Obudowy

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Zalman GS1200 to duża przestronna obudowa, która z pewnością jest łakomym kąskiem dla każdego entuzjasty podkręcanych procesorów, ogromnych (nawet 35-centymetrowych) kart graficznych i systemów chłodzenia wodnego. W środku nie powinno zabraknąć miejsca nawet dla najwydajniejszych podzespołów.

Zalman GS1200

Wielkość i ciężar obudowy to tylko jeden z plusów. Producent nie zapomniał też o odpowiedniej wentylacji. Znaczna część powierzchni z przodu, góry, tyłu i dołu obudowy jest ażurowa i bez problemu przepuszcza powietrze, a jak wiadomo dobra wymiana ciepła to jeden z fundamentów komputera dla graczy. Nie zabrakło też filtrów, które zatrzymują kurz zanim dostanie się on do środka.

Cyrkulację usprawnia pięć dużych wentylatorów, które zainstalowane są fabrycznie. Dwa z nich (lewy i górny) mają aż 200 mm średnicy, a mimo to generowany przezeń szum mieści się w normie – z pewnością nie możemy zaliczyć ich do głośnych.

Z kolei dwa przednie zamontowane są w otwieranych drzwiczkach, za którymi ukryte są dyski twarde. Pomysłowość, funkcjonalność i ergonomia konstrukcji stoją na wysokim poziomie.

Dolne drzwiczki są częścią systemu Hot Swap, dzięki któremu wymiana nośników uproszczona i przyspieszona została praktycznie do maksimum. Na uznanie zasługuje też zewnętrzna zatoka dla dysku twardego. Jego instalacja i demontaż trwają jeszcze krócej. W dodatku spoczywa on na miękkiej, gumowej macie redukującej wibracje i zwiększającej tarcie.

Zalman GS1200

Wyróżnić należy także jakość wykonania. Konstrukcja powstała z mocnej stali, lekkiego i eleganckiego aluminium oraz matowego plastiku. Zalman GS1200 być może nie jest najbardziej „dizajnerską” obudową jaką widzieliśmy, ale nie po to została stworzona - priorytetem jest bezkompromisowa użyteczność. Konstrukcja zapewni ochronę cennym podzespołom przez długie lata.

 Podsumowanie
 

plusy:
znakomita jakość materiałów
aluminiowe panele boczne
powłoki lakiernicze odporne na zarysowania
ergonomia stoi na wysokim poziomie
system szybkiej wymiany dysków twardych
konstrukcja zapewnia bardzo dobrą wentylację
pięć wentylatorów instalowanych fabrycznie
zasilacz montowany w dolnej części
możliwość szybkiej wymiany zasilacza
szereg otworów ułatwiających prowadzenie kabli
kilka różnych portów umieszczonych na górze obudowy
zewnętrzna zatoka dla dysku HDD
bezśrubkowy montaż napędów optycznych i dysków
dodatkowe podstawki w komplecie

 

minusy:
brak wygłuszeń
filtry przeciwkurzowe umieszczone tylko z przodu
niewyjmowalna tacka pod płytę główną

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 720 - 800 zł
 
Przeczytaj także:
Obudowy komputerowe - poradnik jak wybraćXigmatek Midgard - przemyślana konstrukcja i duże możliwościBitFenix Shinobi - obudowa do komputera typu klasyczny ninja
Obudowy komputerowe - poradnik jak wybraćXigmatek Midgard - przemyślana konstrukcja i duże możliwościBitFenix Shinobi - obudowa do komputera typu klasyczny ninja

 

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    jarekzon
    1
    Trochę brzydka.
    • avatar
      Konto usunięte
      1
      Brzydka, droga i chłodzenie mnie nie przekonuje :(
      • avatar
        Szymon331
        0
        Lubię przemyślane obudowy, dobrze chłodzone i nowoczesne. Ale ten brzydal nie dość że niezbyt piękny to dziwnie drogi. Swoją obudowę kupiłem za mniej niż połowę tej ceny a mogę zrobić podobne tornado w środku. Przy czym jest bardziej estetyczna.

        Plusem jest to że na dzień dobry dostajemy wszystkie wentyle...
        • avatar
          GunarDAN
          0
          Ja niecały miesiąc temu przeprowadziłem się ze starej dziesięcioletniej budy do CM Gladiator 600 (kupionej okazyjnie, bo już chyba nigdzie nie jest ona dostępna). Jest wygodniej, przewiewniej i chłodniej. Nie mówiąc już, że ładniej. Kolejna przesiadka zapewne za kolejne dziesięć lat:)
          • avatar
            rafal12322
            0
            Jeszcze jakiś czas temu byłem nią poważnie zainteresowany ale wtedy było ciężko w necie o jakąkolwiek recke tej budy. Więc ostatecznie wybór padł na Obsidiana 800D i nie żałuje. Tym bardziej że ta buda to nic szczególnego. Z zewnątrz nawet nieźle ale wewnątrz jeśli chodzi o kwestie poprowadzenia kabli to nic nie przebije corsaira.:)
            • avatar
              Lisu79
              0
              Ja mam Aerocool XPredator Black za jedyne 500zł, który tego Zalmana ze wszystkimi możliwymi bebechami pod każdym względem wciąga i wypluwa przez swoje fabrycznie regulowane od frontu dwa 230 mm wentylatorki ;)
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                lepiej wygląda GS1000 ;) miałem pierwszą generacje jaka wchodziła na rynek i ogólnie pomysł przednich drzwi został zmodyfikowany przez dodanie dwóch bardziej hałaśliwych wentylatorków ;p U góry zamiast 2x120mm urosło 1x200mm tylko szkoda ze w wybrzuszeniu. I ciekawe czy to logo zalmana jest podswietlane ;p
                • avatar
                  Artik
                  0
                  Mam GS1000 już długo. Jestem bardzo zadowolony z tej puszki. Jedynie mam wątpliwości do do zastosowanych wentylatorów które są moim zdaniem słabej jakości. Ja wymieniłem wszystkie na BeQuiet.
                  Odnośnie sterowania wentylatorami polecam ZM-MFC 3. Sprawuje się doskonale, a do tego mierzy pobór prądu pobieranego przez komputer.
                  Wzorując się na mojej puszce, myślę ze GS1200 sprawdzi się. Cena niestety zbyt duża i powinna oscylować w granicach 500-600zł.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    To normalne, że filtry przeciw kurzowe daje się tylko z przodu, bo przednie wentylatory wdmuchują powietrze do środka, a tylne przecież wydmuchują.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Nic nie przebije mojej obudowy : PGS vx-e PRO Limited Edition ;) boska ,cicha ,dobrze chłodzona,fajnie wyglada, i cena około 350zł .. Polecam
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        GS1000 był znacznie ładniejszy.