Technologie i Firma

Windows 10 S - wszystkie jego możliwości i ograniczenia

przeczytasz w 2 min.

Co potrafi Windows 10 S, jakie są jego możliwości i ograniczenia oraz dla kogo powstał ten system. Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Microsoft zrobił podczas wczorajszej prezentacji wiele, by przekonać ludzi, że Windows 10 S nie będzie powtórką z RT. Że będzie to po prostu lżejsza wersja systemu Windows 10 – dla edukacji i biznesu. Jakie są jednak fakty?

Czym jest i czym nie jest Windows 10 S

Windows 10 S to tańsza i lżejsza wersja najnowszych „Okienek”, której podstawowe ograniczenie polega na tym, że nie zainstalujemy na komputerze aplikacji spoza oficjalnego sklepu Windows Store. 

W pierwszej części wczorajszej konferencji Microsoft zapewniał, że będzie to doskonałe rozwiązanie dla sektora edukacji, ponieważ komputery pozostaną w bardzo dobrej kondycji przez cały rok szkolny, a uczniowie i studenci nie zainstalują na nich żadnych zainfekowanych programów.

Gdy przejdziemy jednak na stronę Microsoftu, a konkretnie na przegląd wersji systemu Windows 10, o edukacji zbyt wiele nie przeczytamy. Znajdziemy za to krótki opis, że „Windows 10 S jest zoptymalizowany pod kątem bezpieczeństwa i najwyższej wydajności”.

Windows 10 S wersje

Windows 10 S, czyli RT raz jeszcze?

Windows RT – był to nieudany eksperyment Microsoftu, polegający na udostępnianiu okrojonego systemu Windows 8, który został stworzony z myślą o procesorach ARM i nie pozwalał na instalację aplikacji spoza Windows Store. 

Wydaje się więc, że Windows 10 S będzie więc działał na bardzo podobnej zasadzie, tyle tylko, że Microsoft wyraźniej przedstawia teraz korzyści, jakie mają płynąć z tego zabiegu, czyli właśnie poprawione bezpieczeństwo, dłuższy czas pracy i niezmieniająca się wydajność pomimo upływu czasu.

Jakie ograniczenia ma Windows 10 S?

Brak możliwości instalacji aplikacji spoza oficjalnego sklepu to tylko jedno z ograniczeń. W zakładce „pytania i odpowiedzi” znajdujemy bowiem między innymi zapis, który może skutecznie zniechęcić do wyboru komputera z tym systemem.

Otóż czytamy, że „w systemie Windows 10 S Microsoft Edge jest przeglądarką domyślną. Możesz pobrać i zainstalować inną przeglądarkę ze Sklepu Windows, ale Microsoft Edge i tak pozostanie przeglądarką domyślną, np. gdy otwierasz plik .htm”.

Windows 10 S pulpit

Co więcej, w tej wybranej już domyślnie przez Microsoft przeglądarce nie będzie można zmienić dostawcy usług wyszukiwania. Innymi słowy, użytkownicy systemu Windows 10 S są praktycznie skazani na Bing. 

Co potrafi Windows 10 S? Dla kogo jest ten system?

Windows 10 S obsłuży wszystkie aplikacje ze sklepu Windows Store i będzie kompatybilny z wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi, choć – jak czytamy we wspomnianym FAQ – „ich funkcjonalność może być ograniczona”.

Dla kogo jest Windows 10 S? Przede wszystkim dla uczniów i studentów, ale także dla użytkowników biznesowych. Microsoft postarał się o to, by była to ciekawa alternatywa dla wersji Pro, z którą dzieli funkcje dla firm. Jak zresztą przekonuje sam producent:

„Windows 10 S to specjalna konfiguracja systemu Windows 10 Pro, która oferuje znane i wydajne środowisko Windows, usprawnione pod kątem zabezpieczeń i wydajności. Jeśli używasz wyłącznie aplikacji ze Sklepu Windows i przeglądarki Microsoft Edge, Windows 10 S będzie działał szybko i niezawodnie”.

