Ciekawostki

ZAiKS nie będzie dyskutował, smartfony są jak magnetowidy

przeczytasz w 2 min.

Czyli sprawy projektu rozszerzenia opłaty reprograficznej o smartfony i tablety ciąg dalszy.

Smartfon pieniądze

Rząd podjął decyzję o nakładaniu opłaty reprograficznej na producentów i dystrybutorów smartfonów oraz tabletów. Spotkało się to z niezwykle negatywnym przyjęciem ze strony samych zainteresowanych, jak i użytkowników, na których najprawdopodobniej te nowe przepisy odbija się najbardziej. W komentarzach pod artykułami na ten temat udowadnialiście absurdalność tego pomysłu. Wasze opinie były w przeważającej większości bardzo trafne, ale to wszystko mało. Jak donosi bowiem Dziennik Internautów – zapis prawny, na podstawie którego ZAiKS wraz z Ministerstwem Kultury chce objąć urządzenia mobilne podatkiem przekracza wszelkie granice absurdu. Smartfony i tablety zostają wrzucone do jednego worka z magnetofonami i magnetowidami.

No dobra, uściślijmy. Według obowiązującego w Polsce prawa, opłata reprograficzna (czyli tzw. opłata od czystych nośników) dotyczy – tu cytat – „magnetofonów, magnetowidów i innych podobnych urządzeń”. Na jakiej podstawie te urządzenia są wybierane? – „Kierując się zdolnością urządzenia i nośnika do zwielokrotniania utworów”. Czy smartfony i tablety cechują się taką zdolnością? No… tak. Ale czy tak przestarzały przepis (o czym świadczy chociażby użycie nieużywanych już od wielu lat urządzeń za przykłady) nie powinien zostać zmodernizowany? Zdecydowanie tak. A już na pewno nie powinien być wykorzystywany do dyskusji na temat urządzeń tak wielofunkcyjnych i tak wyprzedzających erę magnetowidów jak smartfony i tablety. Cały problem polega na tym, że świat zmienił się od czasu wprowadzenia ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Współczesne urządzenia dają dziś znacznie więcej możliwości. 

Dzisiaj (30 września) w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbyła się zorganizowana przez ZIPSEE (Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT) debata, mająca na celu wypracowanie porozumienia w tym spornym temacie. Zjawili się przedstawiciele organizacji branżowych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Federacja Konsumentów, jak również sami twórcy. Do okrągłego stołu nie zasiedli jednak przedstawiciele opozycji – zaproszenia nie przyjęła żadna z Organizacji Zbiorowego Zarządzania (OZZ). Nieobecni byli zatem między innymi ZAiKS, ZPAV, SAWP, KOPIPOL oraz SAiW COPYRIGHT POLSKA. 

Zabrakło więc tych, którzy walczą o to, aby smartfony i tablety zostały objęte opłatą – przypomnijmy bowiem, że ZAiKS to jeden z twórców projektu. Co ciekawe, nawet reprezentowani przez stowarzyszenie twórcy są przeciwko podatkowi. Podczas debaty zaprzeczyli jakoby żądali zmiany przepisów, a jeśli już to całkowitego zniesienia opłaty reprograficznej. Zresztą twórcy przyszli porozmawiać – w przeciwieństwie do OZZ-ów.

„OZZ-y zamiast skupić się na efektywniejszym systemie wypłacania twórcom należnych im wypłat szukają nowych źródeł skąd mogą czerpać pieniądze – m.in. pośrednio w kieszeniach konsumentów. W naszym przekonaniu na podniesieniu podatku nie skorzystają twórcy. Prawdziwym zwycięzcą będą organizacje zbiorowego zarządzania – prywatne instytucje, na których kontach gromadzone będą wielokrotnie większe wpływy niż obecnie. Przegranym – niestety konsumenci, którym wyższe ceny utrudnią dostęp do nowych technologii – a pod tym względem jesteśmy w Europie na szarym końcu” – powiedział Michał Kanownik, dyrektor ZIPSEE.

