AMD Brazos - energooszczędne APU

Długo oczekiwana platforma AMD Brazos w końcu trafiła na rynek. Porównujemy 3 płyty z Zacate APU do konkurencyjnych rozwiązań opartych na procesorach Intel Atom oraz NVIDIA ION.

AMD E-350 Zacate, czyli mały dużo może

Image

Długo oczekiwana Fuzja (Fusion) stała się faktem. Firma AMD oficjalnie zaprezentowała swoją platformę Brazos, której najbardziej istotnym elementem są APU, czyli jednostki będące połączeniem procesora (CPU) i układu graficznego (GPU). Na początku AMD przedstawiła dwie rodziny procesorów: Ontario (seria C o maksymalnym TDP 9 W) oraz Zacate (seria E o maksymalnym TDP 18 W). APU mają się dobrze sprawdzać w przypadku netbooków, tabletów czy komputerów HTPC. Założenie APU i Fusion jest proste - obie jednostki (centralna i graficzna) mają pracować razem w celu uzyskania wyższej wydajności. 

Jak na razie w każdej rodzinie zaprezentowano dwa procesory:

AMD Ontario (9 W maks.)

  • AMD C-50  (2 rdzenie Bobcat, 1 GHz)  z układem graficznym AMD Radeon HD 6250 (280 MHz)
  • AMD C-30 (1 rdzeń Bobcat, 1,2 GHz) z układem graficznym AMD Radeon HD 6250  (280 MHz)

AMD Zacate (18 W maks.)

  • AMD E-350  (2 rdzenie Bobcat, 1,6 GHz) z układem graficznym AMD Radeon HD 6310 (500 MHz)
  • AMD E-240 (1 rdzeń Bobcat, 1,5 GHz) z układem graficznym AMD Radeon HD 6310 (500 MHz)

Wszystkie modele mogą się pochwalić:

  • 80 jednostkami SIMD (Radeon)
  • obsługą DirectX 11
  • 64 KB pamięci podręcznej L1 na rdzeń
  • 512 KB pamięci podręcznej L2 na rdzeń
  • oficjalnym wsparciem pamięci 1066 MHz DDR3 (jednokanałowe)
  • sprzętowym wspomaganiem odtwarzania mediów UVD3 oraz technologią wirtualizacji AMD-VTM
  • 40-nanometrowym procesem produkcyjnym

Wyniki inżynieryjnych platform opartych na Zacate już wcześniej pojawiły się w sieci, jednak my testujemy pełnowartościowy produkt, który właśnie w takiej formie pojawi się na rynku. Mowa tu o płytach głównych formatu mini-ITX z wbudowanym procesorem AMD E-350 (Zacate), czyli aktualnie najmocniejszym układem platformy AMD Brazos.

Image

AMD E-350 Zacate w całej okazałości

Zarówno CPU-Z (1.56), jak i GPU-Z (5.1) nie potrafią jeszcze bezbłędnie zidentyfikować nowego sprzętu. CPU-Z wskazuje, że mamy do czynienia z dwoma procesorami jednordzeniowymi, a GPU-Z umyka wiele istotnych informacji, w tym o taktowaniu. Sterowniki Brazos w wersji beta, na których testowaliśmy sprzęt, nie miały jeszcze zaimplementowanej obsługi OpenCL - lub też był to błąd w odczycie GPU-Z. Technologia AMD APP (Accelerated Parallel Processing) działała w przetestowanym przez nas programie (ArcSoft Media Converter 7), ale firma ArcSoft poinformowała nas, że prace nad implementacją OpenCL wciąż trwają, więc w tym konkretnym przypadku wykorzystywany był (były) ATI Stream.

Dwurdzeniowy AMD E-350 i zintegrowany z nim Radeon HD 6310

Bardzo istotną kwestia nowego rozwiązania AMD jest cena - firma naciska na producentów, aby płyty AMD Brazos były sprzedawane w cenie ok. 100 dolarów. Brazos wydaje się idealnie nadawać zwłaszcza do netbooków czy energooszczędnych komputerków HTPC, gdzie na razie możemy się spotkać głównie z procesorami Intel Atom. Niewątpliwie zintegrowana grafika Zacate i Ontario może być poważnym problemem dla GPU "zaszytych" w procesorach Atom, jednak te ostatnie sprawdzają sie całkiem przyzwoicie w duecie z układem NVIDIA ION.

Przetestowaliśmy nowe APU AMD zwracając szczególną uwagę na możliwości w obsłudze multimediów, a także w grafice 3D. Nie omieszkaliśmy także sprawdzić wydajności samego procesora. Przedstawiamy oczywiście płyty główne formatu mini-ITX oparte na Zacate firm Gigabyte, Sapphire i Asus.

Platforma testowa i aplikacje

Image
Image

Test polegał na konwersji materiału w rozdzielczości 1280 x 720 na 480 x 320 z wyłączoną oraz włączoną akceleracją sprzętową.

