Technologie i Firma

Załóż konto w banku bez wychodzenia z domu, czyli wideoweryfikacja

przeczytasz w 1 min.

Jest już pierwszy bank, który umożliwia skorzystanie z wideoweryfikacji i założenie konta bankowego bez wychodzenia z domu.

Banki chcą, byśmy mogli zakładać konta przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu, fatygowania kuriera czy posiadania innego konta w celu weryfikacji. Ma być po prostu sprawniej i wygodniej. Jak będzie to działać w praktyce?

Nowy sposób na zakładanie konta przez Internet będzie wymagał posiadania kamery rejestrującej wideo w rozdzielczości minimum HD 720p oraz mikrofonu. Po co? Bo właśnie na wideoweryfikacji będzie opierał się cały ten system.

Najpierw należy wpisać swoje dane, a następnie przy sposobie zawarcia umowy o konto wybrać opcję „VIDEO”. Podczas połączenia z konsultantem będzie trzeba pokazać swój dowód osobisty oraz twarz, aby można było zweryfikować czy prezentowana jest ta sama osoba.

Oprogramowanie przeanalizuje obraz (oraz sczyta dane, które zostaną wpisane do umowy). Ostatecznie jednak to do konsultanta będzie należała decyzja, czy wyrazić, czy też nie wyrazić zgody na założenie konta. Po wszystkim dokumenty zostają wysłane do klienta przez pocztę elektroniczną.

Możliwość otwarcia rachunku z opcją wideoweryfikacji udostępnia na razie Alior Bank. W ciągu najbliższych tygodni pilotażowe programy wystartują też w Inbanku oraz BZ WBK. Jeśli system się sprawdzi, na podobny krok zdecydują się pewnie również inni.

Źródło: Bankier

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Rozwiązanie ułatwia życie ale jest pewien problem z bankami którego nikt jeszcze nie poruszył. Jak to możliwe że wystarczy tylko skan dowodu(zapewne zdjęcie by też okazało się wystarczające) i osoba trzecia może bezproblemowo wziąć parę kredycików a potem kowalski lata po sądach i próbuje się z tego bagna wygrzebać. Kto w ogóle pracuje w tych bankach skoro takie oszustwa są możliwe?
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Takie rzeczy powinny być ustawowo ZABRONIONE. Włąśnie ze względów bezpieczeństwa. Pokaż swój dowód osobisty kamerce, a potem okaże się, że brałeś kredyty na madagaskarze w CITI BANK. Oczywiście możesz się sądzić w tamtejszym wymiarze sprawiedliwości :D
   • avatar
    Kropeczka
    2
    Skan dowodu ???
    Uciekać z takiego banku póki się jeszcze da....
    • avatar
     ProTofik
     1
     W Polsce dorosłego życia nigdy nie prowadziłem, ale otwieranie normalnego konta bankowego przez internet w UK jest oczywistą oczywistością.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      No to teraz pole do popisu będą mieli oszuści. Przecież większość ludzi nie ma w kompach kamerek, a jak już ma to są zaklejone ze względów bezpieczeństwa. To po pierwsze, po drugie to jest bardzo duże ryzyko pokazywać dowód do kamerki, gdyż nie wiadomo czy jakiś haker tego nie podejrzy. Jednym słowem słabo, Alior już nie ma pomysłu na prowadzenie swojej działalności. Od kiedy przejęli BPH jest tylko gorzej, dlatego kartę już zamknąłem i będę rozwiązywał całe konto.
      • avatar
       dolph
       1
       Omijać banki szerokim łukiem... zauważyliście ile jest zmian regulaminów po tym jak podpiszecie umowę? Dziwnym trafem wszystkie zmiany zawsze na niekorzyść klienta ;/ tu 1zł... tam 30gr... jak mają miliony klientów to nic nie robiąc mają fortunę miesiąc w miesiąc.
       • avatar
        Marucins
        1
        Czy nonstop świecąca się lampka na zielono w lapku ma dać do zrozumienia że już od początku jesteśmy inwigilowani?
        • avatar
         XaRaDaS
         0
         Eee, ja jakieś chyba z 15 lat temu zakładałem konto przez internet, jedyna nowość to taka, że jest wideo, też mi nowinka :D
         • avatar
          x7nofate3
          0
          Revolut jest od dawna, i dziala pięknie
          • avatar
           tls01
           0
           Wysyłają te dokumenty do paczkomatów? Można by było dużo łatwiej założyć konto na słupa.