Procesory

Najnowsza aktualizacja Windows 10 zwiększa wydajność procesorów AMD Ryzen [AKT.]

przeczytasz w 1 min.

AMD ujawniło jak poprawiony scheduler wpływa na wydajność procesorów Ryzen - wzrost wydajności może sięgnąć nawet 15%!

Najnowsza aktualizacja dla systemu Windows 10 wprowadza sporo nowych funkcji, a także rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo i komfort podczas użytkowania komputera. To jednak nie wszystko, bo optymalizuje ona również działanie najnowszych procesorów AMD.

Windows 10 May 2019 Update (1903) aktualizuje scheduler systemu operacyjnego, który teraz wykrywa procesory AMD Ryzen/Ryzen Threadripper i potrafi lepiej wykorzystać potencjał jednostek. Na zmianach skorzystają posiadacze jednostek Ryzen 1000, Ryzen 2000 oraz nowych Ryzen 3000.

Windows 10 May 2019 Update - poprawki pod AMD Zen

Poprawiony scheduler daje możliwość wyboru rdzeni znajdujących się w obrębie jednego bloku CCX, a także pozwala na szybsze przełączanie częstotliwości. Obydwie zmiany przekładają się na lepszą wydajność procesorów.

Windows 10 May 2019 Update - poprawki pod AMD Zen

Według testów producenta na 8-rdzeniowym/16-wątkowym modelu Ryzen 7 3800X, najnowsza wersja systemu Windows 10 pozwala uzyskać nawet o 15% lepszą wydajność w Rocker League i 6% lepszą w benchmarku PCMark 10 (test uruchamiania aplikacji).

Jeżeli jesteście zainteresowani opisem innych zmian z aktualizacji Windows 10 May 2019 Update, odsyłamy do naszego newsa.

Aktualizacja 14.06.2019 19:45

Robert Hallock, odpowiadający za marketing w AMD, odniósł się do danych na temat wzrostu wydajności - informacji, które ostatnio wywołały sporo emocji wśród posiadaczy procesorów Ryzen.

Z optymalizacji obciążenia rdzeni mogą skorzystać posiadacze wszystkich generacji Ryzenów, po zaktualizowaniu systemu Windows 10. Z kolei tryb szybkiego przełączania zegarów będzie dostępny tylko dla 3. generacji procesorów, dopiero po zainstalowaniu nowych sterowników dla chipsetu (jeszcze nie wiadomo kiedy zostaną one udostępnione).

Źródło: AMD

Warto zobaczyć również:

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lord_Krecitsqa
  20
  Intel zwalnia
  Rysiek przyspiesza
  No nieźle.
  Sprzęt ten sam.
  • avatar
   Warmonger
   10
   Niewiarygodne, aż muszę przeprowadzić własne testy :O
   • avatar
    Konto usunięte
    10
    AMD walczyli o to przynajmniej od 2016 roku, a może i wcześniej. Historia sprawy.

    Microsoft około maja 2016 roku otrzymał sample inżynieryjne pierwszych RYZEN. MS radośnie zadeklarował optymalizację scheduler-a Windows10 pod świeżą architekturę ZEN bazującą na MultiChipModule.

    Marzec 2017 roku, huczna premiera ZEN, pierwsze testy wydajności i... okazuje się że scheduler starego Windows7 z 2009 roku który nigdy ani MCM ani ZEN na oczy nie widział - lepiej współpracuje z ZEN niż aktualny Windows10 (!)
    Microsoft dopiero wtedy komentuje że poprawek schedulera dla Windows10 nie będzie "bo nie są potrzebne".
    WTF ? ? ? !
    Jakie i czyje interesy za tym stały? MS, nawet idąc po najniższej linii oporu mógł w 5 minut przywrócić poziom scheduler-a Windows7 dla konfiguracji Windows10 + ZEN.
    O ile mi wiadomo historia smarowania na linii intel-MS sięga lat 90 ubiegłego stulecia.
    • avatar
     chotnik2
     8
     Nowe patche Microsoftu :
     Intel - łaty do luk obniżające wydajność
     AMD - patche podwyższające wydajność
     • avatar
      fatamorgana68
      6
      Warto jednak poczekać na testy. Może być jednak ciekawie. Mocne ryzeny 3000 z may update vs intele z narzuconymi poprawkami na luki.
      • avatar
       levusek1992
       5
       Ciekawy jestem czy mój potwór Ryzen 3 1200 @3.8 odczuje różnicę :D
       • avatar
        4
        Dopisałem do newsa informację na jakim modelu przeprowadzono testy (Ryzen 7 3800X)
        • avatar
         Osberth
         4
         Historia zatoczyła koło. Już przy premierze pierwszego Ryzena, AMD donosiło jaki to gówniany jest scheduler w Windows by bardzo szybko się z tego wycofać.
         Jednak mieli rację. :-)
         • avatar
          Bogdan1986
          4
          Na moim Ryzen 5 2600 przed aktualizacją w cinebench r20 2685 punktów a po aktualizacji już 2859 punktów, czyli skok wydajności o jakieś 6,5%
          • avatar
           Szymon331
           2
           Jakby w Premiere CC procek przyśpieszył choćby o te 5% to bardzo bym się ucieszył. Przyśpieszenie mojego CPU o te 5% za pomocą dodatkowego OC związane jest z nieopłacalnym podbijanie napięcia.
           • avatar
            DragonRed
            2
            To jest to za co wiele osób kocha AMD.Dają wzrosty wydajności za darmo a u Intela mamy zupełnie odwrotną sytuację.Dodatkowo ludzie mocno wspierający tą markę zachowują się jak kobiety w krajach arabskich i nie mają nic do powiedzenia.Jak widać po komentarzach ludzie jeszcze zadowoleni , że Intel zabiera im wydajność z ich procesorów.
            Teraz jeszcze potrzeba tak na prawdę aktualizacji BIOS by w pełni skorzystać z tej poprawki Windows 10 , która zwiększa wydajność w grach.
            • avatar
             gormar
             1
             Tak sobie powróciłem do tego artykułu i patrzę na grafikę przedstawiającą topologię procesora "Zen" i jeżeli to faktycznie Ryzen 3950X to wynika z tego, że jednak nadal są dwa CCX per die, czyli w jednym znajdują się tylko 4 rdzenie. Coś nie tak miało być. Liczyłem, że CCX będzie zbudowany z 8 rdzeni. Czekam na testy.
             • avatar
              kitamo
              0
              "Poprawiony scheduler daje możliwość wyboru rdzeni znajdujących się w obrębie jednego bloku CCX, a także pozwala na szybsze przełączanie częstotliwości. Obydwie zmiany przekładają się na lepszą wydajność procesorów."

              To warto napisać że szybsze przełączanie częstotliwosci to tylko na nowych ryzenach - to tu jest najwiekszy skok wydajnosci wlasnie.
              • avatar
               mjwhite
               -17
               Oczywiście dotyczy to tylko nowych ryzenów, ot i cała tajemnica osiągnięcia 15% wzrostu IPC :-)
               • avatar
                kitamo
                -19
                czekam na hejt w stronę Windows10 za 3...2....1