Karty graficzne

Zotac GeForce GTX 680: karta graficzna o taktowaniu 2 GHz w planach producenta

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
39 komentarzy Dyskutuj z nami

Dominacja chińskich inżynierów?

Zotac zapowiedział wydanie autorskiej wersji karty graficznej GeForce GTX 680, której taktowanie rdzenia wyniesie aż 2 GHz.

Nvidia GeForce GTX 680 to aktualnie najwydajniejsza, jednoprocesorowa karta graficzna dostępna na rynku. Standardowo jej zegary wynoszą 1006 MHz dla rdzenia i 6000 MHz dla pamięci, ale bez problemu można je we własnym zakresie zwiększyć o dodatkowe kilkadziesiąt megaherców.

Model ten przy zastosowaniu ekstremalnych metod podkręca się jeszcze lepiej, a dowodem na to jest najnowszy rekord overclockerów k|ngp|n i TiN, którzy zdołali rozpędzić zmodyfikowaną kartę do odpowiednio 1900 MHz i 7326 MHz. Wygląda jednak, że to nie koniec możliwości najnowszej konstrukcji koncernu z Santa Clara.

Zotac GeForce GTX 680 karta graficzna zdjęcie photo front Assassin’s Creed
Zotac GeForce GTX 680 w wersji referencyjnej

Na jednej z konferencji Kwai Hung Steel, dyrektor generalny chińskiej firmy Zotac, zapowiedział, że jego inżynierowie pracują nad niereferencyjną wersją 680-tki, której taktowanie układu graficznego wyniesie bagatela 2 GHz. Co ciekawe, model o roboczej nazwie Godly ma być dowodem potęgi inżynierów firmy Zotac i rzekomo ma się on pojawić już w połowie kwietnia bieżącego roku.

Warto zaznaczyć, że jego premiera na rynku amerykańskim i europejskim nie jest pewna, bowiem duża część produktów tego producenta jest wydawana wyłącznie w Azji – włącznie z okazałym Zotac GeForce GTX 580 Extreme Edition.

Zotac GeForce GTX 680 2 GHz Kwai Hung Steel dyrektor generalny CEO
Kwai Hung Steel - dyrektor generalny chińskiej firmy Zotac

Obecnie nie wiadomo, jak chińscy inżynierowie chcą uzyskać na układzie GK104 taktowanie prawie dwa razy wyższe od standardowego. Teorii jest parę, a do najbardziej możliwych należy opracowanie karty z dwoma układami (o taktowaniu 1 GHz każdy) lub modelu dla overclockerów, który bez problemu osiągnie 2 GHz – tyle, że na chłodzeniu ciekłym azotem.
 

Więcej o kartach graficznych GeForce:

Źródło: TechPowerUp, LegitReviews

Komentarze

39
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  A jeśli chodzi o Radka 7870 Gigabyte OC to już dziś gość który tydzień temu wystawił na Alledrogo tą kartę chciał 1460 teraz zmienił cenę na 1360. Można? Można :) jak nikt nie kupuje to i ceny spadają :P
 • avatar
  Zotac się chwali ale jedyne na co ma wpływ to na PCB. Sam rdzeń produkowany jest przecież w tym samym miejscu.Co oni mogą zrobić? Prosić zakład litograficzny o GPU z centrum wafla krzemowego?

  Zastanawia mnie jak to jest...
 • avatar
  http://images1.wikia.nocookie.net/__cb20120221075127/bezsensopedia/pl/images/5/5b/Asians.png
 • avatar
  Kto wie, może wrzucą bardzo rozbudowaną sekcję zasilania, monstrualne chłodzenie (3? 4 miejsca?) i podbiją wysoko napięcie zasilające. Może też być tak, że wykorzystają nvidiowe turbo, żeby można było przez pół sekundy raz na kilka godzin zobaczyć te 2 GHz.

  Ale niezależnie od metody jaką to osiągną, Radek 7970 zostanie pozamiatany. A pamiętajmy że to nie jest jeszcze najmocniejszy Kepler.

  Tak więc, jeśli AMD chce przejąć koszulkę lidera, to w serii 8xxx będzie musiało naprawdę przycisnąć inżynierów.

  No a swoją drogą, wiecie ile mi radochy daje zachwycanie się tym "wyścigiem zbrojeń"? :D
 • avatar
  1. ciekawe kiedy ja zobaczę standardowo 2 GHz prosto ze sklepu

  2. "opracowanie karty z dwoma układami (o taktowaniu 1 GHz każdy)"

  Brawo normalnie jak na allegro. Napiszą:
  Procesor czterordzeniowy 4 x 3.5 GHz = 14 GHz !!!
 • avatar
  Żaden blok wodny (o wentylatorach już nie wspominam) nie pomoże im w osiągnięciu takiej częstotliwości. Jak osiągną 1,5 GHz na rdzeniu (+100 MHz turbo) to będzie sukces.
  -1
 • avatar
  kwank hung stell moim panem
  -1
 • avatar
  Zotac zapowiada, ciekawe co zrobią. Rdzenia nie ulepszą przecież a 1900Mhz osiągnął na azocie.

  Prędzej wydadzą wersje 1600MHz i raczej na bloku wodnym.
 • avatar
  Spoko niech robia wyczyny, potencjal Keplera jest kolosalny, bo pracujac na stockowo 1 Ghz lyka wyjatkowo malo jak na chip topu graficznego. Umili to wrazenia w oczekiwaniu na gladiatora 2lecia, ktory nadchodzi..
 • avatar
  może karta będzie osiągać te 2ghz w trybie turbo na bardzo krótki czas.
 • avatar
  Nie dlugo beda karty 3-procesorowe 3 GHz.
 • avatar
  Plany planami, a to trzeba jeszcze zmusić do działania. Chyba lekko przesadzają z wiarą w siebie. Stabilne 1700MHz było by ok.
 • avatar
  Aha, gratis ciekły azot na 4h grania? :P
 • avatar
  ciekawe ile ich spalą zanim dojdą do wniosku, że tego się nie da zrobić dla przeciętnego użytkownika :P