Oprogramowanie

Kubuntu 10.04 - zestaw niezbędnych programów

przeczytasz w 7 min.

Chyba każdy użytkownik Windowsa chcący zacząć korzystać z Linuksa zadaje sobie (jak również innym) wiele pytań. Znaczna ich część wynika z obaw związanych z funkcjonalnością tego systemu, a dokładniej mówiąc – z możliwościami przeznaczonego dla niego oprogramowania. Czy aplikacje dostępne na Linuksa mogą zastąpić popularne programy znane z systemu Microsoftu?  W dalszej części artykułu postaram się na to pytanie odpowiedzieć. Zapraszam do lektury!

Zaraz po zainstalowaniu Kubuntu nie jest jeszcze pełnowartościowym systemem operacyjnym, o czym pisałem w mojej poprzedniej mini – recenzji. Wymieniłem w niej kilka programów, które po zainstalowaniu podniosły funkcjonalność użytkowanego przeze mnie Kubuntu 10.04. Jednakże jest to dopiero wierzchołek góry lodowej! Celem tego artykułu jest przedstawienie wielu programów użytkowych, dzięki którym moje Kubuntu zyskało możliwości jakie oferuje oprogramowanie dostępne na MS Windows. Należy jednak podkreślić, że kilka z wymienionych programów jest integralną częścią instalowanego systemu. Ten artykuł jest w dużej mierze kontynuacją mojej poprzedniej mini – recenzji dlatego zdarzy mi się do niej odnosić. Programy zostały przeze mnie pogrupowane w zależności od swojego zastosowania.

 

Czyli, krótko mówiąc, kilka porządnych odtwarzaczy muzycznych dostępnych na Linuksa. Instalacja kodeków, niezbędnych do odtwarzania muzyki, została przeze mnie opisana w mojej poprzedniej mini - recenzji.

      Audacious

Audacious, jak już wspominałem w moim poprzednim artykule, jest odpowiednikiem WinAmpa. Jest stosunkowo „lekkim” programem oferującym wiele przydatnych funkcji, między innymi bardzo pożądaną przeze mnie możliwość ustawienia globalnych skrótów (global hotkeys). Nowym użytkownikom nie powinien sprawić większych problemów ze względu na interfejs, który, co tu ukrywać, został żywcem wzięty z wymienionego wyżej WinAmpa.

    DeaDBeeF

DeaDBeeF (0xDEADBEEF) jest linuksowym odpowiednikiem Foobara. Trzeba jednak podkreślić, że nie jest tak bardzo rozbudowany jak jego starszy brat. Jest to spowodowane tym, że DeaDBeef to stosunkowo nowy program, kilka lat młodszym od Foobara. Tak samo jak Audacious jest „lekki” dla systemu i do złudzenia przypomina swój windowsowy odpowiednik. Mimo braku języka polskiego użytkownicy nie powinni mieć z nim problemu. To głównie w nim słucham ulubionych utworów.

     Amarok

W przypadku dwóch powyższych odtwarzaczy znane są mi ich windowsowe odpowiedniki. Jeśli chodzi o Amarok, to nie mam pojęcia do czego mógłbym go porównać. Jest on totalnym kombajnem muzycznym. Posiada bardzo dużo funkcji i większość z nich jest faktycznie przydatna. Mi najbardziej do gustu przypadło pobieranie i wyświetlanie tekstu słuchanego utworu, o ile ten jest dostępny. Oczywiście ilość funkcji przekłada się na zasobożerność Amaroka (co w przypadku mojego rupiecia bywa uciążliwe). Amarok jest instalowany razem z systemem (Kubuntu oczywiście).

Poniżej znajdują się dwa moim zdaniem najlepsze odtwarzacze filmów dostępne na Linuksa. O instalacji niezbędnych kodeków, tak jak w przypadku kodeków audio, można poczytać w mojej poprzedniej mini - recenzji.

     SMPlayer

SMPlayer jest nakładką na inny popularny odtwarzacz linuksowy - MPlayer. Zwiększa on jego funkcjonalność i nadaje mu przyjazny interfejs, podobny do bardzo dobrego BESTPlayera. Jeśli miałby podać windowsowy odpowiednik SMPlayera to byłby to właśnie BESTPlayer. Korzystam właśnie z SMPlayera i nie zdażyło mu się sprawiać jakichkolwiek problemów - otwiera wszystko. Jest szybki i nie pochłania dużej ilości zasobów.

