amd (strona 131 z 169)

AMD i Nvidia rezygnują z benchmarka SYSmark 2012 [aktualizacja]

AMD nie będzie już wspierać benchmarku SYSmark 2012 publikowanego przez BAPCo (Business Applications Performance Corporation). Wraz z zakończeniem wsparcia dla SYSmarka, firma kończy również współpracę z organizacją.Decyzja AMD ma swoje uzasadnienie: benchmarki powinny odzwierciedlać rzeczywiste modele obliczeniowe i aplikacje, dając użyteczne i adekwatne do rzeczywistości informacje. Powinny być tworzone po to, by dostarczać rzetelnych, bezstronnych rezultatów wydajnościowych, które będą dla klientów wiarygodnym wyznacznikiem przy wyborze sprzętu. SYSmark 2012 tych wymogów nie spełnia. „Technologie rozwijają się w niesamowitym tempie, a klienci oczekują prostych i wiarygodnych narzędzi, które pozwolą im ocenić wydajność posiadanego systemu” - powiedział Nigel Dessau, starszy wiceprezes i CMO firmy AMD. „Według AMD program SM2012 nie spełnia tych oczekiwań, dlatego nie możemy udzielić naszego wsparcia dla tego produktu SM2012 i jesteśmy zmuszeni zakończyć współpracę z organizacją BAPCo”.Obecnie AMD rozważa różne alternatywy benchmarkowania swoich produktów, włączając w to możliwość stworzenia branżowego konsorcjum odpowiedzialnego za wdrożenie obiektywnych narzędzi mierzących wydajność całego systemu.Więcej o decyzji firmy AMD w sprawie BAPCo można przeczytać na blogu AMD w artykule autorstwa Nigela Dessau. Potwierdzamy rezygnację ze współpracy z BAPCo, ale nie komentujemy tej sytuacji - takie słowa uzyskaliśmy od Benjamina Berraondo Senior EMEAI PR Managera firmy Nvidia.Podobne informacje płyną z firmy VIA. Więcej o działaniach firmy AMD: AMD: obiecujące plany na rok 2012 AMD prezentuje mobilne układy APU z serii A AMD: osiem procesorów Bulldozer w tym roku

P. Mnichowski

Opcje

AMD: obiecujące plany na rok 2012

Dotarliśmy do planów AMD na rok 2012, które mówią między innymi o układach produkowanych w 28-nanometrowym procesie technologicznym.AMD dosłownie przed chwilą wydało mobilne układy APU z serii A, a więc swoje pierwsze procesory produkowane w 32-nanometrowym procesie technologicznym. Nie zapominajmy jednak, że za moment czeka nas również premiera desktopowych odmian Llano, natomiast trochę później topowych Bulldozerów – także produkowanych w nowej technologi. Okazuje się jednak, że gigant z Sunnyvale snuje plany już na przyszły rok. W 2012 roku AMD ma zamiar wydać dwie generacje układów APU. Pierwsza z nich – Trinity - należeć będzie do średnio-wysokiego poziomu wydajnościowego i wykorzystywać będzie 32-nanometrową architekturę nadchodzących Bulldozerów. Układy te zostaną wyposażone w 2 - 4 rdzeni oraz rdzeń graficzny zgodny z DirectX 11. W przyszłym roku pojawią się również układy APUKrishna oraz Wichita, które produkowane będą już w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Składać się one będą z 1 – 4 lekko zmodyfikowanych rdzeni Bobcat oraz układy graficznego zgodnego z DirectX 11. Ich wydajność będzie jednak stać na niskim poziomie, a zatem znajdą zastosowanie w notebookach i tabletach. AMD planuje w 2012 roku wydać trzy platformy sprzętowe. Pierwszą z nich, a zarazem najwydajniejszą będzie Corona, który będzie składać się z procesora o nazwie kodowej Komodo, pamięci DDR3 oraz tajemniczej "infrastruktury FMx" oraz karty graficznej nowej generacji – możliwe, że chodzi tu o odpowiednio podstawkę FM2 i Radeony z rodziny HD 7000 (Southern Islands). Kolejną platformą będzie Virgo, cechująca się średnią wydajnością. Wykorzystywać będzie ona układ APU Trinity, zintegrowany układ graficzny zgodny z DirectX 11, moduły pamięci DDR3 i infrastrukturę FMx. Trzecią, najsłabszą platformą będzie Deccan, który składać się będzie z układu APU Krishna (ze zintegrowaną grafiką zgodną z DirectX 11) i pamięci DDR3. Więcej o procesorach AMD: AMD prezentuje mobilne układy APU z serii A AMD: procesory Phenom II X6 dostępne tylko przez 6 miesięcy AMD: wiemy jakie procesory Llano pojawią się w 2011 roku AMD Llano A8-3800: nieoficjalne wyniki wydajności
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

