Procesory

To może być nowy hit tanich komputerów. Wyciekła specyfikacja Intel Core i3-13100

przeczytasz w 1 min.

Tani procesor do grania? Wygląda na to, że Intel przygotowuje tutaj ciekawą propozycję… ale nie aż tak jakbyśmy tego chcieli.

Jesteśmy po premierze pierwszych procesorów Intel Core 13. generacji (Raptor Lake), które mają zainteresować wymagających użytkowników. To jednak dopiero początek premier. Wiemy, że w planach są kolejne, słabsze jednostki.

Intel Core i3-13100 – nadchodzi nowy hit tanich komputerów?

W sieci pojawiły się informacje potwierdzające istnienie modelu Intel Core i3-13100, czyli słabszego przedstawiciela nowej serii – to następca popularnego modelu Core i3-12100/12100F, który cieszy się sporym zainteresowaniem w tanich komputerach do gier.

Intel Core i3-13100 - specyfikacja

Specyfikacja nowego modelu wygląda bardzo podobnie względem poprzednika. Układ został wyposażony w 4 rdzenie i 8 wątków P-Core, a do tego po 1,25 MB pamięci podręcznej L2 na rdzeń oraz 12 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3. Układ pasuje do płyt głównych LGA 1700.

Z jednej strony można poczuć pewne rozczarowanie, bo układ oferuje bardzo podobną specyfikację - nie znajdziemy tutaj ani dodatkowych rdzeni E-Core (tak jak w przypadku nowych modeli Core i5, Core i7 czy Core i9), ani ulepszeń pamięci podręcznej drugiego poziomu wprowadzonej w modelach Raptor Lake (dalej mamy do czynienia z jądrem stosowanym w modelach Alder Lake).

Według wcześniejszych informacji, Core i3-13100 będzie pracować z nieco wyższym taktowaniem niż Core i3-12100 (bazowy zegar 3,4 GHz vs 3,3 GHz). Jeśli obydwa modele byłyby dostępne w podobnej cenie, nowa „i-trójka” mogłaby zastąpić starszą konstrukcje w tańszych komputerach (szczególnie jeśli pojawiłaby się jego tańsza wersja F - bez zintegrowanej grafiki). Pozostaje zatem czekać na oficjalną premierę – ta najpewniej nastąpi na początku przyszłego roku.

Źródło: Twitter @ TUM_APISAK

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  stanczyk
  5
  Sam mam i3 10 gen i póki co nie myślę o zmianie. W drugim kompie i7 też 10gen. Przed zakupem obu zarzekałem się jak żaba błota że tylko AmD, a jak przyszło do zakupu - 2 x Intel.
  • avatar
   gerax
   3
   Od 10gen intela i3 jest hitem i generalnie od kilku generacji nic się nie zmienia w tym przedziale cenowym AMD niestety nie oferuje żadnego sensownego rozwiązania, które dorównywało by wydajnością, a zanim pojawią się budżetowe modele z serii 7xxx to zapewne 13gen intela pozamiata.
   • avatar
    Silver
    1
    Jedyne co zabija urok taniej platformy to cena samej płyty głównej szczególnie pod DDR5 gdyby chcieć bardziej przyszłościowo.
    • avatar
     kazitut
     0
     Pamiętam Ryzen zen1, konkurencja (4R/8W) wobec, ówczesnych i5 (4R/4W).
     Obecnie to i3. I to jest na plus dla AMD.

     Konkurencja wydajnościowa była.
     Konkurencja cenowa była.

     AMD obecnie, faktycznie odleciało w kierunku (6R/12W i wyżej).
     W wysokim segmencie jest teraz pozycjonowanie. (zastępstwo konkurencyjności ? ).
     Czyli zależność, mocna zależność, ceny, od klasy mocy obliczeniowej.

     Czyli jak kowalski dał 2 000zł za (12R/24W) (Zen1+, Zen 2,3), to teraz za (12R/24W) (Zen4) ma dać 3 000zł,
     i u Intel-a i u AMD-ka.
     Jeden i drugi producent patrzy na drugiego.

     W segmencie poniżej (6R/12W) jest jak jest.
     Wyboru trzeba się doszukiwać.

     Za Zen1+ (2) mówiło się że uzyski TMSC, są wysokie,
     może dlatego słaba obecność konkurenta ? (W 4R/8W)
     Ale to tylko poszlaka.
     No i inflacja swoje robi.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      @Paweł, na wycieki to jakiś pampers albo hydraulik.
      Poza tym nic nie wyciekło, skończyło się embargo na benchmarki i tyle. zresztą i3 tradycyjnie to jakaś padaka, niezależnie od generacji.
      • avatar
       xmexme
       0
       LGA 1700 i tani komputer? - nie istnieje coś takiego.