Procesory

Intel już w 2009 roku pracował nad 8-rdzeniowymi procesorami? Zdjęcia tajemniczego CPU

przeczytasz w 1 min.

Długo musieliśmy czekać na 8-rdzeniowe, mainstreamowe procesory Intela. Najnowsze informacje wskazują, że producent pracował nad takimi jednostkami już kilka lat temu.

Jeszcze do niedawna mainstreamowe procesory Intela oferowały maksymalnie 4 rdzenie. Zmieniło się to dopiero po premierze konkurencyjnych jednostek AMD Ryzen – w 2017 roku pojawiły się 6-rdzeniowe modele Coffee Lake, a w 2018 roku 8-rdzeniowe Coffee Lake Refresh. Co powiedzielibyście na tak złożone jednostki już w… 2009 roku?

Intel już wcześniej pracował nad 8-rdzeniowymi procesorami?

Jeden z użytkowników chińskiego serwisu Bilibili opublikował filmik z tajemniczym procesorem o oznaczeniu SoMa L450C234 pod gniazdo LGA 1156 (stosowane w generacji Lynnfield i Clarkdale z 2009 i 2010 roku). Sekret jednostki poznaliśmy dopiero po jej „oskalpowaniu” (zdjęciu odpromiennika ciepła).

Intel procesor

Intel procesor

Okazuje się, że producent zastosował tutaj konstrukcję typu MCM (Multi-Chip Module) – na laminacie znalazły się cztery krzemowe jądra, z których każde zawiera dwa rdzenie (łącznie osiem). Szczegóły techniczne układu pozostają tajemnicą.

8-rdzeniowy procesor to nieudany eksperyment Intela?

SoMa L450C234 to zapewne próbka inżynieryjna procesora, która ostatecznie nigdy nie trafiła do masowej produkcji. Dlaczego? Tylko możemy spekulować – być może chodziło o niesatysfakcjonującą wydajność, problemy z komunikacją jąder lub po prostu wysoki pobór energii elektrycznej.

Jak potoczyłaby się historia komputerów, gdyby Intel już w 2009 roku wydał 8-rdzeniowe procesory? Tego nigdy się nie dowiemy.

Źródło: Bilibili

Warto również zobaczyć:

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  14
  On po prostu szykował się na ofensywę AMD, ale że nie było jej to "użytkownicy nie potrzebują więcej, niż 4 rdzeni".
  • avatar
   kitamo
   10
   Wydaje mi sie ze to jest spreparowany CPU i fake jakich jest sporo.
   • avatar
    AmigaPPC
    4
    Koło też Intel wynalazł?
    Pewnie tak (wg mjwhite) i pewnie ogień skradł z Olimpu :P
    • avatar
     danieloslaw1
     3
     raczej fake bo chyba gluta nie robili wtedy w takich procach
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      Historia intela, czyli jak korumpować połowę planety i skutecznie hamować postęp technologiczny.
      • avatar
       TheEmperor
       2
       W układach Clarkdale stosowali pastę zamiast lutu, więc tego bym się nie czepiał. Ale i tak nie wierzę. Tam są 4 identycznej wielkości układy, nie ma centralnego kontrolera pamięci. Gdyby każdy z układów miał swój własny kontroler to łącznie procesor obsługiwałby quad channel, co jest niemożliwe w przypadku LGA1156. Nie wierzę, żeby w tamtych czasach opracowali taki sam patent jak AMD w TR 2990WX.
       • avatar
        szmariosz
        0
        Kompletnie to niepodobne do jednostek 1 i 2-giej generacji core. Poza tym te jednostki były lutowane i nie da się ich oskalpować chyba że palnikiem. Chyba kolejny fake.
        • avatar
         xtream
         -1
         AMD nie pokazało wtedy nic czego Intel miałby się obawiać. Dlatego z punktu ekonomicznego, Intel schował "na potem" tajną broń. To "potem" kiedy już nastąpiło - było za późno, ale to już wiemy z historii ;)
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          A pierwszego smartfona z ekranem pojemnościowym bez klawiatury zaprezentował Bill Gates i go wszyscy wyśmiali. To wszystko już nie ma znaczenia, chyba że benchmark ma zamiar zamienić się w portal dla fanów staroci.