Ciekawostki

Będzie zmiana czasu na zimowy 2023. Co zrobić z zegarkiem?

przeczytasz w 2 min.

Ostatnia niedziela października będzie najdłuższą dobą w roku. W tym dniu ponownie zmieniamy czas z letniego na zimowy.

Zmiany czasu budzą kontrowersje, ale Polska pozostaje jednym z 50 krajów świata, które je stosują. Oznacza to, że w ostatni weekend października 2023 zaczynamy stosować czas zimowy. 

Zmiana czasu na zimowy w 2023 r 

W czas zimowy w 2023 roku przechodzimy 29 października. Jest to ostatnia niedziela tego miesiąca i o godzinie 3:00 w nocy zegary należy cofnąć o godzinę. Zgodnie z czasem zimowym powinny one wskazywać 2:00.

Czy w związku z tym musimy zwracać uwagę na otaczające nas zegary, zależy od ich połączenia z Intenetem..Komputery, telefony i smartwatche zmianę czasu zaaplkują sobie automatycznie. Aktualizacja ich wskazań nastąpi w czasie rzeczywistym jeśli będą online. Na podobne zachowanie możemy liczyć także w przypadku elektroniki odpowiedzialnej za zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem, asystentaów głosowych oraz sprzętu AGD i RTV. Jeśli łączymy je z siecią, zmiana czasu nas nie zaskoczy.  

Nieprzyjemne niespodzianki mogą zgotować nam urządzenia, które czas wskazują, ale łączności z Internetem nie zaznały. Wszelkie zegarki mechaniczne i elektroniczne oraz liczni przedstawiciele urządzeń AGD będą wymagali ręcznego skorygowania swoich wskazań. Niie warto też zwlekać z tą czynnością. Po zmianie czasu na zimowy omyłkowe zasugerowanie się czasem letnim może wywołać ciąg niekorzystnych dla nas zdarzeń.

W ostatnią niedzielę października zmienia się wskazanie czasu urzędowego, według którego działa całe nasze otoczenie. Ignorując go jesteśmy na przegranej pozycji w obliczu  transpotru zbiorowego, kurierów i tych aspektów życia, które są zależne od parametru czasu.

Konsekwencje zmiany czasu na zimowy

Często wskazywaną konsekwencją zmiany czasu na zimowy jest dłuższa noc. Rzeczywiście, wszyscy mieszkańcy Polski mogą liczyć, że w niedziela 29 października będzie najdłuższą dobą tego roku. Będzie ona trwała 25, a nie 24 godziny. Czy z tego powodu możemy też liczyć na dłuższy sen z soboty na niedzielę, zależy od indywidualnych okoliczności.  

Dłuższe noce i krótsze dni, których możemy spodziewać się przez kilka kolejnych miesięcy nie są jednak skutkiem zmiany czasu na zimowy. Spowoduje ona, że 7:00 w niedzielę 29 paździenika będzie jaśniej niż o tej samej godzinie w sobotę 28 października. Zmierzch nastąpi też zauważalnie wcześniej, ale jest to zawirowanie jednorazowe.  

Za efekt mrocznych miesięcy odpowiedzialna jest nasza pozycja względem Słońca. Polska położona jest na półkuli północnej i w skali doby promienie słoneczne docierać do nas będą coraz krócej. Przełom nastąpi 22 grudnia, w dniu przesilenia zimowego. Wtedy słonecznych chwil zacznie przybywać aż do przesilenia letniego.  

Kiedy przestaniemy zmieniać czas na zimowy? 

W Polsce z czasu zimowego nie zrezygnujemy nigdy. Na korektę czasu urzędowego była szansa w marcu 2022 roku, kiedy wycofany miał zostać czas letni. Zapadły nawet odpowiednie uchwały, ale przepisy dotyczące czasu urzędowego ostatecznie nie weszły w życie.  

Globalna epidemia koronawirusa okazała się obciążająca społecznie i gospodarczo, a rezygnacja ze zmian czasu oznaczała dodatkowe koszty. Obecne przepisy UE pozwalają na wprowadzenie odpowiednich regulacji do 2026 roku, ale temat ten nie jest podejmowany przez władze unijne ani krajowe.

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  MarioA
  5
  "Zmierzch nastąpi też zauważalnie wcześniej, ale jest to zawirowanie jednorazowe"
  No nie. Będzie następował do końca marca godzinę wcześniej niż w porze letniej. Dzień w dzień. Nie jest to jednorazowe jak dodatkowa godzina snu w dniu, w którym czas przestawiamy. Nie mogę się doczekać aż skończymy z tym archaizmem zmiany czasu. Bez sensu to zupełnie jest. Może jeszcze dożyjemy czasów, kiedy nie będziemy musieli się przestawiać i zostaniemy najlepiej w czasie letnim na stałe.
  • avatar
   Aquagen
   4
   "Co zrobić z zegarkiem?" tutaj pasuje mi utwór " Budzikom śmierć" Roberta Chojnackiego i Andrzeja Piasecznego
   https://youtu.be/8jM_HjXiPoo?si=S2VbwOwfNS-n7cBJ
   • avatar
    deflorator
    2
    Pani Kasia pisze o tym, że jesienią zmieniamy czas na zimowy. Czekam teraz na artykuł o tym jak jeździ się windą albo poradnik gotowania wody.
    • avatar
     adamlabedz
     1
     Serio taki artykuł? nie róbcie pudelka z benchmarka
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Ponieważ dla niektórych zmiana czasu jest ogromnym obciążeniem psychicznym, warto wziąć psychotropy. Autorka stosuje tę metodę i funkcjonuje.

      Tak jak tutaj ktoś wspomniał, warto jeszcze napisać poradnik jak należy przygotować się do jazdy windą.

      https://www.benchmark.pl/aktualnosci/zmiana-czasu-na-letni-2023.html

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login