AMD: Bulldozery przyspieszą o 1 GHz

Dotarliśmy do informacji odnośnie nowej generacji technologii Turbo CORE, dzięki której taktowanie nadchodzących procesorów AMD Bulldozer wzrośnie nawet o 1 GHz.Procesory wielordzeniowe nie zawsze okazują się wydajniejsze od starszych a zarazem tańszych modeli. Sytuacja ta sprawdza się, gdy korzystamy ze starszej aplikacji, która nie potrafi wykorzystać wielu wątków. W związku z tym lepszą wydajność uzyskuje starszy, ale za to wyżej taktowany układ. Intel już za czasów pierwszej generacji procesorów z serii Core zademonstrował rozwiązanie tego problemu, a nazwal je Turbo Boost. Pozwalała ona na uśpienie części rdzeni oraz zwiększenie częstotliwości pracy pozostałych. AMD nie chcąc zostać w tyle, także opracował własną technologię - mowa tu o technologii Turbo CORE, która po raz pierwszy została wykorzystana w procesorach Phenom II X6. Okazuje się, że nadchodzące procesory o nazwie kodowej Bulldozer będą korzystać z nowej generacji technologii Turbo CORE. W pierwszym jej trybie działania przyspieszone zostaną wszystkie rdzenie. Zdecydowanie bardziej interesujący jest jej drugi tryb. Pozwoli on na przyspieszenie połowy rdzeni aż o 1 GHz (ich mnożnik wzrośnie o 5x). Pozostałe rdzenie zostaną uśpione (przejdą do stanu C6), a co za tym idzie współczynnik TDP procesora nie ulegnie zwiększeniu. Nieoficjalnie mówi się, że Bulldozery w trybie Turbo CORE będą mogły pracować z częstotliwością powyżej 4 GHz. Więcej o procesorach AMD Bulldozer: AMD: osiem procesorów Bulldozer w tym roku E3: AMD oficjalnie prezentuje procesory Bulldozer AMD: premiera Bulldozera opóźniona - słaba wydajność AMD Bulldozer już dostępny w sklepach..,. chińskich
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

AMD prezentuje mobilne układy APU z serii A

AMD oficjalnie wprowadziło do swojej oferty siedem układów z serii A, które przeznaczone są dla notebooków. Główną zaletą nowych procesorów jest wysoka wydajność przy utrzymaniu niskiego poboru energii, a w związku z tym dłuższy czas pracy laptopa na baterii.Już od jakiegoś czasu wiadomo, że AMD przygotowuje się do wydania procesorów o nazwie kodowej Llano, a więc połączenia 2- lub 4-rdzeniowego procesora z wydajnym układem graficznym. Kilka dni temu AMD oficjalnie podało wyniki wydajności sześciu nowych procesorów – trzech w wersji dla desktopów i trzech w wersji mobilnej. Tuż po tym posunięciu gigant z Sunnyvale postanowił wydać siedem mobilnych układów APU z serii A. Model Taktowanie (Turbo / standardowe) Liczba rdzenii Ilość pamięci L2 Taktowanie obsługiwanych pamięci DDR3 / DDR3L Zintegrowany układ graficzny Taktowanie układu graficznego Liczba procesorów strumieniowych TDP A8-3530MX 2,6 / 1,9 GHz 4 4 MB 1600 / 1333 MHz HD 6620G 444 MHz 400 45 W A8-3510MX 2,5 / 1,8 GHz 4 4 MB 1600 / 1333 MHz HD 6620G 444 MHz 400 45 W A8-3500M 2,4 / 1,5 GHz 4 4 MB 1333 / 1333 MHz HD 6620G 444 MHz 400 35 W A6-3410MX 2,3 / 1,6 GHz 4 4 MB 1600 / 1333 MHz HD 6620G 400 MHz 320 45 W A6-3400 2,3 / 1,4 GHz 4 4 MB 1333 / 1333 MHz HD 6620G 400 MHz 320 35 W A4-3310MX 2,5 / 2,1 GHz 2 2 MB 1333 / 1333 MHz HD 6480G 444 MHz 240 45 W A4-3300M 2,5 / 1,9 GHz 2 2 MB 1333 / 1333 MHz HD 6480G 444 MHz 240 35 W dostępne mobilne układy AMD APU z serii A Układy APU z serii A pracują z taktowaniem 1,4 - 2,9 GHz dla procesora oraz 400 MHz - 600 MHz dla układu graficznego, natomiast ich współczynnik TDP wynosi 35 W i 45 W dla wersji mobilnych oraz 65 W i 100 W dla wersji desktopowych. Liczba instrukcji wykonywanych przez procesor w jednym cyklu zegara (IPC), zwiększyła się o 6% w stosunku do poprzedniej generacji układów zgodnych z architekturą x86. Oprócz tego zyskały one technologię AMD Turbo Core, która zwiększa taktowanie procesora, podczas gdy wszystkie z rdzeni nie są obciążane. Powyżej możemy zobaczyć procesor wykorzystujący architekturę Llano. Prawię połowę procesora wykorzystują cztery rdzenie o kodowej nazwie Stars, dla których przeznaczono po 1 MB pamięci L2. Praktycznie drugą połowę procesora zajmuje zintegrowany układ graficzny, którego wydajność stoi na naprawdę wysokim poziomie. Oprócz tego w układzie zmieścił się także dwukanałowy kontroler pamięci DDR3, mostek północny, 24 linie PCI-Express, interfejs wyjść wideo oraz jednostka odpowiedzialna za sprzętowe dekodowanie materiałów wideo (UVD 3). Jeden rdzeń o nazwie kodowej Stars ma powierzchnię zaledwie 9,69 mm2, jest zbudowany z ponad 35 milionów tranzystorów i może pracować z taktowaniem ponad 3 GHz. Jego napięcie zasilające wynosi od 0,8 V do 1,3 V, a pobór energii od 2,5 W do 25 W. Zintegrowany układy graficzny wykorzystuje 32-nanometrową architekturę Sumo, która wywodzi się z 40-nanometrowego Redwooda – znanego ze słabszych Radeonów z serii HD 5000. Wspiera ona takie technologie jak: TeraScale 2, DirectX 11, OpenGL 4.1 i AMD APP. Warto również zaznaczyć, iż obsługują on 24-krotne MSAA, SSAA i MLAA oraz 16-krotny angle-independent anisotropic filtering. Każda z trzech grup układów APU z serii A ma zintegrowany inny układ graficzny, który głównie różni się liczbą poszczególnych jednostek. Oprócz tego różnią się one także taktowaniem rdzenia i pamięci oraz oczywiście mocą obliczeniową. Głównym zastosowaniem układów graficznych nie są gry, a dekodowanie materiałów wideo, choć oczywiście można pomyśleć nad uruchomieniem starszych tytułów w mniej wymagających detalach. Zintegrowany silnik UVD 3 obsługuje dekodowanie materiałów wideo VC-1, H.264, MPEG-2, Blu-ray 3D oraz MPEG-4. Procesory AMD A8-3500M, A6-3400M i A4-3300MJuż za niedługo przygotujemy dla Was obszerny artykuł poświęcony układom APU od AMD, ale już teraz możecie zapoznać się z testami nowych procesorów na następujących portalach: AnandTech (po angielsku) HotHardware (po angielsku) ComputerBase (po niemiecku)
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

