Audio

Współzałożyciel Apple krytykuje Apple

przeczytasz w 2 min.

Steve Jobs i Steve Wozniak założyli Apple 1 kwietnia 1976 r. Obecnie jeden ze Steve’ów skrytykował dwa flagowe produkty koncernu z Cupertino. Mowa o odtwarzaczach iPod oraz telefonie iPhone.

Steve Wozniak, współzałożyciel Apple, powiedział w jednym z wywiadów, że Apple iPod podzieli losy popularnego niegdyś Sony Walkmana. Wozniak stwierdził też, że nie jest pod wrażeniem, jeśli chodzi o iPhone’a, który – co widać – stał się bardzo popularnym telefonem.


Wozniak krytykuje Apple (Fot. Theage.com.au)

„iPod ma to do siebie, że wiedzie życie pierwszego urządzenia. A żywot urządzenia jakie było pierwsze w swoim rodzaju jest często z góry przesądzony. Dochodzi się do punktu, kiedy każdy wie co to jest, a ten, kto chce go mieć, już go ma, albo ma nawet 2 lub 3. Podobnie było, gdy spojrzymy wstecz, z innymi urządzeniami, takimi jak Walkmany czy radia tranzystorowe.” – czytamy w wywiadzie dla gazety Telegraph.

Przenośne urządzenia muzyczne ewoluują od dekad. Produkty takie jak Apple iPod Touch trudno porównać do pierwszego Walkmna TPS-L2, ale zapewne łączy je jedno: pozwalają odtwarzać muzykę. Niemniej jednak wróżenie śmierci iPodom jest chyba lekką przesadą, jakiej dopuścił się Wozniak. Nowa generacja tych urządzeń może przecież ewoluować w innym kierunku, ale ciągle oferować możliwość odtwarzania muzyki.

„Klienci nie do końca otrzymują to, czego chcieli, kiedy firmy blokują ich produkty.” – wypowiada się Wozniak w wywiadzie. Porównuje on iPhone’a do telefonów z systemem operacyjnym Google’a, które pozwalają użytkownikom modyfikować oraz pisać własne aplikacje, by zakupiona komórka spełniała wszystkie ich potrzeby. „Chciałbym pisać bardziej zaawansowane aplikacje, ale wy mi to uniemożliwiacie.” – krytykuje Wozniak.

Co oczywiste, większość klientów nigdy nie napisze swojej aplikacji do telefonu komórkowego, jak również nie zmodyfikuje tych zainstalowanych, ponieważ będzie to dla nich zbyt trudne. Niemniej jednak w przypadku iPhone’a można – w dużej mierze – przyznać Wozniakowi rację. Telefony Apple są dostępne do kupienia tylko u wybranych operatorów, a z zakupem wiąże się podpisywanie umowy, co zniechęca wielu potencjalnych nabywców. Dodatkowo iPhone trafia do rąk użytkownika z wieloma programami, których nie da się zastąpić innymi.

Źródło:X-bit labs.com

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Woźniak to jest gość, sam zaprojektował Apple I i Apple II - pierwszy kolor, pierwsze gry software'owe. Polecam "Founders At Work" - wywiady z założycielami najbardziej znanych firm IT.
  • avatar
   QszaQ
   0
   wreszcie ktoś publicznie wypowiedział się na temat iphone i to kto!
   osobiście uważam że iphone wcale nie jest niczym rewolucyjnym, ani zachwycającym, miał tylko dobrą reklamę.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Co nie zmienia faktu że ipod touch oraz iphon mają genialny interfejs i chyba jeden z najłatwiejszych i przedewszystkim najprzyjemniejszy w użytkowaniu i to jego główna zaleta !