Telewizja w komputerze
Telewizja to w XXI wciąż bardzo popularne medium. Mimo dynamicznego rozwoju Internetu, aż 90% wiadomości czerpiemy właśnie z TV. Często też zdarza się, że chcemy rzucić sobie okiem na srebrny ekran, a nie mamy pod ręką żadnego telewizora. Jeden jest już zajęty przez rodzinę, a na drugi szkoda nam pieniędzy. Co robimy? Kupujemy kartę TV do naszego komputera! Tym bardziej, że tuner podłączony do monitora zazwyczaj generuje znacznie wyższej jakości obraz niż przeciętny odbiornik TV. Nie mruga, nie męczy oczu przeplotem, a w większości wypadków można go wyświetlić w wygodnym okienku, nie odrywając się od innych zajęć. Taki tuner daje nam również możliwość łatwego i szybkiego zapisania na dysk, czy to wiadomości, fajnej reklamy, teledysku, meczu, serialu, itp.
Na potrzeby niniejszego artykułu przetestowaliśmy więc kilka tunerów wewnętrznych. Jednak zamiast szczegółowo testować najróżniejsze właściwości kolejnych modeli, postanowiliśmy sprawdzić to, do czego urządzenia są te przede wszystkim przeznaczone. Skupiliśmy się na jakości obrazu i dźwięku, generowanego przez poszczególne karty, a co się z tym wiąże, także jakości nagrania 'łapanego' do pliku wideo na dysk.
Baczni doświadczeń sprzed paru lat, kiedy to większość tunerów TV lepiej nadawała się do zawieszania Windowsów, niż do oglądania czegokolwiek, zwracaliśmy baczną uwagę na prawidłową współpracę z systemem operacyjnym. Z pewnym rozczarowaniem przyjęliśmy do wiadomości fakt, iż nie zawsze była ona wzorowa.
Jak testowaliśmy, czyli legenda do tabeli ocen
Jakość tunera (występowanie zakłóceń) - wskazuje na zdolność tunera do poprawnego dostosowania się do sygnału i dostrojenia do zadanej częstotliwości. Im wyższa punktacja, tym większa szansa, że podłączony do anteny tuner prawidłowo wykryje wszystkie kanały i wyświetli pozbawiony zakłóceń obraz.
Ostrość obrazu (w dołączonym oprogramowaniu) - wskazuje na jakość obrazu w przypadku wyświetlania przez tuner sygnału idealnie dostrojonego do wybranego kanału. W przypadku, kiedy dołączony do tunera software był w stanie programowo poprawić jakość wyświetlanego obrazu, dawaliśmy dodatkowe punkty.
Jakość oprogramowania (dołączonego) - ocenialiśmy wygodę oraz intuicyjność działania oprogramowania dołączonego do karty tunera. Zwracaliśmy też uwagę na obciążenie procesora oraz współdziałanie z innymi programami.
lub w przypadku tunera zewnętrznego
Ergonomia - ocenialiśmy wygodę oraz intuicyjność MENU tunera, ilość funkcji, działanie pilota, współpracę z pecetem - strata w jakości obrazu 2D, funkcja PiP.
Przechwytywanie wideo (dołączonym oprogramowaniem) - ocenialiśmy wygodę nagrywania, dostępne formaty nagrania, rozdzielczości, wybór szybkości i jakości, stabilność, obciążenie CPU, wielozadaniowość, oraz ostatecznie jakość nagrania, która w zasadzie zależna jest od 'jakości tunera'
Komputer testowy :
- procesor : Intel Pentium 4 550 (LGA775) 3.40E GHz HT (Prescott)
1 MB cache, taktowanie 200 MHz x 16 (wewnętrznie FSB 800 MHz), chłodzenie Gigabyte Rocket Cooler
- płyta główna : Intel Desktop D925XCVLKD2 Extreme Series
ATX, Socket 775, chipset Intel 925X, FSB 800 MHz, 4x PCI + 1x PCI-E x16, 2x PCI-E x1,
- karta muzyczna : Creative Sound Blaster Live!
- pamięć RAM : Kingston DDR2-533MHz 2x512MB (KVR533D2N4/512) CL4
- dyski twarde : 2 x Seagate 160 GB Barracuda 7200.7 ST3160827AS 8MB Serial ATA / NCQ
połączone w RAID 0
8.5 ms, 8MB cache, Serial ATA/150, 7200 obr./min., transfer wew. 683 Mb/s, zewn. 58 MB/s,
technologia NCQ - Native Command Queuing czyli kolejkowanie zadań
- Zasilacz : Chieftec 360W (HPC-360-302DF)
zasilacz z aktywnym PFC (ATX-12V V. 1.1), dwa wentylatory chłodzące.
- karta graficzna : GeForce 6600 128MB
sterowniki : nVidia ForceWare 66.93, DirectX 9.0c
Ocena Ogólnie nie jest wyłącznie prostą średnią ocen składowych. Uwzględnia między innymi stosunek ceny do możliwości.