Czym różni się Windows 10 S od wersji Home i Pro?

Z tabelki opublikowanej przez Microsoft wynika, że Windows 10 S to tak naprawdę Windows 10 Pro bez możliwości instalacji aplikacji spoza Windows Store i bez funkcji lokalnego przyłączania do domeny. Tak prezentuje się kompletne porównanie:

/Windows 10 SWindows 10 HomeWindows 10 Pro
Aplikacje spoza Windows Store XX
Aplikacje z Windows StoreX
Przyłączanie do domeny Azure ADX X
Lokalne przyłączanie do domeny  X
Przeglądarka domyślna - Microsoft EdgeXMożna skonfigurowaćMożna skonfigurować
Windows Update dla firmX X
Windows Store dla firmX X
Zarządzanie urządzeniami przenośnymiXZ ograniczeniamiX
BitlockerX X
Roaming na poziomie dla firm z usługą Azure ADX X
Konfiguracja komputera udostępnionegoX X
Domyślna wyszukiwarka - BingXMożna skonfigurowaćMożna skonfigurować
Możliwość aktualizacji do ProXX 

Źródło: Microsoft, The Verge

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  drcocaina
  11
  To S jest od słowa - sadomasochizm bo tak wygląda ten system.
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   Wygląda to na rozpaczliwe proszenie o więcej programów w windows store poprzez stawianie ultimatum.
   Jako tańsza wersja systemu windows nie jest najgorsza (o ile będzie faktycznie tańsza od home, nie mówiąc o Pro). Sporo jest osób, które tylko konsumują treści i nie korzystają z żadnych aplikacji poza przeglądarką. Czy to akurat jest target biznesowy czy studencki to bym się jednak mógł spierać. Choć i w jednej i drugiej grupie znajdą się jacyś zadowoleni odbiorcy.
   W Polsce raczej nie zrobi furory, chyba że ktoś dostanie lapka w pracy z takim systemem. Ale proszę pamiętać, że MS nie tworzy oprogramowania tylko dla Polaków. Więc zanim napiszesz komentarz jaki to MS głupi pomyśl jak nieistotny jest Twój głos.
   • avatar
    Kenjiro
    4
    Ciekawe jaka uczelnia będzie zainteresowana systemem, w którym nie może zmienić przeglądarki, a co gorsza wyszukiwarki na swoją wewnętrzną (intranetową).
    Niezły stuff palą w tym MS...
    • avatar
     MaNiAc
     2
     Oj tam oj tam... tydzień od wypuszczenia 'dobrzy ludzie' znajdą panaceum na bolączki Windows 10S, i może się okazać bardzo dobrym oraz stabilnym i szybkim systemem... Poczekamy zobaczymy...
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Aha, dla biznesu... Da się zainstalować jakiegoś klienta ERP, wms, cms, mrp czy coś poza Microsoftowymi? Wersje przeglądarki www? Aha, czy już działają co popularniejsze na edge? Nie działa to w domenie? Aha no rozumiem dla biznesu...
      Heh. Dowcipni.
      • avatar
       Konto usunięte
       -3
       A co z lżejszą wersją W10 która robi co trzeba bez tego bloatware od MS? Czekam na system który nie mieli non-stop dyskiem, zajmuje małą ilość miejsca na dysku, umożliwia instalowanie aplikacji spoza store i nie wysyła potoków informacji do różnorakich agencji. Zobaczymy coś takiego czy tylko Linux jest jedyny wyjściem?
       • avatar
        Konto usunięte
        -3
        Aha, dla biznesu... Da się zainstalować jakiegoś klienta ERP, wms, cms, mrp czy coś poza Microsoftowymi? Wersje przeglądarki www? Aha, czy już działają co popularniejsze na edge? Nie działa to w domenie? Aha no rozumiem dla biznesu...
        Heh. Dowcipni.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         test