Systemy operacyjne

Windows 7 będzie miał numer wersji 6.1

przeczytasz w 1 min.

Inżynierowie odpowiedzialni za Windows 7 zdecydowali, że nowy system wewnętrznie będzie identyfikował się numerem wersji 6.1. Oznacza to, że choć na pudełku, czy w dokumentacji będziemy mieli do czynienia z symbolem „Windows 7”, to oprogramowanie będzie „widziało” numer wersji 6.1, taki sam będzie też widniał w oknie właściwości systemu, czy linii komendy.

Po co ta cała niekonsekwencja? Z powodu rozbieżności motywacji marketingowców i programistów Microsoftu. Ci pierwsi pragną reklamować system jako coś zupełnie nowego, wyraźnie oddzielając go od cieszącej się nienajlepszą sławą Visty. Podkreślają przy tym, że Windows 7 to znacznie lepiej zoptymalizowany system, mający niższe wymagania sprzętowe oraz bogatą nową funkcjonalność. Z kolei programiści, pamiętając o licznych problemach kompatybilnościowych Visty ze starszym oprogramowaniem, pragną uczynić Windows 7 systemem jak najbardziej zgodnym z Windows 6. Dlatego obawiają się zmiany numeru wersji systemu z 6.0 na 7.0, jako że niechybnie pogorszy to kompatybilność Windows 7 z oprogramowaniem dla Visty. Wiele programów przy uruchomieniu, czy instalacji sprawdza bowiem pierwszą cyfrę wersji systemu i jeśli wykryją wyższą niż ta, dla której zostały przygotowane, odmawiają działania.

Pozostaje przewrotne pytanie – jakie numery wersji będzie nosił następca Windows 7 oraz późniejsze wersje systemu – czyżby Windows NT 6.2, 6.3, 6.4..?

 

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  6.1 -> 6 + 1 = 7 Proste :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "Dlatego obawiają się zmiany numeru wersji systemu z 6.0 na 7.0, jako że niechybnie pogorszy to kompatybilność Windows 7 z oprogramowaniem dla Visty." Ok.. Czyli jak zmienia numerek na 3.12 to system stanie sie nagle 16 bitowy? Przepraszam.. Ale czegos nie rozumiem.. System jest gotowy lub bedzie gotowy w pewnej formie.. Zmiana jego nr nie zmieni w nim kodu zrodlowego kompatybilnosci czy czegokolwiek. Samo oznaczenie nie jest istotne. Troche tak jakbym po zmianie znaczka na Fiacie 126p na ferrari twierdzil ze przybylo mi 300KM..
   • avatar
    UnattainabI3
    0
    Z jednej strony racja, ale czytaj wszytko czyli: "Wiele programów przy uruchomieniu, czy instalacji sprawdza bowiem pierwszą cyfrę wersji systemu i jeśli wykryją wyższą niż ta, dla której zostały przygotowane, odmawiają działania." Numerek systemu jego kodu nie zmieni, ale zmieni się zachowanie program które mają zostać na nim zainstalowane.
    • avatar
     mgkiler
     0
     Ja jeszcze sie w zyciu nie spotkalem z tak durnie napisanym programem. Owszem niektore starsze aplikacji wykrywaly ze mam NT (a nie 95, 98) i ostrzegaly mnie ze moze cos nie dzialac, ale to byl tylko warning i nic wiecej. Instalowaly sie dalej i dzialaly normalnie. Nie powinien nikt sie przejmowac czyms takim jak numer wersji. Trzeba byc debilem by napisac program instalujacy sie tylko na 1 wersji systemu.
     • avatar
      mgkiler
      0
      Ja raczej nie zmienienie numeru wersji widze nie jako zachowanie kompatybilnosci, a poprostu dlatego ze Windows 7 to nie zadna nowosoc 7, tylko ulepszony 6. Wiec numer 6.1 jest jak najbardziej trafny. Nie trafna jest nazwa Windows 7. Powinno byc Vista SP2.
      • avatar
       Dzban
       0
       No nie bardzo, bo z chwilą wydania 7 nie będzie można ściągnąć service packa 2 do visty.
       • avatar
        klosz007
        0
        Prawda jest taka, że następca Visty jest reklamowany marketingowo jako coś zupełnie nowego i dlatego nadano mu "nowy" numer 7.

        Natomiast motywacja programistów jest zupełnie inna niż napisano. Programiści nadali Windows 7 uczciwie taki numer wersji jak wynika z tego co się faktycznie zmieni w stosunku do Visty tj. będzie to tylko poprawiona wersja (6.0 -> 6.1). Windows 7 uczciwie powinno się nazywać Vista XP lub jakoś podobnie tylko wtedy każdemu by się kojarzyło negatywnie z Vistą...

        Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Windows 2000 i XP (5.0 vs 5.1).

        SP2 do Visty nie ma tu nic do rzeczy. W Windowsach Service Packi nigdy nie zmieniały drugiej cyfry wersji ani nie dodawały funkcji z wyższych wersji systemu. Jeśli będzie SP2 to Visty to będzie i będzie to nadal Vista (6.0).
        • avatar
         max-bit
         0
         Nic dziwnego bo to Vista 2 nic więcej...
         Tylko sie im numeracja poknociła.
         Zagadką jest co sie stało z Vieną ? Ktora pierwotnie miała być 7 ?
         A tak MS preznie głosił że bedzie nowosc spuer małe jądro cuda niewidy.
         Pewnie przekombinowali i dali se siana ....

         Ciekawostką pozostaje sprawa kompatybilnosci obu systemów znaczy Visty i Visty 2 jesli bedzie duża to nie widze większych problemów ...
         Jesli bedzie mała to nikt tego nie kupi chyba ze MS poprostu zaprzestanie sprzedaży Visty i bedzie tylko Vista 2.

         A kiedy SP2 dla Visty bo jest coraz bardziej potrzebny ?
         Ogólnie kicha MS wciska kit.
         Ostatnio postanowiłem na jednym kompie zainstalować IE8 ver beta 2 ot mysle moze nie bedzie tak żle... i jak tragicznie wolno, błędy jakieś dziwne uruchamianie sie systemu (jedno okno jeden proces w dodatku niestabilny) cuda niewidy ...
         Nie polecam ....

         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Z numerem wersji to jest ziarno prawdy. Swojego czasu pamiętam, że aby uruchomić jedną gierkę, to musiałem zmieniać w rejestrze numer wersji zainstalowanego DX. Po zmianie wpisu z 9 na 8.1 chodziło bez problemu.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Trafiłem tutaj z maszyny czasu. Jak na razie redakcja zgadła numer wersji Windows 8 = 6.2 :)