Systemy operacyjne

Windows XP wciąż trzyma się mocno - przynajmniej w sektorze publicznym

przeczytasz w 1 min.

Okazuje się, że Polacy również nie chcą rozstawać się z wiekowym systemem.

Windows XP

Wiele mówi się ostatnio o Windows 10, ale jednocześnie nikt nie zapomina o starszych wersjach systemu rozwijanego przez Microsoft. W tym kontekście swojego rodzaju fenomenem staje się Windows XP, który powoli określany jest już mianem nieśmiertelnego.

Na początku tego miesiąca pisaliśmy o przekroczeniu przez Windows 10 bariery 5% rynkowych udziałów. Omawiane wtedy dane pokazywały jednocześnie, że Windows XP legitymuje się wynikiem aż 12,4%, który uznać należy za naprawdę wysoki. Czy przesadzony? Chyba nie, co zdają się zresztą potwierdzać ostatnie dane ujawnione przez Bitdefender.

Firma opublikowała raport, który omawia sytuację, z jaką mamy do czynienia w firmach oraz szeroko pojętym sektorze publicznym Europy Środkowej i Wschodniej. Wynika z niego, iż to właśnie tutaj upatrywać trzeba największej liczby użytkowników Windows XP. Ten bardzo wiekowy już przecież system największą popularnością, w omawianej grupie odbiorców, cieszy się na Ukrainie, gdzie osiąga wynik na poziomie aż 41,2%.

„Niektórzy mogą wybrać drogę dalszego korzystania z systemu Windows XP, ponieważ obawiają się problemów z kompatybilnością dotychczasowych aplikacji i programów. Migracja do nowszej wersji systemu to jednak nie tylko nowe funkcje, ale również zwiększenie bezpieczeństwa.” - Liviu Arsene, analityk Bitdefender

Dalej znalazły się Węgry i Rumunia z wynikami 37,5% oraz 34%, a później mamy już Polskę - 24,5%. Co ciekawe, zdecydowanie inaczej wypadają na tym tle nasi południowi sąsiedzi. W przypadku Słowacji i Czech omawiany raport wskazuje na wyniki 10,61% oraz 4,7%.

A czy wy macie jeszcze kontakt z Windows XP? Jeśli nie w domu to być może właśnie w pracy lub szkole?

Źródło: neowin, mybroadband

Komentarze

65
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xkwzts
  13
  Wszyscy spotykamy się z Win XP, czy tego chcemy, czy nie...

  Weźmy na ten przykład bankomaty...
  O ile się nie mylę, to w każdym z nich pod tym banalnym GUI kryje się staruszek XP :P
  • avatar
   Konto usunięte
   10
   Trudno się dziwić. Byłem kiedyś w firmie, gdzie mieli ploter tnący A0. Koszt plotera 50k zł. Chodził na RS232 z wtyczką do Corel-a 9 na win XP. Sterów i wtyczek do nowych Win i Corel producent plotera już nie publikował.
   Sprzęt działał jak trzeba, jak padł komp, to kupili starego Della na XP (chodź wtedy królował win 7). Na tym kompie zapuszczano jedynie proste wektorowe projekty. Komp robi to wyśmienicie po dziś dzień.
   System wymienią wtedy gdy zdecydują się na zmianę plotera. Przy czym to są urządzenia przez dziesiątki lat spełniające swoje zadanie.
   • avatar
    adamgr
    4
    Jakby nie to ze czesto na zmodernizowanym sprzecie nie da sie juz uruchomic XP to procent bylby jeszcze wiekszy a tak to XP wymiera naturalnie wraz z wymianami hardware.
    • avatar
     Tomecek
     4
     Cóż, za pomocą malutkiej zmiany w rejestrze można przedłużyć wsparcie i otrzymywać poprawki Windowsa XP do kwietnia 2019 roku, więc nic dziwnego. Sam używam XP na maszynie wirtualnej i aktualnie nie widzę nic lepszego do tego zadania.
     • avatar
      PL_SBX
      3
      Używałbym.. gdyby ktoś przeportował DX10 i DX11 na to.
      • avatar
       3ndriu
       3
       Na starym laptopie: ubuntu do internetu, multimediów i libre office, a XP do paru gierek. Nie ma sensu ładować 7 czy dalej do starego komputera.
       • avatar
        Konto usunięte
        3
        Przychodzi informatyk do klienta:

        informatyk: "Widzę że pracuje Pan jeszcze na Win XP. A czy Pan wie że już nie ma żadnego wsparcia dla tego systemu, co może skutkować wieloma zagrożeniami dla Pana i (np.) firmy?"