     Vlc

Vlc jest odtwarzaczem, którego chyba nie muszę przedstawiać, ponieważ jest bardzo popularny wśród użytkowników systemu Microsoftu. Nie będę się rozpisywał o jego zaletach. Posłużę się za to nagłówkiem z jego strony domowej - "Odtwarza wszystko!" (ang. "It plays everything!").

Kilka bardzo przydatnych programów, umożliwiających wykonywanie bardzo wielu czynności związanych ze zwykłym i bardziej zaawansowanym rysowaniem oraz obróbką zdjęć.

     KolourPaint

O programie KolourPaint wspomniałem w mojej poprzedniej mini - recenzji. Jest to oczywiście "klon" powszechnie znanego Painta, posiadający te same co on możliwości. Uważam, że nie trzeba już nic więcej dodawać do tej charakterystyki, ponieważ osobiście nie znam nikogo kto nie umiałby się Paintem obsługiwać, a tym bardziej o nim nie słyszał. Wygląda na to, że projekt nie jest już niestety rozwijany.

     Gwenview

Zastanawiałem się nad programem windowsowym, za którego odpowiednik można uznać Gwenview. Wybierałem między IrfanView a MS Picture Managerem, ale do tej pory nie mogę się zdecydować. Jestem natomiast pewny tego, że Gwenview jest świetnym programem w przypadku, zarówno przeglądania jak i szybkiej i prostej obróbki zdjęć. Oferuje między innymi takie funcje jak zmniejszanie rozmiaru, przycinanie, obrót, zmiana kompresji. Oczywiście funkcji tych jest o wiele więcej! Jest to program instalowany domyślnie z systemem.

      digiKam

DigiKam kojarzy mi się się z ACDSee. Jest tak z dwóch powodów: interfejs oraz ogrmna liczba funkcji. Tworzenie albumów oraz kolekcji, ocenianie zdjęć i do tego potężna ilość opcji służących do edycji obrazów - tak w skrócie scharakteryzowałbym ten program. Bardzo sprawnie odbywa się w nim również importowanie zdjęć z aparatów cyfrowych. Jest to wysoce funkcjonalny "kombajn" fotograficzny.

     GIMP

Wydaje mi się, że dla większości użytkowników GIMP nie jest programem obcym przynajmniej z nazwy. Jeśli jednak jest inaczej, pozwolę sobie, w celu jego krótkiej charakterystyki, zacytować wikipedię: "...zwolennicy (GIMP'a - przyp. mój) porównują go do płatnego Paint Shop Pro czy nawet do narzędzia profesjonalistów, Adobe Photoshop." Co można w nim zrobić? Wszystko od usunięcia ze zdjęcia krnąbrnego pryszcza po dorobienie babci wąsów.

Tutaj znajdą się programy służące do kompresji i dekompresji plików. Jest to jedyna grupa programów, w której niejako poległem, ale o tym za moment.

     Ark

Ark jest zintegrowanym z systemem programem archiwizującym. Jest to bardzo prosta aplikacja oferująca minimalną funkcjonalność. Dosłownie minimalną, podobnie jak wbudowana w Windowsy obsługa archiwów *.zip. Ark rozpakowuje popularne formaty archiwów, ale nie podzieli kompresowanych danych na kilka plików o określonym rozmiarze, nie doda do archiwum hasła ani danych naprawczych.

     PeaZip

PeaZip jest w moim odczuciu linuksowym odpowiednikiem WinRAR'a. Z tą różnicą, że nie da się stworzyć w nim archiwum w formacie (o ironio!) *.rar (w przeciwieństwie do Ark'a!). Uda się jednak założyć na archiwum hasło jak i podzielić je na kilka mniejszych plików.

     WinRAR

Proszę nie regulować monitorów - tu na prawdę jest napisane WinRAR. Dlaczego umieściłem tutaj program przeznaczony dla Windowsa i działający domyślnie tylko pod nim? Ponieważ nie znam lepszego narzędzia do archiwizacji. Peazip jest dobry, ale to wciąż nie jest WinRAR. Nie twierdzę, że WinRAR'a nie da się zastąpić PeaZip'em bo da się, ale dla mnie jest on zbyt mało intuicyjny i toporny.

Nie planowałem od początku umieszczenia go tutaj, jednak po nieudanym "romansie" z PeaZipem, stwierdziłem, że nie mam wyjścia. Dla mnie w tej grupie nie ma lepszego programu niż WinRAR. Ale jak wiadomo jest to kwestią gustu...