AverTV Go 007 FM
| charakterystyka | |
| Chipset TV | Philips TDA8275 |
| Funkcje karty | TV / FM / PVR / TimeShift telegazeta przegląd kanałów - 5x5 nagrywanie MPEG 1/2/4, AVI, WMV |
| wyjścia/wejścia | odbiornik IR, antena analogowa antena koncentryczna (TV kablowa), wyjście S-Video, wejście audio |
| wyposażenie | pilot, kabel z odbiornikiem IR, kabel antenowy, płyta CD |
| wersja sterowników | 03/05/2004, 2.3.5.22 |
| wersja oprogramowania TV | 5/2004, ver. 5.2 |
Pierwszy tuner i pierwsza niespodzianka. Krótki rzut oka na płytkę drukowaną ujawnia ciekawą cechę tej karty. Zamiast standardowego, analogowego tunera schowanego w metalowej puszce zastosowano tutaj jego cyfrowy odpowiednik w postaci niewielkiego chipu firmy Philips. Rozbudziło to nasze nadzieje na wysoką jakość obrazu.
Na śledziu karty znajdziemy wejście antenowe, wyjście audio, wejście S-Video oraz wejście audio. Co ciekawe, dźwięk z tunera może być przekazywany bezpośrednio poprzez DirectSound - nie wymaga podpinania kabla audio pomiędzy tunerem a kartą muzyczną. Oczywiście powoduje to nieco większe obciążenie systemu.
jedno kliknięcie w pozycje "TV Utility Software", restart komputera i tuner jest gotowy do pracy
Z instalacją oprogramowania do AVER GO 007 FM PLUS nie było kłopotów. Do karty dołączono zintegrowany program Aver TV Fleet, który służy za software, umożliwiający oglądanie telewizji i słuchanie radia. Musimy jednak przyznać, iż choć nie jest on zupełnie źle zaprojektowany, to w żadnym wypadku nie uważam go za wzór wygodnego narzędzia do oglądania, słuchania, czy nagrywania. Nasze główne zarzuty w stosunku do tego programu to: nieprzemyślana obsługa oraz mało atrakcyjny wygląd.
Ikony sterujące są niewielkie i nieczytelne, a niektóre rozwiązania wołają o pomstę do nieba. Na przykład przesunięcie kółka w myszce powoduje przełączenie kanału telewizyjnego - pomysł wydawałoby się niezły, dopóki nie przetestujemy go na własnej skórze. W praktyce powoduje on bowiem, że przy intensywnym korzystaniu z innych programów co chwila przypadkowo zmienia nam się kanał. Jest to niewątpliwie dość irytujące.
Trochę uciążliwe (na szczęście tylko na początku przygody z tunerem) jest też szukanie stacji, a to z tego powodu, że trwa co najmniej kilka minut - naszym zdaniem dość długo, jak na nowoczesny tuner.
kliknij na wybranej zakładce (Grupa, Wideo itd), aby zobaczyć co zawiera
Przechodzimy teraz do najważniejszej części recenzji. O ile do jakości dźwięku trudno się nam było przyczepić, o tyle jakość obrazu mogłaby być nieco lepsza. Generalnie rzecz biorąc jest wysoka, ale tuner wygląda nam na bardzo wrażliwy na zakłócenia. Trzeba mieć naprawdę dobre źródło sygnału, aby uniknąć występowania szumu na ekranie.
Jeśli chodzi o post-processing obrazu, to mamy do wyboru trzy możliwości. Możemy wyłączyć usuwanie przeplotu - obraz jest wtedy ostry jak żyleta, ale przy szybkich ruchach na ekranie można zaobserwować rozjeżdżające się paski w co drugiej linii. Pozostałe ustawienia to Bob lub V-Sharp - pogarszają one nieco jakość obrazu (staje się nieco rozmazany), ale za to usuwają wspomniane paski.
Wielką wadą tunera jest to, że nie radzi sobie dobrze z wielozadaniowością systemu Windows. Kiedy na naszym komputerze testowym obok Aver TV Fleet włączaliśmy dodatkowe programy, natychmiast dawały się nam we znaki niemiłe przeskoki obrazu telewizyjnego, rwący dźwięk i tym podobne niespodzianki. Do tego dochodziło niemiłe zatrzymywanie się na ułamek sekundy całego systemu w chwili, kiedy przełączaliśmy kanały i tuner potrzebował chwili na doregulowanie się do nowej częstotliwości.
Trudno w jakiś szczególny sposób polecić nam ten tuner. Główną zauważoną przed nas wadą jest jego mało płynne działanie w środowisku wielozadaniowym, jakim jest Windows XP. Niestety pozostaje jeszcze druga niedogodność, a mianowicie średnio wygodne w obsłudze oprogramowanie. Szczerze mówiąc, nie są to wady dyskwalifikujące ten produkt, szczególnie biorąc pod uwagę jego niewygórowaną cenę. Za 140 złotych, które kosztuje ten tuner, można się na niego ewentualnie skusić.