Ranking kart graf. - rodzaje układów, producenci - statystyki

Jakie karty graficzne są najczęściej używane? Firmy Nvidia, czy AMD? Wyprodukowane przez MSI, Sapphire, a może Asusa? Na te i jeszcze kilka innych pytań dotyczących akceleratorów graficznych znajdziecie odpowiedzi w niniejszym zestawieniu.Za pośrednictwem aplikacji GPU-Z, która jest podstawowym źródłem informacji na temat każdej karty graficznej, serwis techpowerup tworzy statystyki. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, jakie dokładnie akceleratory są najczęściej spotykane w domowych komputerach, jaką wersję DirectX obsługują, albo jaki rodzaj złącza graficznego jest dziś najpopularniejszy.Zebraliśmy i nanieśliśmy na wykresy najciekawsze dane, które z pewnością zainteresują nie tylko graczy, ale i osoby interesujące się sprzętem komputerowym.UWAGA: Wszystkie poniższe zestawienia w głównej mierze dotyczą komputerów stacjonarnych (klasy PC). Baza obejmuje ponad 700 tys. wysłanych wyników. Zdecydowanie na pierwszym miejscu z wynikiem 58% prowadzi firma Nvidia. Kolejnym producentem jest ATI, czyli obecnie AMD – 36% posiadanych przez nas komputerów ma akcelerator tej firmy. Na trzecim miejscu uplasował się Intel z rezultatem 6%. Wysokie miejsca, jeśli chodzi o producentów zajmują Asus – 12%, Sapphire/PCPartner – 8%, MSI – 5%. To ścisła czołówka, choć należy mieć na uwadze, że wielu producentów kryje się pod nazwami „Nvidia”, "ATI/AMD" i „Pozostałe". Układ G92, na którym zbudowano wiele kart graficznych z serii GeForce 9000 jest zdecydowanym prowadzącym wśród poprawnie rozpoznanych chipsetów. Tuż za nim uplasowały się RV770 (seria Radeon 4850/4870) i GT200 (GeForce z serii GTX 200). Jak się okazuje, większość z ankietowanych ma akcelerator graficzny obsługujący DirectX 10 (np. GeForce GTX 260, albo Radeon 4870). Bardzo dużo w „obiegu” znajduje się kart mogących wyświetlać obraz w trybie DirectX 9.0c i 9.0. Natomiast najnowsze API firmy Microsoft - DirectX 11, znalazło się na dość odległym miejscu z wynikiem tylko 8%. W zdecydowanej większości mamy płyty główne z akceleratorem graficznym wpiętym w złącze PCI-Express. Jednak jeszcze garstka z nas używa AGP, które zostało wprowadzone pod koniec lat '90. W tym zestawieniu nie ma zaskoczenia, ponieważ obecny interfejs kart graficznych istnieje już wiele lat. Triumfy święcą pamięci GDDR3. Nie ma w sumie czemu się dziwić, w końcu ten rodzaj pamięci znajduje zastosowanie w akceleratorach od kilku dobrych lat. Spodziewamy się jednak, że nowsze układy GDDR5 z miesiąca na miesiąc będą zdobywały większy procent udziałów - coraz więcej nowych akceleratorów ma taką pamięć. Tu nie ma zaskoczenia – 512 MB znajdujemy najczęściej na kartach graficznych. Choć ostatnio coraz więcej akceleratorów ma 1024MB, to jeszcze przyjdzie nam poczekać, aż ta pojemność zdominuje statystyki serwisu techpowerup.Za jakiś czas obiecujemy ponownie sprawdzić statystyki dotyczące akceleratorów graficznych i porównać z powyższym zestawieniem. Sami jesteśmy ciekawi, jak duże zajdą zmiany. Więcej o kartach graficznych: Karta graficzna - poradnik jak wybrać Encyklopedia kart graficznych Testy kart graficznych Sterowniki do pobrania

