógł zdecydować co udostępnia firmie, a czego nie. To wszystko jednak to zdaniem Article 29 Working Party za mało, choć w ostatniej publikacji grupa zwraca uwagę na pozytywny aspekt, czyli chęć giganta z Redmond do współpracy.

„Microsoft powinien precyzyjnie wyjaśniać, jakie dane osobowe są przetwarzane i w jakim celu” – napisała grupa Article 29 Working Party. Bo choć można się domyślać, że informacje te są gromadzone i analizowane w celu personalizacji ustawień i lepszego dobierania reklam (na przykład proponowanych aplikacji), można mieć obawy o to, czy Microsoft nie udostępnia naszych danych dalej – zewnętrznym firmom.

Europejscy obrońcy prywatności nie twierdzą, że tak jest, ale naciskają, by Microsoft jasno i jednoznacznie się do tego ustosunkował. 

Źródło: Reuters

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  fastfend
  1
  Nooo co jak co ale "dziesiątce" lepiej nie powierzać tajemnic :)
  • avatar
   SirMichael
   1
   kiedyś prywatność była szanowana i teraz za nią trzeba dopłacać. Jakby to rządzący uregulowali prawnie to nie byłoby problemu, ale im się nie opłaca.
   • avatar
    Avantu
    -1
    Szczerze? W dzisiejszych czasach większość popularnych rozwiązań i firm wykorzystuje dane osobowe które są także dużym źródłem dochodu. Raczej nie jest to dobre ale cóż zrobić - tak samo robi Facebook, Google i wiele innych firm. Nagonka na Windows 10 przesadzona, wciąż jest to moim zdaniem bardzo dobry system. W dzisiejszych czasach ciężko o prywatność, tym bardziej w internecie, i tak już niestety będzie.
    • avatar
     Avantu
     0
     Dubel.