Systemy operacyjne

Najnowsza aktualizacja Windows 10 zwiększa wydajność komputera

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
40 komentarzy Dyskutuj z nami

Windows 10 w wersji 2004 jest już dostępny do pobrania. Oprócz szeregu nowych funkcji, aktualizacja systemu poprawia też wydajność komputera.

Windows 10 w nowej wersji 2004

Aktualizacja Windows 10 2004 (zwana też 20H1 lub May 2020 Update) wprowadza kilka istotnych usprawnień, które mają poprawić wygodę korzystania z komputera oraz zoptymalizować jego działanie. Co się zmieniło? M.in. ułatwiono parowanie urządzeń przez Bluetooth, poprawiono funkcję Twój Telefon, a także dodano w Menadżerze Zadań informację o temperaturze karty graficznej.

Nowy Windows 10 zwiększa wydajność komputera

Jeżeli wprowadzone funkcje Was nie przekonują, mamy solidniejszy argument - nową aktualizację „dziesiątki” warto zainstalować również ze względu na wzrost wydajności komputera.

Na kanale TechEpiphany pojawił się materiał, który porównuje wydajność komputera z procesorem AMD Ryzen 3 3300X i kartą graficzną AMD Radeon RX 5700 w trzech różnych konfiguracjach:

 • Windows 10 1909 ze sterownikami Radeon Software 20.4.2 WHQL
 • Windows 10 1909 ze sterownikami Radeon Software 20.5.1
 • Windows 10 2004 ze sterownikami Radeon Software 20.5.1

Jak nietrudno się domyślić, najlepsze wyniki uzyskuje najnowszy system z najnowszymi sterownikami – różnica w płynności nie jest duża (zyskujemy kilka klatek w skali 100 – 200 fps), ale dobre i to. Ważne, że Microsoft niczego nie popsuł jak w trybie gry :-).

Warto dodać, że na tym zmiany się nie kończą. Windows 10 2004 wprowadza też obsługę interfejsu DirectX 12 Ultimate, który wpłynie nie tylko na jakość, ale też płynność animacji w nowych grach (konieczna będzie tutaj jednak kompatybilna karta graficzna – nowy model GeForce lub dopiero nadchodzący Radeon).

To co, aktualizujecie „dziesiątkę” czy zostajecie przy starej wersji?

Źródło: Microsoft, TechEpiphany

Zobacz więcej newsów o Windows 10:

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dekard
  Technicznie nie może "zwiększyć wydajności komputera", co najwyżej może przestawć go spowalniać ;)
  20
 • avatar
  awesome1337
  mam ustawione 30 czy 60 dni opóźnienia aktualizacja, więc jak ten czas minie to przejdę na nową wersję
  nie ma się co spieszyć, coprawda nie miałem do tej pory problemu z aktualizacjami ale wole mieć pewność że wszystko jest już w 100% stabilne
  15
 • avatar
  m2nster
  po Waszym serwisie zdecydowanie spodziewałem się bardziej rzetelnych wyników (nawet z internetu) "kilka klatek w między 100 a 200fps daje wynik od 0,5% do 9% więc albo jest o czym pisać albo nie. Zróbcie własny test i opublikujcie.
  10
 • avatar
  Chiny_X
  Od początku windowsa 10 wydajność zdusili o 10%. Teraz nagle oddali 2% i wielcy magicy. lol
  8
 • avatar
  venom32
  W 2016 kupiłem sobie laptopa z win 10 do pracy. Zainstalowałem potrzebne oprogramowanie, od tamtej pory praktycznie nic nowego się na nim nie pojawia, zero śmieci. Po każdej aktualizacji sprzęt wyraźnie zwalnia. Obecnie praktycznie nie da się płynnie pracować przy włączonych 3 kartach przeglądarki, 2 oknach ms office i thunderbirdzie. Po uruchomieniu bardziej zaawansowanego oprogramowania potrafi sobie np. zamknąć okno Worda, bo mu ramu brakuje. Aż się boję "usprawnień", które ma wnieść ta aktualizacja.
  5
 • avatar
  szymcio30
  Taki test niczego nie pokazuje. Najwyższe ustawienia i rozdzielczość 1440p lub 4K wtedy byłbym ciekawy wyników, ale wręcz pewne, że różnica będzie bardzo mała 2-3 fps. Na gry w pełni korzystające z DirectX 12 Ultimate jeszcze poczekamy, choć to takie pudrowanie nieudanego postępu. DX12 miał przynieść, lepsza oprawę graficzną i duży wzrost wydajności, a jak wyszło wszyscy wiemy.
  1
 • avatar
  Lord_Krecitsqa
  Czy 1080ti to stara karta, czy nowa ?
  W sensie czy obsługuje dx12 ultimate
  1
 • avatar
  Erikson83
  Ja tam nie widzę różnicy żadnej. Wynik w 3dmarku ten sam w każdym teście. Gpuz pokazuje dx12.1 a nie 12.2 jak gdzieś czytałem. I7 8700k 5.1Ghz, Rtx 2080, 16 Gb ram cl 14,14,14. Pewnie chodzi o platformę Amd ?
 • avatar
  tulika
  A mogę odpowiedzieć za 2 lata?
 • avatar
  polo n
  Ja w windowsie 10 nigdy nie wymuszałem aktualizacji , i nawet na te aktualizacje nie czekałem, po prostu używam systemu , a jak chce się zainstalować samo to wtedy się instaluje i nigdy nie miałem żadnych błędów itp. A co do większej wydajności , to jak w skali 100fps dodaje kilka klatek , to gdy na moim PC jest średnio 60fps to może jedna klatka dojdzie :-P. Bardziej bym się skusił na to ułatwienie parowania bluetooth, ale chyba poczekam jednak z aktualizacją.
  -3
 • avatar
  mietek84
  Ja zainstalowałem i wszystko działa naprawdę dobrze :) aczkolwiek stresik był ;) Dużym zaskoczeniem jest nowa wersja Edge
  -4
 • avatar
  KMyL13
  A AMD sterowniki naprawiło?
  Bo jak ostatnio zaktualizowałem sterowniki na laptopie mojej mamy (do wszystkiego - bo kto by się na tym znał i tym interesował? xd), to w głowę zachodziłem czemu po aktualizacji jej mobilnego Radeona wył i grzał się on na "samym pulpicie" jak oszalały...
  Dopiero wygooglanie jakiejś rady z własnoręcznym utworzeniem jakiegoś folderu, którego rzekomo instalka nie tworzyła, restart procesu i ... Po problemie...
  -4
 • avatar
  pptaszek
  Aktualizacja systemu Windows 10 z maja 2020 r. już wkrótce. Ta aktualizacja jest udostępniana zgodnym urządzeniom, ale Twoje urządzenie nie jest do końca na nią gotowe. Gdy urządzenie będzie gotowe, zobaczysz aktualizację dostępną na tej stronie. W tej chwili nie są wymagane żadne działania.
 • avatar
  weteran2000
  windows 10 wersja z 2015 roku lepiej zwiększała wydajność gier komputerowych ale następne wersje instalowały nowe funkcje z błędami
 • avatar
  weteran2000
  windows 10 wersja z 2015 roku lepiej zwiększała wydajność gier komputerowych ale następne wersje instalowały nowe funkcje z błędami
 • avatar
  PITUCH3
  zaraz sprawdzimy 19311 pkt obecnie
 • avatar
  ySOserious
  Po aktualizacji komputer mi pika o każdej pełnej godzinie mimo wyłączonych wszystkich dźwięków windy, do tego czasem w losowych momentach wyskakuje wygaszacz ekranu... Pikanie słychać także w grach co już jest trochę irytujące.