K. Myzia

Opcje

AMD: procesory Phenom II X6 dostępne tylko przez 6 miesięcy

Firma AMD ze względu z planowaną premierę procesorów Buldozer, wycofa do końca bieżącego roku dotychczasowe, topowe układy z serii Phenom II X6.Trzeba przyznać, że ostatnio wynikło duże zamieszanie w związku z nadchodzącymi procesorami AMD Bulldozer. Początkowo miała ona nastąpić w pierwszej połowie czerwca, ale jednak ze względu na problemy z wydajnością i koniecznością opracowania nowej rewizji, została ona przesunięta na trzeci kwartał bieżącego roku. Co prawda nie wiadomo kiedy ona dokładnie nastąpi, ale pewne jest, że prędzej czy później 4-, 6- i 8-rdzeniowe Bulldozery zagoszczą na sklepowych półkach i zajmą miejsce obecnych procesorów.Dotarliśmy do informacji mówiących, że zbliża się koniec sprzedaży dotychczasowych, flagowych Phenomów II X6. Już w okolicach początku sierpnia zniknie ze sprzedaży najsłabszy Phenom II X6 1045T, a około miesiąc później przyjdzie czas na model Phenom II X6 1055T – w wersji o współczynniku TDP 95 W i 125 W. Takie posunięcie nikogo nie powinno dziwić, bowiem są to jedne z najstarszych 6-rdzeniowych procesorów AMD. Do końca tego roku obecne jeszcze będą cztery najwydajniejsze modele z serii Phenom II X6 - 1100T, 1090T, 1075T (w wersji o współczynniku TDP 95 W i 125 W) oraz 1065T. Warto jednak zaznaczyć, iż terminy te za sprawą zapasów w hurtowniach mogą ulec nieznacznemu wydłużeniu. Jeżeli zatem planujecie zakup „sześciordzeniowca” pod podstawkę AM3, to macie jeszcze na tą decyzję sześć miesięcy. Całkiem możliwe, że po premierze procesorów Bulldozer, AMD obniży ceny starszych układów. Więcej o procesorach AMD: AMD Llano A8-3800: nieoficjalne wyniki wydajności AMD: osiem procesorów Bulldozer w tym roku E3: AMD oficjalnie prezentuje procesory Bulldozer Computex: oficjalna wydajność układów AMD Llano
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

AMD: wiemy jakie procesory Llano pojawią się w 2011 roku

Dotarliśmy do informacji odnośnie planowanych przez firmę AMD układów APU. Pośród nich znalazły się zarówno modele rdzeniami Husky pod podstawkę FM1, jak i kolejne układy wykorzystujące rdzenie Bobcat, które będą montowane na stałe w podstawce FT1.Już od jakiegoś czasu wiadomo, że firma AMD już planuje wkrótce zaprezentować procesory Fusion o nazwie kodowej Llano. Niedawno pisaliśmy o oficjalnych wynikach wydajności sześciu procesorów, z czego trzy przeznaczone zostały dla komputerów stacjonarnych, a trzy dla urządzeń mobilnych. W sieci również pojawiają się wyniki wydajności, ale ich wiarygodność stoi pod znakiem zapytania. W dalszym ciągu jednak nie było wiadomo, jakie modele firma AMD chce w najbliższym czasie wprowadzić do swojej oferty – aż do teraz.AMD planuje w 2011 roku wprowadzić do swojej oferty pięć układów AMD Llano z serii A, wykorzystujących rdzenie Husky. A4-3400 jest najsłabszy z nich, a został on wyposażony w dwa rdzenie o taktowaniu 2,7 GHz, 1 MB pamięci L2 oraz kontroler pamięci DDR3 obsługujący moduły o taktowaniu do 1600 MHz. W procesorze został zintegrowany układ graficzny Radeon HD 6410D z 160 procesorami strumieniowymi, natomiast jego taktowanie wynosi 600 MHz. Współczynnik TDP modelu A4-3400 wynosi 65 W.Modele A6-3600 i A6-3650 są podobne pod względem specyfikacji. Obydwa z nich mają 4 MB pamięci L2, kontroler pamięci obsługujący moduły o taktowaniu 1866 MHz oraz cztery rdzenie, które jednak różnią się taktowaniem. Pierwszy z nich pracuje z zegarem 2,1 GHz oraz 2,4 GHz w trybie Turbo, natomiast drugi ze stałym taktowaniem 2,6 GHz. Każdy z procesorów został wyposażony w kartę graficzną Radeon HD 6530D z 320 procesorami strumieniowymi o taktowaniu 443 MHz. Ze względu na różnicę w taktowaniu, TDP modelu A6-3600 wynosi 65 W, a A6-3650 100 W.Topowe, 4-rdzeniowe procesory A8-3800 i A8-3850 także nie różnią się zbytnio między sobą. Obydwa mają cztery rdzenie, 4 MB pamięci cache drugiego poziomu oraz kontroler pamięci wspierający moduły o taktowaniu 1866 MHz. Różnią się one jednak taktowaniem rdzeni – pierwszy z nich „tyka” z częstotliwością 2,4 GHz oraz 2,7 GHz w trybie Turbo, a drugi stale pracuje z zegarem 2,9 GHz. W obu procesorach zintegrowano układ graficzny Radeon HD 6550D o taktowaniu 600 MHz, który ma 400 procesorów strumieniowych. Współczynniku TDP układów wynosi odpowiednio 65 W oraz 100 W. Firma AMD planuje również wydać trzy nowe procesory z serii E, które skierowane będą dla mniej wymagających klientów. Pierwszy z nich nosi oznaczenie E2-3200 i wykorzystuje dwa rdzenie Husky o taktowaniu 2,4 GHz oraz 1 MB pamięci L2. W procesorze zintegrowano układ graficzny Radeon HD 6370D o taktowaniu 443 MHz, oferujący 160 procesorów strumieniowych. Warto zaznaczyć, że jest to jedyny układ z serii E, który jest kompatybilny z podstawką FM1 – jego TDP wynosi 65 W.Oprócz niego, do oferty producenta zostaną wprowadzone dwa 2-rdzeniowe układy – E-300 i E-450. Różnią się one taktowaniem rdzeni Bobcat, które wynosić będzie odpowiednio 1,3 GHz oraz 1,65 GHz oraz kontrolerem pamięci obsługującym moduły o taktowaniu 1066 MHz lub 1333 MHz. Oprócz tego, zostały wyposażone w różnie taktowane układy graficzne Radeon HD 6310 i HD 6320 z 80 procesorami strumieniowymi. Zarówno E-300, jak i E-450 montowane będą na stałe w podstawce FT1, a ich współczynnik TDP wyniesie 18 W. Pozostałe dwa modele E-350D i E-240 są już od jakiegoś czasu dostępne w ofercie firmy AMD. Więcej o procesorach AMD Fusion: AMD Llano A8-3800: nieoficjalne wyniki wydajności Computex: oficjalna wydajność układów AMD Llano AMD Fusion: 5 mln sprzedanych procesorów Specyfikacja najszybszego mobilnego Llano znana
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