Resident Evil 5

Benchmark wbudowany w grę (jest on także dostępny jako oddzielny program) umożliwia przetestowanie gry w dowolnej konfiguracji (zarówno DirectX 9 jak i DirectX 10). Przeprowadziliśmy test w różnych konfiguracjach sprzętowych przy użyciu wersji DirectX 9 w rozdzielczości 1280 x 720, przy miminalnych oraz średnich ustawieniach szczegółowości grafiki i wyłączonym wygładzaniu krawędzi (AA). Wynik wyrażany jest w średniej ilości klatek na sekundę - im więcej tym lepiej.

Street Fighter IV

Jedna z niewielu bijatyk na PC posiada wbudowany benchmark, który pozwala na ocenę szybkości działania gry na danym komputerze. Benchmark można także pobrać jako oddzielny program. Test uruchamialiśmy w rozdzielczości 1280 x 720 (HD). Ustawienia: AA x0, renderowanie równoległe: włączone, AF x0, jakość modeli: średnia, jakość tła: wysoka, mapy cieni: wyłączone, modele cieni: wyłączone, motion blur: wyłączony, efekty cząsteczkowe: niskie. Synchronizacja pionowa została wyłączona, nie włączaliśmy też żadnych dodatkowych efektów obrazu (filtry). Wynik wyrażany jest w średniej ilości klatek na sekundę, im więcej tym lepiej.

Już niedługo przechodzimy na wersję 2011 tego programu, którą już teraz można testować w wersji Lite. Zwracamy waszą uwagę, by nie porównywać wyników wersji 2010 i 2011 - w części testów (np. instrukcji multimedialnych procesora) mogą się one znacząco różnić.

WinRAR

 WinRAR jest jednym z najpopularniejszych archiwizerów. W testach wykorzystaliśmy benchmark wbudowany w aplikację. Program istnieje w wersji 32 i 64-bit, w testach wykorzystaliśmy tą ostatnią (4.00 beta 5). Aby przeprowadzić test należy uruchomić program WinRAR i z menu „Narzędzia” wybrać opcję „Wykonaj test wydajności i sprzętu” (bądź nacisnąć skrót klawiszowy Alt + B).  Po krótkim czasie oczekiwania program wyświetli nam prędkość wynikową wyrażaną w kilobajtach na sekundę (KB/s). Im większa prędkość, tym większe możliwości procesora w przetwarzaniu (archiwizacji, bądź dearchiwizacji) danych za pomocą tego programu.

3x AMD Brazos: Asus, Sapphire i Gigabyte

Swoje platformy AMD Brazos zaprezentowały już takie firmy jak Asus, Gigabyte, Sapphire, ASRock, MSI, Pegatron, ECS, Jetway czy TUL. Do redakcji dotarły modele trzech pierwszych wymienionych producentów. Zanim dokładnie przyjrzymy się tym maleństwom, poniższa tabelka ujawni podstawowe różnice pomiędzy konstrukcjami:

Image
  Asus E35M1-I Deluxe
Sapphire PURE Fusion E350 Gigabyte GA-E350N-USB3
APU AMD E-350 AMD E-350 AMD E-350
GPU (zint.)
Radeon HD 6310* Radeon HD 6310* Radeon HD 6310*
Wyjścia obrazu
HDMI, DVI-I HDMI, DVI-D, D-Sub HDMI, DVI-D, D-Sub
Chipset Hudson M1 Hudson M1 Hudson M1
Chłodzenie pasywne aktywne aktywne
Sloty RAM  2 x DIMM DDR3 2 x SO-DIMM DDR3 2 x DIMM DDR3
Taktowanie RAM 1066 MHz** 1066 MHz** 1066 MHz**
Max. ilość RAM 8 GB 4 GB 8 GB
Sloty PCIe x16  1  1  1
SATA III (6Gb/s) 5 5 4
eSATA
1 1 brak
USB 3.0 2 (4) 2  2
USB 2.0 4 (8)
4 (8) 4 (8)
Bluetooth 3.0 2.1+EDR brak
Wi-Fi WLAN 802.11n  brak brak
LAN
1 1 1
Zasilanie 24+4 pin 24+4 pin 24+4 pin
Audio ALC892 ALC892 ALC892
Dodatkowo EFI BIOS
MemOK!
TurboKey II
MINI PCIe x1 DualBIOS
Ultra Durable 3
On/Off Charge
Format mini ITX mini ITX mini ITX

* obsługa DirectX 11 (SM 5.0), maksymalna ilość pamięci jaką można przypisać dla GPU to 1GB (1024 MB)

 ** chipset oficjalnie obsługuje RAM o taktowaniu 1066 MHz, ale możliwe jest ustawienie mnożnika RAM dla taktowania 1333 MHz

Dopisek "Deluxe" w nazwie płyty Asus nie jest bezpodstawny. Do dyspozycji pozostawiono między innymi Wi-Fi, Bluetooth w wersji 3.0 i 4 porty USB 3.0 (2 na tylnym panelu i 2 do wyprowadzenia za pomocą śledzia). Na deser dostajemy pasywne chłodzenie i EFI BIOS.Paradoksalnie te wszystkie zalety są też największą wadą konstrukcji Asusa. AMD Brazos jest z założenia platformą tanią, a te wszystkie dodatki znacząco podbijają cenę konstrukcji. Kto jednak chce mieć wszystkomającą płytkę mini-ITX, ten na pewno zwróci uwagę na ten produkt.