        klient: "Panie ale jak to działa to po zmieniać? Weź mi Pan tylko tą drukarkę podłącz bo nie mogę sobie poradzić"

        No właśnie to magiczne "jak to działa to po zmieniać" od razu zwala z nóg. Więc nie ma się co dziwić że wiele osób używa jeszcze Win XP.

        Ale z drugiej strony to może i lepiej, bo jak pomyślę sobie ile programów szpiegujących zaimplementował M$ w Windowsie 10, to mogę tylko trzymać kciuki aby użytkownicy Win XP jak najdłużej cieszyli się z tego systemu.
        • avatar
         Fiona
         2
         XP i 7 - oba na oddzielnych dyskach - nigdy razem.
         Względy bezpieczeństwa...
         i Linux

         Za win 10 podziękuję i jako europejka nie złaszę się na darmówkę.....
         • avatar
          hasati
          2
          Ja akurat w pracy używam WinXP ponieważ wszystkie programy w firmie są jedynie i tylko pod WinXP. Więc nie ma szns żeby prezesi wymienili wszystko żeby nagrać nowego Windowsa. A po drugie ten komp nie jest przystosowany do nowego Windowsa. Po prostu jest za stary i ma za słabą wydajność. Więc myśle że XP naprawdę będzie nieśmiertelny, może nie wśród domatorów ale w firmach i korporacjach. :)
          • avatar
           rulax
           2
           W firmie mamy dwie licencje na oprogramowanie typu CAD liczące już kilka ładnych lat. Wg producenta, nie ma wsparcia na systemy powyżej XP. W pewnym momencie pojawiła się panika, bo trzeba było wymienić kompy i zainstalować win7.
           Szczęśliwie po kilku zabiegach programy dało się uruchomić.

           Co śmieszniejsze, mimo, że mam zainstalowane najnowsze wersje, to często wracam do "starocia" aby odchudzić pliki i wyczyścić z niepotrzebnego śmiecia. Nie zawsze nowe znaczy lepsze :)


           Obecnie koszt jednej licencji porównywalnego oprogramowania to grubo powyżej 40 tys. zł.
           Dlatego doskonale rozumiem firmy które zwlekają ze zmianą systemu. Nie wyrzucasz drogiej, profesjonalnej wiertarki bo pojawiła się nowa wersja z ładniejszą obudową ;)
           • avatar
            Jarrod
            1
            XP odchodzi wraz z psującymi się komputerami. Pracuje w firmie gdzie mamy komputerów 1000+. Już P4 3GHz to 10 letni komputer. Przy jego poważnej awarii sens naprawy/modernizacji jest znikomy.
            Nadal jednak istnieje sporo komputerów obsługujących maszyny - chromatografy itp, pracujące z Windows 98. Ostatnio regenerowałem parę takich komputerów ;)
            • avatar
             rulax
             1
             Sorki za dubla.
             • avatar
              Konto usunięte
              1
              adamgr ciekawa argumentacja i w dużej mierze mogę się z Tobą zgodzić ale. Czy na pewno te wydatki były by nieuzasadnione?

              Na jakich komputerach obecnie można spotkać najczęściej Win XP. Mi się wydaje że na komputerach z procesorami typu Athlon XP (64) od AMD lub intelowskimi Pentiumami 4. Co charakteryzuje komputery wyposażone w takie procesory? Pobierają sporo prądu, co niekiedy przy ilościach liczonych w setkach (np. call center) daje już kolosalne rachunki za prąd.

