• benchmark.pl
 • newsy
 • Zobacz zaćmienie Słońca - transmisja on-line 13-tego listopada wieczorem

Zobacz zaćmienie Słońca - transmisja on-line 13-tego listopada wieczorem

przeczytasz w 1 min.

Prosto z Australii

Zaćmienie Słońca pas występowania zjawiska

Trzynasty nie zawsze musi być pechowym dniem. Miłośnikom astronomicznych zjawisk dopisało właśnie szczęście. Zaćmienie, choć niewidoczne z Europy, będzie można wygodnie obejrzeć na ekranie monitora. Przekaz z Australii będzie miał miejsce po godzinie 21:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Oglądanie zaćmienia na monitorze nie jest tak dużym przeżyciem, jak podziwianie go na żywo, ale ma swoje zalety. Nie musimy się martwić o pogodę, która może popsuć nam szyki. Nie trzeba wybierać się w daleką podróż - niestety od prawie 50 lat nie było całkowitego zaćmienia widocznego z terenu Polski, a następne będzie miało miejsce za ponad 100 lat. Nie trzeba nawet kombinować specjalnych okularów.

O wszystko zadba ekipa wysłana na antypody w ramach promocji programu Gloria. Więcej o tym projekcie, wkładzie polskich astronomów i samym zaćmieniu możecie przeczytać na witrynie wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Oczywiście fakt, iż nieczęsto zdarza się obserwować całkowite zaćmienie Słońca z Polski nie oznacza, że jest to rzadkie zjawisko. Niestety przesłonięcie tarczy słonecznej widać tylko w wąskim pasie, który rzadko przebiega przez gęsto zaludnione tereny. 13 listopada 2012 roku pas zaćmienia przebiegnie przez północną Australię, północną Nową Zelandię i obszar południowego Oceanu Spokojnego pomiędzy Australią i Ameryką Południową. Dla zainteresowanych dokładne szczegóły.

Jeśli macie ochotę przeżyć zaćmienie prawie na żywo, zarezerwujcie przynajmniej kilkanaście minut dzisiejszego wieczoru. Najważniejsza część transmisji, przekaz na żywo, będzie miała miejsce od godziny 21:30 do 21:45. Dostęp do odpowiedniego strumienia znajdziecie na stronie Projektu GLORIA. W przypadku problemów z tym przekazem można spróbować podłączyć się do innego przekazu przygotowywanego pod nadzorem NASA.

Źródło: GLORIA Project

Strefa Windows 8

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jeomax.co.uk
  6
  LOL, antypody to nie jest nazwa wlasna, tylko okreslenie punktu po drugiej stronie planety. Komus chyba dzwon bije nie za glosno ;-)
  • avatar
   freezoid
   0
   No nie, akurat w pracy jestem. Cholerny księżyc nie może lepszych terminów wybierać? :/
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Percepcja mentalna wykazuje iż podczas zaćmienia słońca Ziemskie pole życia w pasie cienia jest niemożliwe do "odczytania", zaś po wyjściu z pasa "cienia - głowicy" pole okazuje się resetowane do poziomu programu wyjściowego wraz z nowym programem.
    Znikają wszelkie zapisane poprzednio programy i zostaje zapisany nowy wzorzec.

    Jednak by szerzej zrozumieć sens i skalę procesu należy się zapoznać z budową energetyczną Ziemi.
    Gęstej siatki elektro-magnetycznych pól czakramów i meridianów.
    Przykładowo Polska - energetycznie - ma znaczny wpływ na mentalność całej Europy gdyż to właśnie u Nas, Czakram Wawelski skupia i łączy największe meridiany europy.
    • avatar
     Marecki_CLF
     0
     Cholera, przegapiłem newsa. A mógłbym sobie zaćmienie obejrzeć na żywo...