Dwie sprawy techniczne: WinRAR jest w wersji 3.80, a WINE 1.1.42.

Programy, dzięki którym nie stracimy kontaktu ze znajomymi.

     Kadu

Nietrudno domyślić się czyim odpowiednikiem jest Kadu. Na szczęście nie jest taką, zaryzykuję stwierdzenia, kobyłą, jaką jest najnowsza odsłona Gadu - Gadu. Wyglądem i funkcjonalnością  Kadu przypomina Gadu w wersji 7.x, czyli to jak komunikator wyglądać powinien.

     Pidgin

Pidgin jest komunikatorem obsługującym bardzo dużo protokołów, między innymi: AIM, Gadu-Gadu, ICQ, IRC i MSN. Coś dla użytkowników, dla których Gadu - Gadu to nie wszystko.

     Skype

Czy trzeba coś dodawać? Cóż, trzeba. Skype pod Linuksa różni się od windowsowego interfejsem. Główna różnica polega na tym, że podczas rozmowy jak i czatu otwarte zostają osobne okna, co można zobaczyć na poniższych screenach. Po za tym nie znalazłem większych różnic między tymi dwoma wydaniami.

W tej grupie postanowiłem umieścić programy służące do czytania i/lub edycji różnego rodzaju dokumentów.

     Kate

Kate jest odpowiednikiem windowsowego Notatnika, ale nie tego wbudowanego w system tylko tego z dwoma plusami w nazwie (Notepad++). Tak samo jak on Kate, poza zwykłym pisaniem i edycją plików *.txt, posiada możliwość podświetlania składni wielu języków programowania (na screenie jest kod źródłowy w Fortranie). Dodatkowo Kate posiada możliwość otwarcia konsoli wewnątrz swojego okna, co na prawdę ułatwia pracę podczas programowania. Aplikacja jest instalowana razem z systemem.


     Okular

Ciężko mi jest określić odpowiednikiem czego jest Okular. Najbliżej mu chyba do FoxitReader'a, z tą różnicą, że Okular jest w stanie otworzyć znacznie więcej rodzajów plików niż tylko *.pdf (m.in. *.dvi, *.djv, *.tiff). Okular jest zintegrowany z systemem.

 

     OpenOffice Writer

Czego odpowiednikiem jest Writer to chyba wszyscy wiedzą. Tak samo jak wiedzą, że jest on składnikiem pakietu narzędzi biurowych OpenOffice.org, który konkuruje z... To nie jest w tym momencie istotne. Istotne za to jest to, że Writer jest na prawdę solidnym narzędziem. W ogóle nie tęsknię za Wordem, do którego byłem totalnie przyzwyczajony.

      KWord

KWord jest konkurencją Writera i w jakimś sensie odpowiednikiem Worda. Swoim interfejsem różni się jednak znacznie od nich obu. Jest on składnikiem pakietu narzędzi biurowych o nazwie KOffice. Osobiście preferuję Writera, ale jak wiadomo gusta są różne, dlatego być może komuś KWord będzie odpowiadał najbardziej. Jedyną dużą wadą, jaką w nim znalazłem, jest brak edytora równań (zob. drugi screen z Writera i drugi z KWorda). Dla mnie jest to wadą, ale nie każdemu użytkownikowi edytor równań jest do szczęścia potrzebny.

Zdaję sobie sprawę, że przedstawione powyżej aplikacje są jedynie częścią dostępnego na Kubuntu oprogramowania (nie wspominając o innych wszelkiej maści dystrybucjach). W moim mniemaniu przedstawione grupy programów są tymi najbardziej niezbędnymi dla przeciętnego użytkownika. Temat przeglądarek internetowych poruszyłem w moim poprzednim artykule, dlatego też tutaj już o nich nie pisałem. Nie umieściłem w tekście klientów poczty elektronicznej, ponieważ korzystam jedynie z Thunderbirda, o czym pisałem w mojej poprzedniej mini - recenzji. Nie ma w nim równierz programów do nagrywania płyt. Powód? Moja nagrywarka odeszła dawno temu do krainy wiecznych MHz'ów, toteż nie mam możliwości przetestowania któregokolwiek z nich.