Źródło: Dziennik Internautów, ZIPSEE, inf. własna

Komentarze

69
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  71
  I znowu Polska do tyłu przez złodziei ...
  • avatar
   tybek6969
   32
   Oczywiście kb2009 masz na myśli złodziei z rządu i z ZAIKS-u.
   • avatar
    Konto usunięte
    20
    Chory kraj, po prostu chory! Nie dziwi, że tyle osób ucieka z tego kraju za granicę, do normalności. A ZAIKS to złodzieje nad złodziejami!!! Zlikwidować ta postkomunistyczną mafie!!!
    • avatar
     Konto usunięte
     16
     mam pomysł może zamach na ZAIKS ?
     • avatar
      mw_1975
      16
      PRZEDE WSZYSTKIM, NIECH NAJPIERW "ARTYŚCI" ZACZNĄ NAGRYWAĆ DOBRE PŁYTY ORAZ KRĘCIĆ DOBRE FILMY!!! NAWET GDYBYM CHCIAŁ COŚ SPIRACIĆ, TO NIE MAM CO, BO NASI "MUZYCY" GRAJĄ TAKĄ CHAŁĘ, ŻE GŁOWA MAŁA. NIE SŁUCHAM RAPU, TO NIE MAM CZEGO SŁUCHAĆ. A TAK W OGÓLE, MUZYKĘ CIĄGNĘ Z WIMPA, WIĘC O PIRACTWIE NIE MA MOWY.
      • avatar
       Fiona
       16
       Bojkot koncertów i płyt - wszystkich polskich wykonawców.
       Dodatkowo zmiana programu tv na inny - jak akurat są polscy wykonawcy + maile do tv iż zbojkotujemy daną stację jak będą puszczać polskich artystów.

       Po roku sami rozbiorą zaiksy gołymi rękoma.

       Bez piracenia, bez łamania prawa.

       W 100% zgodnie z prawem.
       • avatar
        RafiXll
        13
        A może w końcu komuś uda się ich powyrzynać co do nogi. Gościowi który chciał wysadzić rząd osobiście poszedłbym wraz z większością narodu ( tak sądzę ) zapalić świeczkę na grobie...
        Gdyby tylko mu się udało byłby to dla mnie bohater narodowy...
        • avatar
         Konto usunięte
         11
         Czuje nosem że zbliżają się złote lata dla alledrogo :-) Totalny wysyp chińczyków na aukcjach nadchodzi wielkimi krokami. Może to i dobrze. W końcu jeśli sami Polacy nie są w stanie zrobić porządku z mafijnym f...ing ZAiKSem, to może zrobią to właśnie chińskie smartfony i tablety. Czego i sobie i wszystkim rodakom serdecznie życzę :-)
         • avatar
          wdowa94
          9
          No i dobrze, ale niech się teraz odplą od nielegalnych kopii- aktualnie są legalne
          • avatar
           Konto usunięte
           9
           Jeśli to wejdzie to będzie znaczyć że więcej nie ma sensu kupować muzyki polskich artystów bo już mamy to w podatkach od urządzeń. Skoro zapłaciłem za reprograficzną czy jak ich tak chuj zwie to mi się należy. Takimi kijowymi przepisami pada polski przemysł muzyczny:) zamiast adaptować się to starają się narzucić wszystko po swojemu.

