Procesory

Wizyta prezesa Intela w Polsce. Uruchomienie superkomputera Galera

przeczytasz w 0 min.

Z wizytą do Polski przyleciał Paul S. Otellini, główny szef firmy Intel. Jak już informowaliśmy w godzinach porannych prezes Intela wygłosił w Warszawie prelekcję pod tytułem „Internet in your pocket”. Wystąpienie odbyło się w związku z trwającym w stolicy VIII Sympozjum Świata Telekomunikacji - Komunikacja i media XXI wieku.

Kilka minut po godzinie 10-tej, rozpoczęło się ponad pół godzinne wystąpienie
Paula Otelliniego, w trakcie którego przedstawił on kilka wizjonerskich pomysłów dotyczących rozwoju sieci. Wśród kluczowych stwierdzeń pojawiła się teza dotycząca spirali rozwoju Internetu. Wraz z upowszechnianiem się sieci wrasta zapotrzebowanie na coraz wydajniejsze systemy komputerowe, które co oczywiste nie mogą się obyć bez odpowiednio wydajnych jednostek obliczeniowych. Paul Otellini wspomniał o tym, że już niebawem na jednego mieszkańca planety przypadać będą miliardy tranzystorów, które pracować będą w różnego rodzaju urządzeniach zapewniających dostęp do sieci.

Szef Intela mówił o przyszłości i rozwoju szerokopasmowych sieci bezprzewodowych konstruowanych na bazie technologii
WiMAX. Otellini podkreślił, że przyszłość należy do mobilnych urządzeń, które dzięki WiMAX'owi pozwalać będą na szybki dostęp do Internetu nie tylko w domu czy pracy. Sieć i możliwość korzystania z multimediów ma być w niedalekiej przyszłości dostępna wszędzie tam gdzie zapragniemy zasięgnąć informacji, kontaktować się z bliskimi.


Bardzo ciekawie w tym kontekście prezentuje się możliwość konstruowania przenośnych, miniaturowych urządzeń w oparciu o nowe mikroprocesory
Intel Atom. Jeden z najnowszych chipów Intela, to jak wspomniał Otellini, miniaturowe rozmiary i wydajność na poziomie przekraczającym wysokowydajne procesory oferowane w ostatnich latach.


Wyjątkowo ciekawie prezentowała się wizja przenikania między światem rzeczywistym, a rzeczywistością wirtualną. Projektowanie wydajnych urządzeń mobilnych i odpowiednio szybkiej infrastruktury sieciowej, ma zapewnić w niedalekiej przyszłości wygodne wyszukiwane setek informacji na temat miejsc i sytuacji w których się znajdujemy. Tu jako przykład pojawiła się możliwość wirtualnego spaceru po krakowskiej starówce i natychmiastowe pozyskiwanie potrzebnych nam informacji, które mogą być niezbędne w chwili gdy już pojawimy się tam osobiście.


Jednak aby szeroki dostęp do sieci drogą bezprzewodową był nie tylko komfortowy ale i bezpieczny ważne jest stworzenie odpowiednich warunków, które zagwarantują, że drogą bezprzewodową nie będą wyciekać ważne dane. Otellini stwierdził, że aby pozyskać z sieci informacje, które nas interesują, często musimy „powiedzieć coś o sobie”. By móc odebrać interesujące dane, wysyłamy wiele informacji prywatnych, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Rozwój dostępu do Internetu odbywać musi się dzięki wydajnym urządzeniom przenośnym, infrastrukturze szerokopasmowej oraz systemowi zabezpieczeń, bez których cała reszta nie mogłaby się obyć.


Na koniec dnia w Gdańsku z udziałem Paula S. Otelliniego planowane jest uruchomienie nowego superkomputera Galera. Maszyna ruszy w Centrum Informatycznym TASK - Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa (przy Politechnice Gdańskiej). Moc drzemiąca w Galerze oczywiście zostanie spożytkowana do celów naukowych.

Jest to pierwszy w Europie komputer oparty na procesorach czterordzeniowych i czwarty na liście najszybszych komputerów na naszym kontynencie.„Galera” to system oparty na 1400 procesorach czterordzeniowych Intel Xeon Quad-Core. Oznacza to łączną ilość 5600 rdzeni i maksymalną moc obliczeniową 50 TFLOPS. Cały klaster waży ok. 5 ton – to waga czterech samochodów osobowych lub dorosłego słonia. Przy podłączaniu klastra użyto kabli o łącznej długości 12,5 km - tyle mierzy łączna długość 117 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Klaster ma moc obliczeniową równą 50TFLOP - to 4400 razy więcej niż moc komputera IBM Deep Blue (11,38GFLOP), który w 1997 r. wygrał szachowy pojedynek z Garri Kasparowem.

Naszą relację z wydarzenia wraz ze zdjęciami już niebawem zamieścimy na stronach Benchmark.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login