Laptopy

Obraz i dźwięk, bateria i temperatury

przeczytasz w 2 min.

Oparty na diodach LED ekran ma dobrą jasność, chociaż kolory są nieco blade.  Pomiar kolorymetrem ujawnił maksymalną luminancję na poziomie 223 cd/m2. Niestety, wyświetlacz jest bardzo błyszczący i odbija się w nim praktycznie wszystko, co zresztą można zaobserwować na zdjęciach obok.

Ekran o przekątnej 15,6 cala pracuje w rozdzielczości 1366 x 768, co wydaje się wystarczać do multimediów, ale jeśli chodzi o pracę - taka rozdzielczość może być trochę za mała. Oczywiście w notebooku nie mogło też zabraknąć wbudowanego mikrofonu i  kamery internetowej (1,3 megapikseli). Do wideokonferencji jak znalazł.

Notebook Acera został wyposażony w dwa głośniki oraz systemy Dolby Home Theater (v3) i Virtual SurroundSound.  Według producenta system „symuluje dźwięk przestrzenny z układem kanałów 5,1 za pomocą wbudowanych głośników, lub słuchawek stereo, dając zupełnie nową jakość doznań przy korzystaniu z filmów, muzyki i gier”. Po przesłuchaniu na notebooku soundtracka z Iron Mana 2 muszę przyznać, że faktycznie coś tam z  przestrzenią dźwięków się dzieje. Ale to, co wydobywa się z głośniczków, nadal nie zachwyca jakościowo (charakterystyczne objawy dla dźwięku z  notebooka: brak niskich tonów itp.). Nie mieliśmy okazji podłączyć notebooka do zestawu wielogłośnikowego, ale przesyłanie dźwięku do monitora przez HDMI (v1.3) działało bez zarzutu.

Temperatura

Kultura pracy notebooka jest wysoka. Pracuje cicho, a szum układu chłodzącego staje się bardziej słyszalny jedynie pod dużym obciążeniem.

 

Trzeba przyznać, że pracując pod obciążeniem, notebook dość mocno nagrzewa się od spodu, zwłaszcza po lewej stronie, tam zresztą gdzie znajduje się wylot powietrza. Trzymając laptop na kolanach należy uważać, aby go nie zasłonić.

Komponenty potrafią osiągnąć dośc wysokie temperatury, ale jest to dość normalny objaw w notebookach o tej grubości.

Bateria i pobór prądu


   

W testach przy użyciu Battery Eater Pro notebook wypada niestety dość przeciętnie. Należy jednak zwrócić uwagę, że test ten znacznie obciąża komputer. Jeśli ustawisz matrycę na 3/4 jasności, będziesz przeglądał internet, odbierał pocztę czy pracował w pakiecie MS Office, możesz liczyć na dłuższy czas pracy. Przy planie "Oszczędzanie energii" może to być ok. 6-7 godzin.

Pobór prąduAspire 5870TG
Podłączony zasilacz i  laptop wyłączony3 W
Laptop pracuje w sytemie Windows 7
plan Oszczędzanie energii
jasność ekranu 70%
31 W
Laptop pracuje w systemie Windows 7
plan Wysoka wydajność
jasność ekranu 100%
45 W
Gry 3D
plan Wysoka wydajność
jasność ekranu 100%
51 W

Jak przystało na ultracienkiego notebooka, Acer Aspire 5870TG nie pobiera zbyt wiele energii, nawet podczas rozgrywki w wymagające gry.