Internet

Nowa strona Wolfram Research zidentyfikuje obiekty na twoich zdjęciach

przeczytasz w 1 min.

To narzędzie, które pozwala ci zapytać: "co przedstawia to zdjęcie?" i uzyskać odpowiedź.

Wolfram II cheetah

Firma Wolfram Research, najbardziej znana chyba ze swojego wielofunkcyjnego narzędzia WolframAlpha, uruchomiła właśnie zupełnie nową stronę. The Wolfram Language Image Identification Project dostępny pod adresem ImageIdentify.com potrafi zidentyfikować obiekty znajdujące się na załadowanym przez użytkownika zdjęciu.

Algorytmy stworzone przez projektantów Wolfram Research potrafią rozpoznać około 10 tysięcy różnych obiektów, przedmiotów, gatunków zwierząt i nie tylko. Wykorzystując bazę 10 milionów zdjęć The Wolfram Language Image Identification Project ma dostęp do „takiej ilości informacji, z jaką do czynienia mają ludzie w ciągu kilku pierwszych lat swojego życia”, jak porównuje to sam Stephen Wolfram.

System może też uczyć się rozpoznawania kolejnych obiektów dzięki samym użytkownikom. Możemy bowiem sami podpisać zdjęcie, jeśli uznamy, że algorytm nie poradził sobie zbyt dobrze. – „Nie zawsze działa to dobrze, ale zdecydowanie daje radę w większości przypadków” – twierdzi Wolfram. Co więcej, oprócz samej identyfikacji obiektu narzędzie poda nam też kilka szczegółów na jego temat.

Wolfram II Tesla

„Jestem podekscytowany możliwością ogłoszenia, że osiągnęliśmy kamień milowy. Stworzyliśmy narzędzie, które pozwala ci zapytać: «co przedstawia to zdjęcie?» i uzyskać odpowiedź. To praktyczny przykład działania sztucznej inteligencji” – powiedział Stephen Wolfram, dodając, że programiści będą mogli wykorzystać te algorytmy we własnych aplikacjach.

Chcesz spróbować? Wejdź na ImageIdentify.com.

Źródło: Engadget, Gizmodo

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Wrzuciłem zdjęcie drzwi, powiedział że to szuflada. Jego wynik oceniłem na "Great".
  • avatar
   llefar
   1
   Świetne to jest, wrzuciłem zdjęcie słuchawek dowiedziałem się, że to urządzenie, wrzuciłem zdjęcie kota dostałem informacje jakiej rasy jest i cechy tej rasy.
   • avatar
    Pawlus
    1
    Apka jest niesamowita, bawię się i co chwila wrzucam inne foty. Wiadomo, że mechanizm rozpoznawania nie jest doskonały ale i tak jestem pod wrażeniem. :)
    • avatar
     lukiiiii
     1
     "Wykorzystując bazę 10 milionów zdjęć" To jakaś kpina, człowiek jak zobaczy raz kota, to go rozpozna innego kota bez tych 10 milionów zdjęć. Cała ta sytuacja przypomina łamanie szyfru metodą brutal force a nie inteligentny algorytm.
     • avatar
      Gładziu
      0
      Wróciłem z wycieczki z parku dinozaurów, to jak znalazł zdjęcia do potestowania. W stegozaurze rozpoznał żyrafę, no ok. Diplodoka rozpoznał jako ssaka łożyskowego - też przyzwoicie, przynajmniej zwierzę. Ale jak w jakimś pterodaktylu rozpoznał namiot to się poddałem :)