AMD Llano A8-3800: nieoficjalne wyniki wydajności

Dotarliśmy do nieoficjalnych testów najwydajniejszego procesora AMD Llano o oznaczeniu A8-3800. W Większości z nich, model ten okazał się porównywalny do trzy- lub czterordzeniowego Athlona II oraz Radeona HD 5570.Kilka dni temu pisaliśmy o oficjalnych wynikach testów układów AMD Llano, a dotyczyły one łącznie sześciu modeli – trzech przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych oraz trzech w wersji mobilnej. Kiedy czeka nas premiera AMD Llano? Dokładnie nie wiadomo, ale spekuluje, iż już 14 czerwca mają oficjalnie pojawić się mobilne wersje procesorów. Odnośnie premiery wersji desktopowych nie wiadomo prawie nic, choć może ona nastąpić także tak szybko – potwierdzają to choćby nieoficjalne wyniki jednego z wydajniejszych modeli.Jeden z użytkowników chińskiego forum coolaler.com, wykonał obszerne testy procesora AMD Llano F8-3800. Warto jednak zaznaczyć, że w odróżnieniu od wcześniejszych zdjęć procesora AMD Llano, do testów wykorzystany został prawdopodobnie finalny model, który dostępny będzie w sklepach. Niestety numer OPN testowanego egzemplarza został zamazany, ale wiadomo, iż ma on 4-rdzenie o taktowaniu 2,4 GHz (2,7 GHz w trybie Performance Boost) oraz zintegrowany układ graficzny Radeon HD 6550D. Na pozostałe podzespoły platformy testowej składała się: płyta główna Gigabyte GA-A75-UD4H 2 x 2 GB pamięci DDR3 G.Skill 1600 MHz dysk twardy Seagate Barracuda 7200.12 o pojemności 1 TB 1350-watowy zasilacz firmy Thermaltake
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

AMD: osiem procesorów Bulldozer w tym roku

Dotarliśmy do planów firmy AMD odnośnie terminów wydania procesorów Bulldozer. Wynika z nich, że pierwsze modele pojawią się na sklepowych półkach, już na początku trzeciego kwartału bieżącego roku.Nie tak dawno informowaliśmy o przesunięciu premiery procesorów AMD Bulldozer na lipiec. Decyzja ta spowodowana była ich niewystarczającą wydajnością, przez co konieczne było opracowanie nowej rewizji układów. Informację tą potwierdza nowy „rozkład jazdy” koncernu z Sunnyvale.Już na początku trzeciego kwartału bieżącego roku możemy spodziewać się pierwszych czterech procesorów, które wykorzystywać będą architekturę Zambezi. Piszemy o dwóch modelach 8-rdzeniowych o oznaczeniu FX-8100 i FX-8150, które będą mieć 8 MB pamięci L3, a ich współczynnik TDP wynosić będzie odpowiednio 125 i 95 W. Również wtedy pojawi się 6-rdzeniowy FX-6100 z 8 MB pamięci cache trzeciego poziomu oraz najsłabszy, 4-rdzeniowy FX-4100 mający do 8 MB pamięci L3. Obydwa charakteryzować się będą współczynnikiem TDP na poziomie 95 W. Warto zaznaczyć, iż modele te obecne będą w sprzedaży przez okres dwóch kwartałów, a więc stosunkowo krótko. Oczywiście okres ten może ulec przedłużeniu dzięki sklepom i hurtowniom, które złożą zamówienia wcześniej i zapas Bulldozerów będą trzymać w magazynach. Prawdopodobnie ma to związek z planowanym wprowadzeniem na rynek, w pierwszej połowie czwartego kwartału, kolejnych czterech procesorów Bulldozer. Także i wtedy będą to dwa 8-rdzeniowe modele oraz jeden 6-rdzeniowy i jeden 4-rdzeniowy. Do pierwszych z nich należeć będzie flagowy FX-8170 i trochę mniej wydajny FX-8120, a będą się prawdopodobnie różnić od swoich poprzedników taktowaniem. Sześciordzeniowy FX-6120 i czterordzeniowy FX-4120 także będą oferować to samo co odpowiadający im modele z 3 kwartału, a ewentualna różnica zapewne sprowadzać się będzie do ich częstotliwości pracy. Nie wiadomo niestety do kiedy obecne będą nowe modele, ale można przypuszczać, iż bez problemu kupimy je jeszcze po nowym roku. Więcej o procesorach AMD Bulldozer: E3: AMD oficjalnie prezentuje procesory Bulldozer AMD: premiera Bulldozera opóźniona - słaba wydajność AMD Bulldozer już dostępny w sklepach..,. chińskich Znamy ceny procesorów Bulldozer i Llano
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