              Komputery jeszcze 15 lat temu kosztowały naprawdę dużo. Często były to kwoty sięgające 3 tyś zł. Zaś dziś nowy wydajniejszy i co najważniejsze dużo dużo bardziej energooszczędny zestaw złożysz już za 700 - 800 zł. A jeśli się postarasz to nawet i za 500zł złożysz coś opartego o APU. Więc jeśli komputer oparty na Pentium 4 zjada ponad 200-300W prądu, a np. taki ITX na np. Athlonie 5350 ciągnie max. 30 - 40 W (w stresie), to w jakim czasie firmie czy przedsiębiorcy zwróci się taka inwestycja w postaci niższych rachunków za prąd?

              Dlatego uważam iż przedsiębiorstwa aby zaoszczędzić na coraz droższym prądzie powinny wymieniać sprzęt na dużo bardziej energooszczędny. Przecież na tych komputerach można bez najmniejszego problemu zainstalować Wix Xp, a w późniejszym czasie w razie potrzeby przenieść się na nowszy system np. 7mke. a nawet 10tke.
              • avatar
               Hakuren
               1
               Nie widzę nic zdrożnego w XP. Doskonały system jak na swój wiek i możliwości. Np. zdecydowana większość szpitali korzysta w intranecie z XP. Jak działa nie trzeba niszczyć na siłę ... przynajmniej do następnego ustawionego przetargu tym razem przez ekipę watykańsko-smoleńską.

               Sam mam do czynienia jeszcze z jednym programem, który za nic w świecie nie pracuje pod 7, ale chociaż XP Mode jest pod ręką.
               • avatar
                darkowal
                0
                Windows 10 to jak niebo i ziemia
                • avatar
                 cochinek
                 0
                 Ostatnio instalowalem nowy server 2012 r2 w pewnej firmie. Na kazdej jednostce robilem dostep do dyskow sieciowych itp. 98% to windowsy xp, 1 laptop szefa z win 7 i na produkcji maszyna sterowana kompem z windowsem 98 :D łezka mi sie w oku zakreciła ze wzruszenia. Mam nadzieje ze nigdy tam nie wroce i nie zostane zmuszony do obslugi windowsa ponizej win 8.1 (no niech bedzie 7 tez ujdzie).
                 • avatar
                  luckyboy
                  -1
                  Najlepszy do domu jest Win7 Thin PC ;) Na lapku nie słychać w ogóle wiatraka.
                  • avatar
                   mutissj
                   -4
                   Ja używam na nowym sprzęcie XP + sterowniki zhackowane

                   http://i.imgur.com/DntQffX.png
                   • avatar
                    sambaverde
                    -6
                    Ktoś mi wytłumaczy fenomen Windows XP?
                    Ani toto ładne, ani funkcjonalne, ani stabilne. Brak obsługi najnowszych urządzeń i jakaś taka "niefajność". Vista SP2 była świetna i nikomu się nie podobała, a tymczasem takie XP, do którego nawet niektóre myszki, nie pasują jest uważany za Windows wszech czasów...
                    Sytuacja zupełnie jak z VW Garbusem - kult i nic poza tym :P
                    • avatar
                     AntySyjon
                     -6
                     Dla gracza istnieje tylko jeden słuszny windows i nie jest to XP ani 7
                     • avatar
                      wii u troll
                      -21
                      win 10 to poraszka na całego

                      ciekawe kiedy win 11 hahahhaha :D

                      srar łors battlefart
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       0
                       Na laptopie mam xp. o dziwo pare dni temu miałem nową aktualizacje :D
                       • avatar
                        Endrixu
                        0
                        w szkołach podstawowych nadal siedzą na xp bo ostatnio bratu pomagałem z praca domową :)
                        • avatar
                         setheesh
                         0
                         Wymiana XP’ków trwa. Wychodzą nowe programy (np. wymusza urząd lub ważny kontrahent) i firma musi wydać kasę a to jest największy ból. A co jak musimy mieć XP pod swoje aplikacje? No to trzeba nabyć windowsa 7 pro i doinstalować XP Mode. Pracownicy/klienci nawet nie zauważą tego, że coś działa inaczej. Innym problemem jest to, że 7 powoli też odchodzi.