Od czasu przesiadki z Windowsa 7 na Kubuntu 10.04 ani razu nie zatęskniłem za tym pierwszym. Wszystko to co zwykle robiłem w systemie Microsoftu bez problemu mogę zrobić pod Linuksem. Dzieje się tak dlatego, że najpopularniejsze programy z Windowsa albo są dostępne również w wersji na Linuksa albo mają bardzo solidne zamienniki. Jeśli chodzi o relację WinRAR - PeaZip, to tak jak już wspomniałem wcześniej w artykule - kwestia gustu. Nie można oczywiście nie wspomnieć o jakże istotnej sprawie kosztów wymienionych wyżej aplikacji, a dokładniej o ich braku! WinRAR nie jest aplikacją przeznaczoną w teorii dla Linuksa, dlatego w tym przypadku się nie liczy. Więc czy da się zrobić na Linuksie (w tym przypadku na Kubuntu) to samo, co robiło się w Windowsie? Odpowiadam z całą odpowiedzialnością: tak, da się!!!

PS. Znasz inne warte uwagi programy na Linuksa? Podziel się tym w komentarzach!

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Fajna recka - 5 :)
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Nie ma nic o programach do projektowania płytek :(
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Do edycji wideo polecam kdenlive.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Z chemii fizycznej napisałem magisterkę, z tymże było to ujęcie teoretyczne pewnego zagadnienia. Podobało mi się siedzenie w domu przed kompem i robienie różnych symulacji ;)
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Trochę brakuje mi Xine w tym zestawieniu. To najwydajniejszy odtwarzacz wideo jakiego kiedykolwiek używałem - na starym kompie tylko on odtwarzał płynnie filmy w rozdzielczości 720p (a miałem kilka innych). Poza tym ma fajne skróty klawiszowe - nie trzeba było ciągle klikać ;)
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Przerobilem pare linuxow i po dwoch tygodniach uzywania podziekowalem. Do niczego, a brednie, ze nie obciaza kompa sa wyssane z...

              Za artykul otrzymujesz ocene niedostateczna.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Do spisu programów nie mam większych zastrzeżeń, bardzo estetycznie wykonana recka : ) co prawda niektóre programy nie przypadały mi do gustu ale warto chociaż o nich wspomnieć : )
                Daj link do tapetki ;D 1280x1024 najlepiej
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Proszę, oto tapetka:
                  http://gnome-look.org/content/show.php/Linux+Broken+Vista+(Revisited)?content=99242

                  Jeśli chodzi o wybór programów to zawsze będzie to kwestią gustu :)
                  • avatar
                    jaroslawb1
                    0
                    Oczywiście nie zabrakło fanboya Windowsa (Istvan),który bezceremonialnie skrytykował Linuksa.Lepiej być złodziejem własności intelektualnej,niż wolnym użytkownikiem wolnego systemu?Od siebie dodam że program DeVeDe do konwersji Płyt na DVD,VCD itp.jest the best.Avidemux do montażu,przycinania i konwersji plików wideo.Openshoot bardzo zaawansowany edytor plików Video.Sondconverter przekonweruje dowolny plik dżwiękowy np na mp3 czy ogg.Nadrucki Ligtscribe robi LaCie.Projektowanie okładek płyt robimy na Gimpie.Trzeba wklepać polecenie,które doda mu ta właściwość.Wmmu pomoże zarządzać nam plikami na telefonie.I wiele,wiele innych.Za artykuł daję najwyższą ocenę.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      @jaroslawb1
                      Czyli każdy kto ma Windowsa to złodziej? Brawo.

                      @Flaqs
                      Zgaduję, że utwory i filmy z prezentacji odtwarzaczy to też Open Source...
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Jeżeli kubuntu to brzydkie kaczątko, to żeby wyglądało na pięknego łabędzia, mogłeś pokazać trochę możliwości compiz-fusion :)


                        Ogólnie recenzja przydatna, nie tylko dla posiadaczy kubuntu. Daje 5 i mam nadzieje, że będzie więcej :D
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Trudno, żeby autor wymienił wszystkie przydatne aplikacje dostępne na linuxa, ale kilku rzeczy tu zabrakło. Np:
                          Winrar ma również wersję na pingwina - niestety tylko tekstową - ale oferującą sporo opcji.
                          Przy komunikatorach warto było dodać, że jest również dostępny Tlen.
                          Nie wiem czemu pojawił się tylko Okular, Foxit jest również dostępny pod linuxa i działa jednak lepiej. AdobeReader zrobił się toporny/wolny, ale chyba jako jedyny potrafi bezbłędnie wyrenderować dokument z naniesionymi poprawkami, uwagami itd. jak i również starsze dokumenty, z którymi Okular czy Foxit mogą sobie nie poradzić.