E3: AMD oficjalnie prezentuje procesory Bulldozer

Firma AMD na odbywających się obecnie targach E3, oficjalnie zademonstrowała procesory Bulldozer, wykorzystujące architekturę Zambezi.Kilka dni temu pisaliśmy o przesunięciu przez AMD, premiery procesorów Bulldozer. Sytuacja spowodowana została problemami z wydajnością układów, a przez to opracowaniem nowej ich rewizji. Producent jednak nie spoczął na laurach i oficjalnie na jednej ze swoich konferencji na targach E3 w Los Angeles, zademonstrował nadchodzące procesory. Jedną z zaprezentowanych rzeczy były oficjalne wzory pudełek procesorów, w których będziemy je widywać na sklepowych półkach. Co ciekawe, pudełko modeli 4-rdzeniowych jest identyczne, jak te, które nieoficjalnie prezentowaliśmy parę miesięcy temu. Przypomina ono obecne opakowania, z tą różnicą, że jest ono białe i znalazło się na nim logo układów z serii FX i technologii Vision. Zdecydowanie lepiej prezentuje się opakowanie topowych, 8-rdzeniowych procesorów z serii Bulldozer. Tym razem jest to metalowa puszka, która jest zdecydowanie trwalsza od tradycyjnych, kartonowych pudełek. Jego kolorystyka jest czarna, a ma to na pewno związek z układami z dopiskiem Black Edition, a więc odblokowanym mnożnikiem. Nieoficjalnie jednak wiadomo, iż AMD zrezygnuje z dopisku BE, na rzecz litery P. Oczywiście i w tym przypadku znalazło się logo serii FX i technologii Vision. Oprócz pudełek, firma AMD pochwaliła się również wydajnością swoich procesorów. Nie chodzi tutaj jednak o punkty uzyskane na przykład w benchmarkach 3DMark lub Cinebench, a wydajność w szyfrowaniu AES w programie TrueCrypt 7.0a. Dotychczasowy topowy model w ofercie AMD - Phenom II X6 1100T - może pochwalić się wydajnością 797 MB/s, podczas gdy nowy, 8-rdzeniowy procesor (nie wiadomo dokładnie o jaki model chodzi) ponad 1600 MB/s. Warto jednak zaznaczyć, iż wpływ na to ma instrukcja AES, która w bardzo dużym stopniu wspomaga to zadanie – o czym mogliśmy się przekonać podczas testów procesora Intel Core i7 980X. Trzeba jednak przyznać, iż nie jest to bardzo zachwycający rezultat, bowiem jest on trochę lepszy od procesora Intel Core i5 670, a do sześciordzeniowego Core i7 970 jeszcze mu bardzo daleko. Wśród nowości w procesorach AMD Bulldozer nie tylko pojawi się instrukcja AES, ale również SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, 128- i 256-bitowy AVX, FMA oraz XOP. Na prezentacji nie mogło zabraknąć oczywiście komputera wyposażonego w procesor AMD Bulldozer. W systemie uruchomiona była nowa wersja aplikacji OverDrive, dzięki której możliwe jest monitorowanie pracy procesora oraz jego podkręcanie. Na załączonym zdjęciu widać jednak, że każdy z ośmiu rdzeni pracuje z innym taktowaniem (od 1,1 GHz do 3,2 GHz). Prawdopodobnie jest to związane z możliwością przypisania dla każdego z rdzeni, osobnego taktowania w trybie oszczędzania energii. Podczas konferencji niestety zabrakło fizycznej prezentacji procesorów, ale jeden z nich krył się we wspomnianym wcześniej komputerze z płytą główną ASUS Crosshair V Formula. Chłodzący go cooler przypomina standardowy model z obecnych, wydajniejszych Phenomów II. Czytaj więcej o targach E3: E3: Hitman Absolution - klimat w trailerze zachowany [akt.] E3: znamy ceny Sony PlayStation Vita czyli Sony NGP E3: Halo 4, Minecraft i wszędzie Kinect - konferencja Microsoftu E3: Battlefield 3, Mass Effect 3 i inne sequele - konferencja EA E3: Altair, Ezio, Far Cry 3 i... Bękarty Wojny - konferencja Ubisoftu
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

Computex: karta AMD Radeon E6760 inna niż wszystkie

Firma AMD zaprezentowała na targach Computexkartę graficzną Radeon E6760, która przeznaczona jest dla systemów wbudowanych. Konstrukcja ta odróżnia się jednak od innych modeli dosyć nietypową budową.Trzeba przyznać, iż karty graficzne od lat wyglądają podobnie. Z zewnątrz różnią się one choćby układem chłodzenia, ale ich „zarys” budowy jest taki sam. Jeżeli zaś chodzi o układ chłodzenia, to najczęściej jego gabaryty są proporcjonalne do mocy pobieranej przez konstrukcję. Okazuje się jednak, że niekiedy producenci zrywają z tymi przyzwyczajeniami, a przykładem takiego zachowania jest najnowsza karta graficzna AMD, która została zademonstrowana na targach Computex.AMD Radeon E6760 jest modelem skierowanym dla systemów wbudowanych, a więc komputerów przeznaczonych do specjalnych zastosowań. Wyposażony on został w procesor graficzny z 480 procesorami strumieniowymi, którego wydajność w obliczeniach zmiennoprzecinkowych z pojedynczą precyzją wynosi 576 GFLOPS-ów. Na pokładzie umieszczono 1 GB pamięci GDDR5 o 128-bitowej magistrali. Niestety nie wiadomo z jakimi taktowaniami ona pracuje. Dużo bardziej interesujący jest sam wygląd karty. Wykorzystuje ona długi, czerwony laminat, na którego środku górnej krawędzi znalazły się dwa złącza CrossFire. Oznacza to zatem, iż możliwe jest połączenie w jednym komputerze do czterech takich kart. O odpowiednie temperatury karty dba niewielki układ chłodzenia znany z Radeona HD 5670. Trzeba jednak przyznać, iż jego zastosowanie na tej karcie jest co najmniej dziwne.Konstrukcja wymaga podłączenia dodatkowej 6- i 8-pinowej wtyczki zasilającej, a co za tym idzie zapewne wydziela spore ilości ciepła. Oprócz tego karta wyposażona jest w sześć wyjść wideo – trzy DVI i trzy DisplayPort. Warto jednak zaznaczyć, iż część z nich znalazła się nie na śledziu, a na... górnej krawędzi laminatu. Plusem konstrukcji jest na pewno obsługa wyświetlania obrazu na sześciu monitorach w trybie Eyefinity. Więcej o targach Computex: Computex: G.Skill - rekord w SuperPi na Sandy Bridge Computex: horyzontalny cooler be quiet! Shadow Rock Pro SR Topflow Computex: potężne i nietypowe coolery Noctua Computex: MSI Afterburner sterowany smartfonem Computex: OCZ połączyło SSD i HDD na karcie PCIe x4 Computex: tablet MSI z 2-rdzeniowym Atomem
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