           Wole iTunes.
           • avatar
            Atak-Snajpera
            7
            Ja poprostu proponuje piracic wszystko rowno jak leci. Jak hajs przestanie sie zgadzac to sami tworcy pogonia ta mafie z zaiksu.
            • avatar
             piotr.potulski
             7
             Płacę ekstra karę za kopiowanie książek, filmów, muzyki - dosyć - od teraz nie płacę ekstra za polską twórczość, może im jakieś drobne skapną z serwisów streamingowych.
             • avatar
              jkbrenna
              7
              dziwne, dlaczego mam jakims tam polskim artystom placic, jak anu jednego filmu, piosenki polskiej na moim smartphonoie nie mam..trzeba bedzie tez mydlo opadatkowac, bo sie pzy myciu spiewa..
              • avatar
               Konto usunięte
               5
               Czy taki podatek jest zgodny z konstytucją w ogóle? Nie powinno to trafić do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny?
               • avatar
                Konto usunięte
                4
                a może by tak zrobić jakiś sprzeciw przeciwko tej ustawie może jakąś petycje tak jak było z gta v , do rządu
                • avatar
                 OBoloG
                 4
                 I to jest ten "niby" wolny kraj? W którym wszystko jest i nie trzeba stać w kolejkach. Gdzie Polska "sama decyduje" o własnym losie. Gdzie "dba" się o obywatela żeby żyło mu się lepiej. Gdzie nie ma głodu, biedy i bezrobocia. Gdzie młodzierz kształci się całkowicie za darmo i ma po studiach zagwarantowane zatrudnienie na odpowiednim dla niej stanowisku (np. na kasie w hipermarkecie albo na jakiejś umowie śmieciowej w jakiejś galerii handlowej WOW super). Kraj w którym polak jest na "równi" traktowany z mniejszościami ;DD Kraj z którego nikt nie wyjeżdża bo żyje się tu tak dobrze. Kraj w który do władzy dopuszcza się partię homosi żeby reprezentowały zwichrowaną część naszego społeczeństwa. Kraj w którym dzieci w przedszkolu chce się uczyć do czego mają oprócz siusiania narządy płciowe i jak mają się masturbować. Kraj w którym w związkach homoseksualnych są wychowywane dzieci i państwo na to przyzwala. Kraj w którym osoba charująca na dwa etaty na umowach śmieciowych żyje na niższym lub porównywalnym poziomie co przedstawicielka marginesu społecznego która bierze z mopsu i innych instytucji zasiłek jako matka samotnie wychowywująca dzieci i żyje na koszt tych dzieci co jakiś czas zmieniając sobie konkubentów a zwykły uczciwy człowiek na nic nie może od Państwa liczyć. To ja jednak wole stara wersje PRLowską tego kraju..
                 • avatar
                  michael85
                  4
                  Ktoś tu komuś dobrze zapłacił za wprowadzenie kolejnego POdatku.
                  To co "ynteligenci"? 3 kadencje dacie PO?! Standardy w PL są po prostu afrykańskie!
                  Niedorajda tusk zrobił burdel i uciekł a ludzi zostawił z problemami które tworzył przez 7 lat. Kopaczowa to kłamczucha. nadaje się w armatę i na księzyc! Rząd działa jak zawsze przeciwko obywatelom w interesie wąskiej grupy cwaniaków.
                  Nie mam zamiaru płacić złodziejom i pasożytom z ZAiKS! ZAiKS niech lepiej zapłaci zaległe podatki!!!
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   3
                   Po raz enty podnoszą cenę czegoś, tym razem pod pretekstem że kogoś okradamy... Nie wydaje mi się żeby artyści wiele tracili, bo i tak głównie zarabiają na koncertach i płytach. Poza tym jakoś czuję, że za te pieniądze sobie X dyrektorów za nic wypłaci ogromną premię, artyści nic nie dostaną, ani też nic nie pójdzie na wspieranie talentów. Poprostu POLSKA. :(
                   • avatar
                    Michaanu
                    2
                    Błąd w tytule "magentowidy
                    • avatar
                     Dragonik
                     2
                     powiem tyle patologia.
                     • avatar
                      shamoth
                      2
                      Heh, za rok opodatkują autystyków, sawantów i każdą inną osobę wykazującą się ponadprzeciętną pamięcią(fotograficzną)...
                      • avatar
                       wojciechoslaw
                       2
                       Ktoś pomoże, bo nie mogę zrootować swojego magnetowidu ? :)
                       • avatar
                        dzemski
                        1
                        A ja się cieszę, bo teraz mogę zarzucić płacenie za Spotify (20 zeta/mc) i najnormalniej w świecie, legalnie słuchać muzy z chomika i innych portali, które nie płacą twórcom ani grosika. Przecież zapłaciłem za to podczas zakupu urządzenia.
                        • avatar
                         lori997
                         1
                         Na swoim blogu zastanawiałem się, czy w ogóle jest podstawa do objęcia tymi opłatami smartfonów. Niestety jest: http://autorskielegalnie.pl/2014/09/podwyzka-cen-smartfonow-i-tabletow-z-powodu-nalozenia-na-nie-oplaty-reprograficznej/
                         • avatar
                          M4atrix
                          0
                          Dobra, zgadzam się na tą opłatę, jeśli będę m.in. za pomocą smartfona(lub magnetowida) mógł pobierać i udostępniać (wg ustawy wielokrotnie kopiować) filmy innym użytkownikom i znajomym.
                          • avatar
                           Nalovp
                           -1
                           Przełom!
                           Od zawsze zwolennicy tanich smartfonów z androidem pisali że na iphone to wszystko płatne i nic samemu nie móżna wgrać....do wczoraj.
                           Zakopując mój wczorajszy komentarz potwierdzili od zawsze wszystko dało radę i mogło być za darmo,więc po co było pier..olić? z niemożności posiadania chyba.
                           • avatar
                            Nalovp
                            -25
                            Podatek na te z androidem to rozumiem bo tam system otwarty.Można wszystko ściągać,kopiować i przetrzymywać jak na pendrive...ale iphony? Przecież iphone ciągnie muzykę z itunes i za wszystko trzeba płacić.Niech te mądrale z zaiksu udowodnią jak można ukraść muzykę iphonem.
                            • avatar
                             Tyskie89
                             0
                             Ja mam Deezera z abonamentem orange i od tego czasu nie musze korzystac z mp3. W domu plyt ze 3 sciany a ja mam placic podatek od mozliwego piractwa ?! Na szczescie sprzet przywoze z USA... z tego nawet grosz nie pojdzie na artystow wszystko zostanie w tym zwiazku...

