Sprzęt do gier

Wooting One - klawiatura analogowa, która może zastąpić pada

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

Analogowa klawiatura wysyła informację nie tylko o tym czy, ale też jak mocno wciśnięty jest klawisz.

Wooting One

Na rynku istnieje wiele typów klawiatur, które jednak pewna rzecz łączy – mianowicie, w każdym przypadku mamy do czynienia z cyfrową informacją o naciśnięciu, co oznacza, że każdy sygnał to 1 lub 0 – albo wciskasz, albo nie wciskasz klawisza. Jest jedna firma, która chce to zmienić.

Holenderska firma Wooting zaprezentowała One – klawiaturę mechaniczną, która przekazuje sygnał analogowy. Krótko mówiąc: komputer otrzymuje informację nie tylko o tym czy, ale też jak mocno wciśnięty jest klawisz. Pomyśl o „analogach” w kontrolerach do gier – to działa dokładnie na tej samej zasadzie.

Funkcja ta jest szczególnie przydatna w grach, gdzie mocniejsze wciśnięcie będzie oznaczało mocniejszy skręt samochodu lub szybszy bieg bohatera. Chodzi więc przede wszystkim o zwiększoną precyzję. Najlepiej jednak zobaczyć to na przykładzie. Oto i on:

Klawiatura Wooting One będzie miała 16 klawiszy przesyłających informacje analogowe – QWER, ASDF, Ctrl, Shift, CapsLock, Spacja i strzałki. Przełącznik będzie w stanie zarejestrować 256 stopni nacisku. Dostępny będzie również tryb „pisania”, przełączający klawiaturę w tryb „0-1”.

Na razie nie znamy zbyt wielu dodatkowych szczegółów na temat klawiatury Wooting One. Wiemy jedynie, że będzie miała pełne podświetlenie i zostanie pozbawiona klawiatury numerycznej, a jej premiera planowana jest na ten rok. Cena – „na poziomie średniej półki”.

Wooting One przód

Co myślicie o tym rozwiązaniu? Przyjmie się?

Źródło: SlashGear, Wooting, Digital Trends

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  czorcik696
  Ciekaw jestem jak w praktyce to wygląda. Wątpię, żeby to było takie wygodne podczas grania, bo o ile zaparkuję sobie jak ten "pro" w gta powiedzmy, to podczas akcji i tak będę wciskał przyciski do dechy. Wydaje mi się, że paluchy nie są tak precyzyjne w takiej pozycji.
 • avatar
  wolina
  byloby milo jakby dodali jeszcze klawisze: Z < >
 • avatar
  czorcik696
  No chyba, że będzie w cenie ok 300zł i sprawdzi się jako sama klawiatura mechaniczna, to warto mieć coś takiego.
 • avatar
  artur007
  Tak potrzebuję tego, nie potrafię przestawić się na pada, od lat grałem klawiaturą na kompie we wszystko, strzelanki wyścigi, symulatory.
 • avatar
  kubas246
  Wolałbym G-BOBa w wersji analogowej
 • avatar
  musslik
  nie sprawdzi się przy TV i worku SAKO :)
 • avatar
  CESARZ987655
  Żadna klawiatura nie zastąpi precyzji gałki analogowej,podczas ruchu,tak jak żadna gałka analogowa nie zastąpi myszki podczas celowania.
  Ten wynalazek o ile będzie wygodny i w miarę tani to ma szansę zrobić furorę wśród klawiatur,ale pada nie przebije.
 • avatar
  wasptak
  Brak numpada automatycznie ją wyklucza - a szkoda bo wygląda bardzo ascetycznie ładnie - bez durnych udziwnień i wstawek "for gamers".
 • avatar
  mwnek
  Widzę w tym produkcie pewien przerost formy nad treścią. W podobny sposób działa klawiatura płaska pojemnościowa. Mierzy ona pojemność pomiędzy 2 metalowymi płytkami i na tej podstawie wykrywa czy klawisz jest wciśnięty. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby zmienić klawisze na głębokie i zmienić sposób działania na analogowy.