AMD Fusion: 5 mln sprzedanych procesorów

Pierwsza naprawdę dobra wiadomość od dość długiego czasu dotarła do nas z obozu AMD. Firma za pośrednictwem Raymonda Dumbecka ujawniła dziś że sprzedano 5 milionów procesorów AMD Fusion.Energooszczędne układy AMD Fusion były tworzone jako realny konkurent procesorów Intel Atom. Biorąc pod uwagę ogłoszone właśnie wyniki sprzedaży nie dziwi fakt, że firma AMD jest zadowolona. Intel musi również wziąć pod uwagę pozytywne wyniki największego konkurenta. 5 milionów sprzedanych procesorów to naprawdę bardzo dobry poziom sprzedaży biorąc pod uwagę fakt, że oficjalna premiera układów miała miejsce na początku tego roku. Znaczna część bo od 3,5 do 4 mln sprzedało się w ciągu ubiegłego kwartału fiskalnego. Wspomniany Raymond Dumbeck powiedział że „popyt znacznie przekroczył sprzedaż”, a co za tym idzie w niektórych regionach firma na problem z dostarczeniem zamówionych układów. Firma AMD liczy, że wraz z zakończeniem obecnego kwartału wyniki te jeszcze się poprawią, a układy Fusion odbiorą nieco rynku Atomowi.Procesory AMD Fusion bardzo przypadły do gustu takim producentom jak Samsung, Lenovo i HP. Firmy te tworzą małe i poręczne laptopy z matrycą o przekątnej 11,6 cali. Mają one wypełnić lukę pomiędzy netbookami i notebookami.Warto przypomnieć, że w zeszłym miesiącu firma AMD ogłosiła że nowe układy AMD Fusion czyli A75 i A70M wyposażone zostaną w zintegrowane kontrolery USB 3.0. Tak dobra sprzedaż APU AMD cieszy. Więcej o AMD Fusion: AMD Fusion w natarciu - testy w benchmark.pl Specyfikacja najszybszego mobilnego Llano znana Wszyscy mają Fusion. Ma i Dell Nowe netbooki Eee PC z AMD Brazos

D. Mączka

Opcje

AMD: premiera Bulldozera opóźniona - słaba wydajność

Udało nam się dotrzeć do informacji z których jednoznacznie wynika, iż nadchodząca generacja procesorów AMD Bulldozer zostanie opóźniona. To już kolejne przesunięcie premiery procesorów opartych o architekturę Zambezi, początkowo procesory były spodziewane w czerwcu teraz w lipcu.Według informacji jakimi dysponujemy przyczyną przesunięcia premiery nie jest jak by wielu mogło się domyślać problem z uzyskiem sprawnych chipów z uwagi na zejście na niższy proces technologiczny lecz przyczyna zupełnie inna. Otóż pierwsze wyprodukowane układy Bulldozer z serii FX wykazują problem z wydajnością. Jak się okazuje ich wydajność miała być znacznie niższa od tej zakładanej i uzyskanej w samplach (próbkach) inżynieryjnych. Jednak bez obaw, koncern z Sunnyvale opóźnił premierę wspomnianych już potężnych układów do lipca bieżącego roku. Do tego czasu inżynierowie AMD mają skupić się nad zakończeniem opracowywania nowej rewizji rdzenia procesorów Bulldozer. Poprawnie działające procesory mają być dostępne w stepinngu (rewizji) "B2" - która zgodnie z pierwotnymi założeniami ma umożliwić wydajnościową rywalizację z najwydajniejszymi konstrukcjami Intela.Dla przypomnienia warto dodać, iż nadchodzące procesory AMD zostały zaprojektowane zupełnie od podstaw i wykorzystują budowę modułową, która nieco bardziej niż standardowy zestaw natywnych rdzeni przypomina Intelowski HT. Układy będą wytwarzane w niższym wymiarze technologicznym - 32 nanometrach. Układy będą dostępne w wersjach cztero, sześcio oraz ośmiordzeniowych i będą współpracowały z płytami głównymi wyposażonymi w gniazdo AM3+. Cóż ci którzy spodziewali się debitu dwóch układów AMD (Bulldozer i Llano) w czerwcu, będą musieli na tego pierwszego jeszcze trochę poczekać. Więcej o AMD: AMD Bulldozer już dostępny w sklepach..,. chińskich Plany i szczegóły odnośnie AMD APU Fusion Specyfikacja najszybszego mobilnego Llano znana