                             Ktoś tutaj mnie rozbawil komentarzem o dlugopisach, ja dodam ze zeszyty tez powinno sie opodatkowac przeciez mozna na nich oprocz zapisania ksiazek zapisac np. nuty, skopowiowac dzielo etc.

                             Chca wprowadzic abonament telewizyjny dla wszystkich bo potencjalnie mozna cos ogladnac, to ja zaloze firme i wysle do instytucji panstowych przedsadowe wezwanie do zaplaty za POTENCJALNA mozliwosc skorzystania z uslug mojej firmy.
                             • avatar
                              Dragon
                              0
                              Co wy z tymi tabletami tylko i czystymi płytami. A czyste kartki papieru to już zapomnieliście. Żaby wydrukować moją autorską pracę dyplomową muszę zapłacić złodziejom bo może na tych kartkach chcę wydrukować książkę? Chore!!!

                              Jeżeli chodzi o smartfony i tablety to jak jest w przypadku kupna 'phableta'?

                              Jak tak dalej pójdzie to będziemy kupować ramki cyfrowe na zdjęcia z możliwością wykonywania rozmów :P
                              • avatar
                               Konto usunięte
                               0
                               Żądajcie okręgów jednomandatowych przy każdej okazji od naszych durnych polityków, bez względu na ugrupowanie które reprezentują.
                               Dopiero w drugim kroku można wymagać realizacji określonych akcji, np. zdejmowania głupawych podatków. Piszę o tych głupawych, a nie tych które służą państwu i społeczeństwu.

                               na aktualnie rządzącej ekipie mocno się zawiodłem. w następnych wyborach mój głos ma SLD, chyba że Korwin powróci do cywylizacji ze swoich chmur, w co wątpię. Uważam to za jedyną przeciwwagę na POPiS
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Kurde, a słuchawki i głośniki (choćby PC?) Przecież na nich można odtwarzać piracką muzykę!
                                Ale to tylko przepis. Uda się ominąć. A przynajmniej mam taką nadzieję :/
                                • avatar
                                 Qpers
                                 0
                                 Do tej pory na telefonie (bez radia FM) posiadałem tylko jeden plik audio, czy wideo - mianowicie dzwonek.

