Oprogramowanie

Czas się żegnać z Windows Media Player

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
40 komentarzy Dyskutuj z nami

Microsoft zachęca użytkowników Windows Media Player do przesiadki na Filmy i TV. Najprawdopodobniej oznacza to, że ten pierwszy program wkrótce zostanie wycofany z systemu Windows 10.

Microsoft swego czasu zachęcał użytkowników Google Chrome do przejścia na Microsoft Edge – „szybszą i wydłużającą czas pracy” przeglądarkę internetową, za pomocą wyskakujących okienek. Teraz użytkownikom Windows 10 może być proponowana kolejna przesiadka, tym razem na inny produkt tego samego producenta.

Jeden z użytkowników Reddita opublikował screen, na którym widać jak podczas uruchamiania leciwego już programu Windows Media Player na ekranie pojawia się propozycja uruchomienia aplikacji Filmy i TV (Movies & TV), która domyślnie jest instalowana wraz z systemem Windows 10. Wraz z nią wymieniane są liczne zalety: od obsługi rozmaitych formatów, przez mniejsza energożerność, po wsparcie dla wideo 360 stopni.

WMP MTV

Trzeba przyznać, że Windows Media Player najlepsze czasy faktycznie ma już za sobą (i podobnie jak Paint może już udać się na zasłużoną emeryturę). Równocześnie Filmy i TV to aplikacja, która poza niezbyt zachęcającą nazwą nie ma zbyt wielu wad i w zwykłych, codziennych zastosowaniach radzi sobie naprawdę dobrze. Decyzja Microsoftu wydaje się więc jak najbardziej uzasadniona.

Jednak choć mówimy o „decyzji”, ta ostateczna o wycofaniu WMP jeszcze nie zapadła. Dziwne byłoby jednak, gdyby tak się nie stało, bo 1) nie ma sensu utrzymywanie dwóch różnych aplikacji do tego samego, a 2) Media Player i tak nie jest już rozwijany od dłuższego czasu.

Wracając jednak do tematu, promowanie własnych alternatyw na pewno nie jest tak kontrowersyjne, jak miało to miejsce w przypadku Edge’a i Chrome’a. Faktem jest jednak również, że i konkurencja ma bardzo dobre odtwarzacze multimedialne – warto wspomnieć choćby o programach VLC, Media Player Classic Home Cinema czy polskim ALLPlayerze.

Źródło: Softpedia, Reddit

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  HardCorak
  żegnać? ja się jeszcze nie przywitałem
  12
 • avatar
  Blackshadow
  Wszystko jedno, i tak korzystam z mpc-hc
  9
 • avatar
  baca130
  MPC-HC jest najlepsze.
  8
 • avatar
  Tomasz Słowik
  Pierwszy przykład z brzegu - avi nagrane FRAPS-em. Media Player bez problemu je otwiera. Filmy i TV - czarny obraz tylko z dźwiękiem.
  4
 • avatar
  Dragonik
  Eeeee do muzyki foobar2000 a do filmów WMP-HC i po co więcej:)
  3
 • avatar
  Silver
  Nie wiem z czym tu się żegnać. Nigdy nie używałem, zawsze alternatywne programy. Fakt, mogą to wywalić. Wolałbym pożegnać się z tą masą usług i serwisów zaszytych w Windows 10, których znaczenia nie znam, jest i pełno i mam wątpliwości czy aby niepotrzebnie nie spowalnia to systemu (z natury im więcej usług tym bardziej obciąża system/sprzęt).
  2
 • avatar
  Vendeur
  Autor newsa:
  "Trzeba przyznać, że Windows Media Player najlepsze czasy faktycznie ma już za sobą (i podobnie jak Paint może już udać się na zasłużoną emeryturę). Równocześnie Filmy i TV to aplikacja, która poza niezbyt zachęcającą nazwą nie ma zbyt wielu wad i w zwykłych, codziennych zastosowaniach radzi sobie naprawdę dobrze. Decyzja Microsoftu wydaje się więc jak najbardziej uzasadniona."

  Dawno takiego debilizmu nie czytałem... Fakt, że WMP oraz Paint są słabe, to wyłącznie wina producenta, że je zaniedbał, a nie samych programów. Tym bardziej nie jest to powód do zmiany programu na inny z inną nazwą. Wystarczyłoby poprawić działanie oryginałów.

  Decyzja MS jest tak samo idiotyczna jak stwierdzenie w artykule. Bezmózgie rozumowanie dla wszechobecnych niezbyt bystrych.
  2
 • avatar
  zakius
  WMP ma ta przewagę, że wspiera direct show
  sam odtwarzacz jest koszmarny, ale direct show niestety się przydaje, więc z dwojga złego lepiej WMP
  1
 • avatar
  Fenio
  MPC-HC + SVP = ideał.
  1
 • avatar
  mutissj
  ja używam BESTplayer bo włącza się w sekunde
 • avatar
  Konto usunięte
  Mój ulubiony programik do odtwarzania muzyki, bardziej go lubię od winamp'a. Do filmów natomiast od dawna używam tylko WMP-HC z renderem madVR.
 • avatar
  Damian_jo
  VLC do filmów
  Winamp do muzyki
  Chrome do przeglądania stron internetowych
  To wszystko czego potrzebuję na Windowsie
  -2
 • avatar
  hitmaniak17
  o nie! przecież to taka wspaniała aplikacja :D
 • avatar
  hitmaniak17
  o nie! przecież to taka wspaniała aplikacja :D