Technologie i Firma

Zapotrzebowanie na pracowników w IT nie maleje

przeczytasz w 1 min.

W serwisie GoldenLine poszukiwani są przede wszystkim specjaliści z branży IT i rozwoju oprogramowania. Mniej więcej co siódma osoba, do której zwracali się rekruterzy, szuka pracy właśnie w tym sektorze rynku.

IT i rozwój oprogramowania to branża, w której zapotrzebowanie na pracowników jest aktualnie bardzo duże. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu serwisu GoldenLine.

Jak informuje serwis, w I kwartale bieżącego roku wiadomość od rekrutera otrzymało ponad 117 tysięcy osób zarejestrowanych w GoldenLine. Aż w 15 proc. przypadków chodziło o kogoś, kogo specjalizacją jest „IT – Rozwój oprogramowania”. Na kolejnych miejscach znalazły się branże finanse/ekonomia i sprzedaż (po 11 proc.) oraz inżynieria (10 proc.).

Z danych GoldenLine wynika, że pracodawcy najchętniej zatrudniliby osoby w wieku od 27 do 37 lat lub starsze, potrafiące obsługiwać Office’a i znające języki (nie tylko angielski, ale też – a właściwie głównie – JavaScript, SQL i Java), mające prawo jazdy kategorii B, a do tego dobrze radzące sobie w zarządzaniu projektami i zespołem. 

praca GoldenLine

Wygląda więc na to, że rozmaite poradniki pod tytułem „jak znaleźć pracę”, nie kłamią. Wyraźnie też widać, że branża IT nie traci na znaczeniu, ale wątpliwe jest to, by ktokolwiek sądził, że może być inaczej. Oczywiście dane pochodzą tutaj tylko z jednego serwisu, ale raczej trudno spodziewać się wyraźnie innych wyników z konkurencyjnych platform.

Źródło: Raport GoldenLine. Foto: lukasbieri/Pixabay (CC0)

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  9
  Problem z brakiem ludzi w tej branży wynika z dziwnego przesądu. Większość ludzi uważa że, by zostać programistą trzeba ukończyć Informatykę :) W mojej firmie jest w tej chwili 6 programistów. Żaden z nich niema wykształcenia Informatycznego. Żeby było śmiesznie, najwydajniejszy w grupie jest emerytowany wojskowy który nauczył się programować w Java z..... nudów. Prawda jest taka że, nawet jako nastolatek możesz zarabiać po 6K miesięcznie. Ważne by spróbować i przez przynajmniej rok uczyć się w każdej wolnej chwili. Jeden na 10 ma do tego talent i to może byś Pani sprzątaczka, Pan budowlaniec.... Ważne by wiedzieć jak to robić.
  • avatar
   adrian123451251
   2
   Problem w tym temacie jest tylko jeden. Po studiach informatycznych, technikum informatycznym, czy choćby po uzyskaniu tytułu technik-informatyk nie da się znaleźć natychmiastowo pracy w branży IT. Problem ten pochodzi ze stereotypu, że każdy pracownik powinien mieć doświadczenie i pracodawcy dają taką prace tylko osobom, które mają to doświadczenie jakiekolwiek za sobą w branży IT. Mogę się zgodzić, że jest tylko miejsc pracy ale one wciąż pozostają, niestety, puste.

   Oczywiście odnoszę się do większości takich pracodawców, zdarzają się wyjątki, które po poznaniu umiejętności pracownika przyjmują go nawet jeśli doświadczenia nie miał.
   • avatar
    chrismaliszewski
    0
    Nawet za granicą nie bywa różowo. Nie ważne o jaki kraj chodzi - poza UE.

    Po kilku miesiącach po przeprowadzce znalazłem pracę, ale po 3 miechach bardzo dobrej pracy dzięki której przedłużono mi umowę, mój już były szef zaczął cisnąć na projektach i źle planowanych terminarzach! Zwolniłem się bo nie dość, że robiłem dużo nadgodzin, to jeszcze nie dostawałem premii, a nawet mi je obniżano, za niekończenie projektów na czas, a należy wspomnieć, że... byłem jedynym programistą w firmie i koleś przez 8 miechów nie zatrudnił nikogo nowego.

    Teraz, pomimo że posiadam wieloletnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania w wielu językach programowania oraz aplikacji webowych z użyciem PHP i wielu systemów bazo-danych, nie mogę zdobyć pracy, bo... nie posiadam doświadczenia w tymże kraju. Nic tylko powiedzieć "brawo oni"...

    MÓWIĄC KRÓTKO: jak ktoś nie da tobie szansy na pokazanie czego potrafisz, to jak masz zdobyć doświadczenie?!
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Nie maleje, a i zarobki coraz lepsze. W Warszawie np. coraz więcej ofert powyżej 20k: https://nofluffjobs.com/?criteria=salary%3EPLN20000M%20city%3DWarszawa
     • avatar
      frankowski84
      0
      Doświadczenie można zdobyć chociażby łapiąc drobne zlecenia po znajomych. Zrobiłem kurs z podstaw w IT Academy, cały czas się doszkalam ale mam co wpisać w cv i jak się ostatnio przeszedłem po stoiskach na targach IT w Ptaku to parę kontaktów podłapałem i powoli do przodu coś się działa.