Procesory

Wizyta prezesa Intela w Polsce. Uruchomienie superkomputera Galera

przeczytasz w 0 min.

Z wizytą do Polski przyleciał Paul S. Otellini, główny szef firmy Intel. Jak już informowaliśmy w godzinach porannych prezes Intela wygłosił w Warszawie prelekcję pod tytułem „Internet in your pocket”. Wystąpienie odbyło się w związku z trwającym w stolicy VIII Sympozjum Świata Telekomunikacji - Komunikacja i media XXI wieku.

Kilka minut po godzinie 10-tej, rozpoczęło się ponad pół godzinne wystąpienie Paula Otelliniego, w trakcie którego przedstawił on kilka wizjonerskich pomysłów dotyczących rozwoju sieci. Wśród kluczowych stwierdzeń pojawiła się teza dotycząca spirali rozwoju Internetu. Wraz z upowszechnianiem się sieci wrasta zapotrzebowanie na coraz wydajniejsze systemy komputerowe, które co oczywiste nie mogą się obyć bez odpowiednio wydajnych jednostek obliczeniowych. Paul Otellini wspomniał o tym, że już niebawem na jednego mieszkańca planety przypadać będą miliardy tranzystorów, które pracować będą w różnego rodzaju urządzeniach zapewniających dostęp do sieci.

Szef Intela mówił o przyszłości i rozwoju szerokopasmowych sieci bezprzewodowych konstruowanych na bazie technologii WiMAX. Otellini podkreślił, że przyszłość należy do mobilnych urządzeń, które dzięki WiMAX'owi pozwalać będą na szybki dostęp do Internetu nie tylko w domu czy pracy. Sieć i możliwość korzystania z multimediów ma być w niedalekiej przyszłości dostępna wszędzie tam gdzie zapragniemy zasięgnąć informacji, kontaktować się z bliskimi.

Bardzo ciekawie w tym kontekście prezentuje się możliwość konstruowania przenośnych, miniaturowych urządzeń w oparciu o nowe mikroprocesory Intel Atom. Jeden z najnowszych chipów Intela, to jak wspomniał Otellini, miniaturowe rozmiary i wydajność na poziomie przekraczającym wysokowydajne procesory oferowane w ostatnich latach.

Wyjątkowo ciekawie prezentowała się wizja przenikania między światem rzeczywistym, a rzeczywistością wirtualną. Projektowanie wydajnych urządzeń mobilnych i odpowiednio szybkiej infrastruktury sieciowej, ma zapewnić w niedalekiej przyszłości wygodne wyszukiwane setek informacji na temat miejsc i sytuacji w których się znajdujemy. Tu jako przykład pojawiła się możliwość wirtualnego spaceru po krakowskiej starówce i natychmiastowe pozyskiwanie potrzebnych nam informacji, które mogą być niezbędne w chwili gdy już pojawimy się tam osobiście.

Jednak aby szeroki dostęp do sieci drogą bezprzewodową był nie tylko komfortowy ale i bezpieczny ważne jest stworzenie odpowiednich warunków, które zagwarantują, że drogą bezprzewodową nie będą wyciekać ważne dane. Otellini stwierdził, że aby pozyskać z sieci informacje, które nas interesują, często musimy „powiedzieć coś o sobie”. By móc odebrać interesujące dane, wysyłamy wiele informacji prywatnych, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Rozwój dostępu do Internetu odbywać musi się dzięki wydajnym urządzeniom przenośnym, infrastrukturze szerokopasmowej oraz systemowi zabezpieczeń, bez których cała reszta nie mogłaby się obyć.

Na koniec dnia w Gdańsku z udziałem Paula S. Otelliniego planowane jest uruchomienie nowego superkomputera Galera. Maszyna ruszy w Centrum Informatycznym TASK - Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa (przy Politechnice Gdańskiej). Moc drzemiąca w Galerze oczywiście zostanie spożytkowana do celów naukowych.

Jest to pierwszy w Europie komputer oparty na procesorach czterordzeniowych i czwarty na liście najszybszych komputerów na naszym kontynencie.„Galera” to system oparty na 1400 procesorach czterordzeniowych Intel Xeon Quad-Core. Oznacza to łączną ilość 5600 rdzeni i maksymalną moc obliczeniową 50 TFLOPS. Cały klaster waży ok. 5 ton – to waga czterech samochodów osobowych lub dorosłego słonia. Przy podłączaniu klastra użyto kabli o łącznej długości 12,5 km - tyle mierzy łączna długość 117 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Klaster ma moc obliczeniową równą 50TFLOP - to 4400 razy więcej niż moc komputera IBM Deep Blue (11,38GFLOP), który w 1997 r. wygrał szachowy pojedynek z Garri Kasparowem.

Naszą relację z wydarzenia wraz ze zdjęciami już niebawem zamieścimy na stronach Benchmark.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!