D. Szymański

Opcje

AMD Bulldozer już dostępny w sklepach... chińskich

Na kilkanaście dni przed premierą procesorów AMD Bulldozer, w jednym z chińskich sklepów można kupić już flagowy, 8-rdzeniowy układ FX-8130P.Firma AMD ustaliła premierę swoich nowych procesorów Bulldozer i Llano na 14 czerwca bieżącego roku. Wtedy też prawdopodobnie trafią one do sklepów, dzięki czemu każdy z nas będzie mógł kupić jeden z nowych produktów AMD – oczywiście o ile będzie go stać. Okazuje się jednak, że w Chinach możliwy jest zakup jednego z Bulldozerów, już na kilkanaście dni przed oficjalną premierą. W jednym z chińskich sklepów pojawił się procesor AMD Bulldozer FX-8130P, produkowany w 32-nanometrowym procesie technologicznym. Według nieoficjalnej specyfikacji jest to najlepszy, 8-rdzeniowy model z oferty firmy AMD, którego rdzenie standardowo pracują z taktowaniem 3,8 GHz, a w trybie Turbo częstotliwość ta jest zwiększana do 4,2 GHz. Układ wyposażono w 8 MB (po 1 MB na każdy rdzeń) pamięci podręcznej L2 oraz 8 MB pamięci podręcznej L3. Współczynnik TDP modelu wynosi 125 W, a jego kontroler pamięci może obsłużyć pamięci o taktowaniu do 1866 MHz. Warto jednak zaznaczyć, iż specyfikacja podawana na stronie sklepu jest inna od tej nieoficjalnej, ale jej wiarygodność jest znikoma. Nieoficjalny wzór pudełka w jakim będzie sprzedany procesorCena procesora AMD Bulldozer FX-8130P wynosi 1999 juanów, co w przeliczeniu zgodnie z aktualnym kursem walut, daje nam około 860 złotych (bez podatku i marż pośredników). Trzeba przyznać, że jak na topowy model z oferty AMD jest to niewiele. Wiarygodność sprawie nadaje fakt, iż nie tak dawno temu pisaliśmy o nieoficjalnych cenach układów, które jako pierwsze trafią do sprzedaży, gdzie model ten wyceniono na 320 dolarów, a więc równowartość 895 złotych (bez podatku i marż pośredników). Ktoś chętny na zakup 8-rdzeniowego Bulldozera? Więcej o nowych procesorach AMD: Znamy ceny procesorów Bulldozer i Llano AMD Llano - nieoficjalne testy wydajności Specyfikacja najszybszego mobilnego Llano znana Grafika IGP w AMD Llano dobra do grania
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

Plany i szczegóły odnośnie AMD APU Fusion

Na czerwcowych targach Computex 2011 koncern AMD oficjalnie wprowadzi na rynek swoje nowe układy Llano - bazujące na technologii APU Fusion. Nam na kilka dni przed targami Computex udało się dotrzeć do slajdów prezentujących plany AMD na rok 2011 odnośnie APU Fusion oraz zdradzających kolejne szczegóły odnośnie nowych hybrydowych układów. Na targach Computex swoją premierę będzie miało kilka urządzeń z rodziny APU Fusion. Na samym początku zobaczymy najsłabsze urządzenia należące do rodziny APU Z noszące kodową nazwę "Desna". Będą to układy przeznaczone do zastosowań wbudowanych (embedded). Mają one trafić do wszelkiej maści automatów, terminali oraz nawet tabletów internetowych. A to dzięki oferowaniu dosyć niskiego współczynnika TDP wynoszącego 5W. Następnymi w hierarchii wydajnościowej są układy z serii APU C oraz E które już od pewnego czasu goszczą na rynku odnosząc spore sukcesy. Wspomniane układy należą do platformy "Brazos" i są to procesory Onario - dla tabletów oraz ultra mobilnych netbooków oraz Zacate dla energooszczędnych laptopów oraz urządzeń mini-PC czy też HTPC. Największą atrakcją są z pewnością najwydajniejsze konstrukcje czyli układy Llano, a mianowicie procesory z serii APU A czyli procesory A4, A6 i A8. Wspomniane układy będą posiadały od dwóch do czterech fizycznych rdzeni x86 Husky oraz zintegrowany w jednym waflu krzemu wydajny procesor graficzny AMD Radeon HD z serii 6000. Wspomniane układy Llano mają konkurować z urządzeniami Intela a dokładniej z Core i3, i5 i i7. Według AMD ich nadchodzące układy nie tylko będą wydajniejsze w ogólnych zastosowaniach ale również będą charakteryzował się większą energooszczędnością. Dla przykładu w jednym z przeprowadzonych testów układ AMD A8-3510MX pracował na zasilaniu bateryjnym przez 10 godzin i 48 minut natomiast konkurencyjny procesor Core i5-2410M zaledwie 6 godzin i 48 minut. Warto odnotować, iż w ciągu kilku najbliższych miesięcy od premiery koncern z Sunnyvale spodziewa się dostępności przeszło 145 różnych urządzeń zbudowanych w oparciu o technologię APU Fusion na rynku. Układy AMD to również zaawansowane technologie m.in. t.j. implementacja interfejsu programowania DirectX 11, OpenCL, OpenGL, Dual Graphic, APP, Vision Engine, Image Enhance, Perfect Picture HD, Steady Video, wsparcie dla USB 3.0 oraz Turbo Core 2.0. Jednym słowem nowe układy AMD mają być od konkurencji wydajniejsze, tańsze, bardziej energooszczędne oraz oferujące więcej zaawansowanych funkcji i technologii. Jednak jak na prawdę będzie? Przekonamy się na targach Computex. Slajdy z prezentacji AMD Źródło: NGOHQ

D. Szymański

Opcje