                          Jeśli aplikacja jest częścią jakiegoś środowiska, powinno być to zaznaczone, bo może dla kogoś okazać się zbędne instalowanie połowy komponentów środowiska (np. kde), żeby użyć kilku niedużych programików, które być może da się z powodzeniem zastąpić innymi.
                          Artykuł ok i dobrze, że pojawia się więcej publikacji związanych z linuxem.
                          • avatar
                            kachol
                            0
                            Ode mnie 5. Ale mógłbyś zrobić kolejną część, bo brakuje mi paru informacji o innych grupach programów. Np. interesuje mnie czy jest coś porównywalnego z Total Commanderem. Wiem, że można to co tam jest szybko uzyskać na konsoli (chyba m.in. dzięki grep ?), ale... :) Tak samo czy są jakieś środowiska programistyczne (takie jak np. borlanda - niekoniecznie tak zaawansowane, ale tak przyjazne w użyciu dla początkujących) dla C, pascala, java itp itd.

                            A co do amaroka (nie znam go) to wydaje mi się, że w win podobny jest media monkey ????
                            No i warto też wsponmieć o Audacity :)
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              @mumbo-jumbo i @kachol
                              Dzięki za miłe słowo. Przy programach zintegrowanych z KDE pisałem, że instalują się one razem z systemem. W sumie faktycznie mogłem napisać, że są zintegrowane ze środowiskiem - to nawet ładniej brzmi... Co do Tlena to nie korzystam z niego a chciałem pisać o programach, z którymi miałem kontaktu. Po prostu nie chciałem zakładać tam konta dla kilku screenów, ale fakt faktem wspomnieć o nim mogłem :/ Jeśli chodzi o WinRARa to jestem świadomy istnienia wersji konsolowej. Skupiałem się jednak na programach z graficznym przyjaznym interfejsem, co by potencjalnych użytkowników nie straszyć konsolą ;) Jeśli chodzi o pliki PDF to w sumie póki co okular mi wystarczał, toteż nie sięgałem po inne programy. Szczerze to nawet się tym nie zainteresowałem :( W kwestii środowisk programistycznych to pod linuksem miałem do czynienia z turbo pascalem i fortranem. Oba na studiach, odpowiednio 2 i 4 rok i z tego co pamiętam to dosyć przyjaźnie to wyglądało.

                              Pisząc ten artykuł wiedziałem, że wiele rzeczy mi umknie lub o czymś zapomnę. Można powiedzieć, że jestem stosunkowo początkującym użytkownikiem i z tej perspektywy pisałem ten tekst. Wciąż coraz lepiej poznaję linuksa i wszystko co z nim związane. Miałem dać sobie spokój z pisaniem ale patrząc na Wasze komentarze (i ogólnie wszystkie komentarze) wydaje mi się, że jednak znalazły się osoby, dla których ten artykuł okazał się chociaż trochę przydatny. Poważnie zastanowię się nad jego kontynuacją :)

                              Pozdrawiam
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Co do IDE, jak kogoś to interesuje, niżej mała lista tych, z którymi miałem w większym lub w mniejszym stopniu styczność. Większość z nich jest bardzo popularna i można polecić nawet na ślepo.
                                Netbeans
                                http://netbeans.org/downloads/index.html
                                Eclipse
                                http://www.eclipse.org/downloads/
                                QtCreator
                                http://qt.nokia.com/downloads
                                KDeveop (KDE)
                                http://www.kdevelop.org/
                                Lazarus IDE
                                http://www.lazarus.freepascal.org/
                                Code::Blocks
                                http://www.codeblocks.org/
                                GNAT Programming Studio - GPS
                                http://libre.adacore.com/libre/tools/gps/
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Ładna i bardzo przydatna recenzja. Moja ocena: 5
                                  Pozdrawiam
                                  • avatar
                                    Geralt57
                                    0
                                    Linuksowym zamiennikiem Total Commandera jest Krusader. Gnome Commander jest podobny, ale inny - więcej podpada pod starego NC. Zaś MC to już bardzo rozbudowany konsolowy odpowiednik dosowego NC.

                                    Recka na ~5.

                                    Pozdrawiam
                                    • avatar
                                      Otheim
                                      0
                                      Osobiście z w/w programów to uzywam do audio Audacious, DeadBeef, filmów VLC i SMPlayer. :)