Karty graficzne

Zmiany nazw u NIVIDII... ciąg dalszy

przeczytasz w 1 min.

Redaktorzy VR-Zone odkryli w ostatnich sterownikach nVidii, plany odnośnie zmiany nazewnictwa obecnych produktów, co z resztą nie jest nowością, bo już od tygodni chodzą takie pogłoski i widać pierwsze objawy tego zjawiska. Okazało się, że także mobilne wersje już niedługo czeka „odświeżenie”.

Tak więc karty z procesorami G92, czyli prawdopodobnie odnosi się to wersji 9800GTX, choć są też ciut uboższe odmiany, między innymi ta w 9800GT, zostaną przemianowane na GTS 150, karty z procesorem G94, czyli układ na pokładzie 9600GT, zostanie przemianowany na GT 130, G96, czyli 9500GT na GT 120, a G98, czyli 9400GT na G100. Na rynku procesorów mobilnych ma dojść do podobnego zjawiska najwydajniejszymi układy GTX 180M oraz GTX170M bazujące na procesorze G92, GTS 160M będzie oparty o chip G94, na chipie G96 powstaną dwa produkty a mianowicie troche szybszy GT 130M, i prawdopodobnie kastrat G 110M, a w najwolniejszym układzie G 105M znajdzie swoje miejsce G98.

Niestety od pewnego czasu marketingowcy nVidii robią straszny "bajzel" w nazewnictwie swoich produktów i choć wydaje się to być próbą wyregulowania pewnych spraw, a także ułatwienia zwykłym klientom porównywania wszystkich produktów, to jednak sytuacja wcale nie robi się przejrzystsza. Miejmy nadzieje, że wraz z nadejściem nowych serii kart graficznych, firma pójdzie po rozum do głowy i wróci do poprzedniego, logicznego, czterocyfrowego nazewnictwa.

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Szymon331
  0
  Moim zdaniem zmiana nazewnictwa powinna odbywać się stopniowo. To nowe wprowadzane karty powinny mieć nowe nazwy a nie zmieniać te dotychczas już wydane. To tylko komplikuje sytuację i zabiera nazwy przyszłych akceleratorów.
  • avatar
   mgkiler
   0
   Mi sie tam podoba. Stare nazewnictwo: 8800 vs 9600 - skad wiadomo po nazwie ze 8800 jest lepsza? Laik sie nabierze i kupoi 9600. A jak mamy na poczatku litere to widac ze jest ona wazna i jak mamy G130 i GT100 to juz trzeba sie zastanowic ktora lepsza.
   • avatar
    behemot
    0
    Nazwa jak nazwa, Ci ktorzy obecnie maja karty pokroju 8800 GTS i tak sie odnajda w rynku i podmiana oznaczenia (kolejna :P) w zaden sposob sie na nich nie odbije. Tymczasem dla osob nowych w swiecie hardware'u jest to jak najbardziej korzystne zjawisko. Zreszta kiedys musieli otworzyc nowa linie produktow - GF 4xxx zadebiutowal bodajze w 2002 roku wiec pozostaje miec nadzieje, ze obecna hierarchia nazw rowniez utrzyma sie przynajmniej 6-7 lat.

    Za pol roku nikt juz nie bedzie pamietal ze cos sie zmienilo :P