Karty graficzne

Producenci notują spadek sprzedaży kart graficznych - czekają nas kolejne obniżki cen?

przeczytasz w 1 min.

Wszystkiemu winne są zawirowania na rynku kryptowalut oraz planowane modernizacje sprzętu na koparki ASIC. Producenci kart będą musieli odpowiednio zareagować, na czym powinni zyskać klienci.

Spadek cen kryptowalut odbił się na długo wyczekiwanej obniżce cen kart graficznych. Niestety, w przypadku producentów sprzętu wiąże się to też ze spadkiem sprzedaży – ta w kwietniu ma być niższa nawet o 40%.

Jak podaje serwis DitiTimes, najwięksi odbiorcy mocno zredukowali swoje zamówienia kart graficznych. Winne mają być ostatnie zawirowania na rynku kryptowalut, które doprowadziły do spadku zainteresowania budową tzw. koparek i w rezultacie spadku sprzedaży kart.

Duże znaczenie odgrywa również modernizacja sprzętu. Część odbiorców planuje bowiem przerzucić się na koparki ASIC dla kroptowaluty Ethereum, które w trzecim kwartale ma wydać chińska firma Bitmain. Zaprezentowane urządzenia mają odznaczać się lepszą efektywnością energetyczną, więc siłą rzeczy wyprą „tradycyjne” karty graficzne.

Spadek popytu bezpośrednio odbija się na sprzedaży. Według źródła, najwięksi producenci kart graficznych (w tym firmy Gigabyte Technology, Micro-Star International czy TUL) w kwietniu odnotowali spadek sprzedaży przeszło o 40%. W takiej sytuacji konieczne będzie obniżenie cen, a to powinno przełożyć się na mniejsze marże i zyski. Po kilku miesiącach rekordowych wpływów, z pewnością będzie to bolesne doświadczenie dla producentów.

Źródło: DigiTimes

Komentarze

49
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Toczas
  10
  Tyle, że nadal moją 2 letnią 1060 mogę sprzedać z zyskiem -_-
  • avatar
   Yamaraj6
   8
   Powoli dzieje się to o czym wszyscy mówili. Kryptowaluty spadły ludzie którzy mają koparki zaczynają sprzedawać karty w niskiej cenie. Większość ludzi kupuje używane. Przez co cena nowych kart spadnie jeszcze bardziej.
   • avatar
    benzene
    8
    Męski narząd płciowy im w anusa.
    Skoro mięli kilka miesięcy REKORDOWYCH wpływów to spadek do okresu przed rekordem (chyba jeszcze na to poczekamy) nie będzie żadnym bolesnym doświadczeniem tylko naturalnym powrotem do stabilności. A co się nachapali to ich.
    Podziękowania w takim razie należy wysyłać do firmy Bitmain.
    • avatar
     Radical
     5
     Chciałem wymienić mojego wysłużonego radeona 290 w wakacje zeszłego roku ale nie było kart w sklepach albo miały ceny z kosmosu. Skoro ja musiałem tyle czekać to teraz niech producenci tez poczekają i planuje pociągnąć na niej jeszcze rok. Najwyżej będe grał w detalach medium w 30fpsach.
     • avatar
      Geralt
      5
      Ja tam kibicuje zeby najlepiej rynek kryptowalut zawalil sie, albo zeby chociaz kozystali z rozwiazan dedykowanych :)
      • avatar
       deseczka
       3
       Producenci po obniżce cen i tak nie odczują aż tak bardzo na początku spadku przychodów, bo wiele osób wstrzymuje się z zakupem nowych kart graficznych już od przynajmniej roku. Sam się niedługo rozejrzę w końcu z myślą, że nie przepłacam.
       • avatar
        mutissj
        1
        to było do przewidzenia
        • avatar
         AndreoKomp
         1
         Za późno, ale lepiej późno niż wcale. Na dzień dzisiejszy i tak już nie opłaca się kupować kart z generacji Pascal, ponieważ za chwilę będzie nowa generacja kart od NV. W przypadku kart nie mamy wzrostu wydajności na poziomie 5%, więc z generacji na generacje opłaca się wymieniać kartę. Zakup karty teraz, w perspektywie czasu na pewno nie będzie opłacalny.
         Fajnie, że wszystko wraca do normy, ponieważ nowa generacja nie będzie już kojarzona z koparkami, a dzięki temu na pewno te karty będą lepiej trzymać wartość. To kolejny powód, żeby nie kupować kart z obecnej generacji Pascal.
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          Ja nadal mecze sie na laptopie z 2013 roku (i5 3210m, 8GB DDR3, Radeon 7650m 1GB), czekalem na ten wlasciwy moment na przesiadke na desktop do 4k pln i mialem pecha, bo ciagle cos wypadalo (duze zmiany cen podzespolow).
          Mam nadzieje ze w tym polroczu bede mogl kupic to co zaplanowalem.