                                 Skoro rząd na siłę każe mi płacić za korzystanie z kopiowanych treści w telefonie, to głupio byłoby nie skorzystać. Żegnajcie oryginalne płyty z muzyką.
                                 • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Prawo jest tak durne, że nawet autor utworu który w całości skomponował i wykonał, musi wnosić tantiemy do tych darmozjadów aby mógł taki utwór zaprezentować np. na weselu, imprezie, gdziekolwiek, oczywiście publicznie. rządzącym (p)osłom wszystko się pokićkało. Jeszcze raz. okręgi jednomandatowe i idźcie na wybory. inaczej nic się nie zmieni, jak w samospełniającej się przepowiedni.
                                  • avatar
                                   Hakuren
                                   0
                                   Ja bojkotuje ZAiKS od kiedy pamiętam. Żadnej styczności nie miałem, nie mam i nie będę miał. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie. Przecież to nie lata 50 ubiegłego wieku.
                                   • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    Organizacje zbiorowego zarządzania widzą potrzebę merytorycznej, rzeczowej dyskusji na temat aktualizacji listy urządzeń i nośników objętych opłatą reprograficzną. Zorganizowały już dwie ogólnopolskie konferencje na Wydziale Prawa i Administracji UW (październik 2013 i maj 2014), a także debatę podczas Poniedziałku pod Królami (październik 2013). Na wszystkie te spotkania byli zapraszani przedstawiciele ZIPSEE. Niestety nie wszystkimi byli zainteresowani.
                                    Aktualnie OZZ-ty wystosowały zaproszenie do Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego /ZIPSEE/, Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji /KIGEiT/ oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji /PIIT/ na merytoryczne spotkanie w dniu 9 października 2014 r. (szczegóły tu: http://www.zaiks.org.pl/847,111,zaproszenie_do_rozmow_w_sprawie_oplat_od_czystych_nosnikow_i_reprografii).
                                    Przypominamy, że na debacie zorganizowanej przez ZIPSEE 30 września nie było przedstawicieli MKiDN.
                                    Opłaty reprograficzne funkcjonują w większości krajów na świecie, a na pewno w Europie. Tablety i smartfony objęte są opłatą w wielu najbardziej rozwiniętych krajach (np. Niemcy, Francja, Belgia, Holandia, Szwajcaria). Podążamy za dobrymi standardami. Chcemy, żeby polscy twórcy otrzymywali zapłatę za swoją pracę, tak jak twórcy na Zachodzie.

                                    W Europie Zachodniej koszty opłaty reprograficznej ponoszą producenci i importerzy sprzętu elektronicznego, a nie konsumenci. Widać to wyraźnie po cenach urządzeń. Tablety czy smartfony w Niemczech czy we Francji są tańsze niż w Polsce, mimo że u naszych zachodnich sąsiadów po pierwsze średnie zarobki są wyższe, a po drugie opłata reprograficzna już tam funkcjonuje. Dlaczego ci sami producenci i importerzy sprzętu elektronicznego poza Polską skłonni są ponieść większe obciążenia, a w Polsce, która obecnie jest jednym z największych rynków sprzedaży smartfonów i tabletów, bronią się przed tą opłatą?
                                    • avatar
                                     Konto usunięte
                                     0
                                     Płacenie za wykorzystywanie własności intelektualnej to norma w cywilizowanym i wolnym świecie. W Polsce nie jest to oczywiste. Muzyka jest traktowana jako coś niczyjego.
                                     Na smartfonach i wszyscy o tym wiemy wielu ludzi ma jakąś muzykę i nie jest to w większości muzyka skopiowana z CD kupionych w Empiku.
                                     Polecam utwór To wolny kraj - MAFIA

                                     https://www.youtube.com/watch?v=wnWj9i_q_EA&list=UU-rpOvaykJlKmTXWH7jZ1_w