Firmy Sapphire i Gigabyte zdecydowały się na niewielke chłodzenie aktywne.Płyta Sapphire jako jedyna z tu zaprezentowanych wymaga układów pamięci stosowanych w komputech przenośnych, czyli SO-DIMM. Zmniejsza to ilość maksymalnej pamięci do 4 GB, ale nie wydaje się nam, by znalazł się ktokolwiek, kto zdecydowałby się na instalację w HTPC większej ilości RAM - bo i po co? Producent "dorzucił" jednak na osłodę Bluetooth w wersji 2.1 oraz port MINI PCI-E x1.

Konstrukcja Gigabyte jest najbardziej oszczędna, ale jeśli znajdzie to odzwierciedlenie w jej cenie, to powinna stać się łakomym kąskiem. Mniejsza ilość portów SATA także nie działa na jej niekorzyść. Kto podłącza do HTPC więcej niż cztery dyski/odtwarzacze płyt optycznych? Mamy tu SATA III, USB 3.0, wszystkie możliwe (oprócz DP) wyjścia obrazu - właściwie to czego trzeba więcej? Może tylko portu eSATA, którego faktycznie nieco brakuje. 

Więcej o płytach głównach:

 

Image

Asus E35M1-I Deluxe w całej okazałości

Pasywne chłodzenie jest bardzo dobre. Producent znakomicie przemyślał całą konstrukcję. Radiatory na takich maleństwach sprawdzają się znacznie lepiej od niewielkich radiatorków, wyposażonych dodatkowo w brzęczące wentylatory.

Image

 Striptiz w wykonaniu płytki Asusa ;-)

Po zdjęciu chłodzenia naszym oczom ukazują się dwa niewielkie układy - większy to chipset AMD Hudson M1 (który pełni rolę mostka południowego), a mniejszy to właśnie słynne APU Zacate - dwurdzeniowy procesor i Radeon HD 6310 w jednym. APU wykonany jest w procesie produkcyjnym 40 nm.

Image

Po lewej mostek Hudson M1, po prawej AMD E-350

Rzut oka na tylny panel ujawnia wyjścia dwóch anten Wi-Fi (oczywiście producent dołączył do zestawu także i antenki), łączony port PS/2, 4 porty USB 2.0, cyfrowe wyjście dźwięki S/PDIF, wyjścia obrazu HDMI i DVI-I, eSATA, LAN, 2 x USB 3.0 oraz 3 x minijack (audio).  

Image

Niebieskie urządzenie nad czerwonymi portami USB 2.0 to oczywiście Bluetooth - dzięki kooperacji z Wi-Fi w wersji 3.0. Konstrukcja Asusa jest zaawansowana i świetnie wyposażona, co przedstawia poniższy obrazek.

Image

Jak widać to maleństwo ma po prostu wszystko, co nowoczesny sprzęt powinien mieć. Niestety przekłada się to też na cenę. Produkt Asusa jest jak na razie najdroższą znaną nam płytą AMD Brazos. Oprócz tych wszystkich dodatków otrzymujemy też EFI - jest to druga płyta z EFI jaka trafiła w nasze ręce, pierwsza także była wyprodukowana przez Asusa (Maximus IV Extreme).

Niestety EFI zainstalowany na tej płycie nie miał opcji wykonywania zrzutów ekranowych - zapewne z powodu dość wczesnej wersji sprzętu/oprogramowania.

Tej płycie praktycznie nic nie można zarzucić - oprócz ceny. Asus dość daleko odszedł od sugerowanych przez AMD 100 dolarów za płytę. Należy jednak pamiętać, że ceny rynkowe mogą być - i najprawdopodbniej będą - niższe od sugerowanych. Inwestując w ten produkt otrzymujemy bogato wyposażone urządzenie.

   
   Podsumowanie: Asus E35M1-I Deluxe
  plusy:
• 4 porty USB 3.0 (2 na tylnym panelu)
• SATA III
• niski pobór energii
• EFI BIOS
• pasywne i wydajne chłodzenie
• Wi-Fi i Bluetooth 3.0
  minusy:
• cena
Image

AMD Brazos, Asus i microATX

Oprócz "wypasionej" płyty mini-ITX Asus zaprezentował też dwie płyty micro-ATX - E35M1M oraz E35M1M Pro. Różnice pomiędzy konstrukcjami pokazuje poniższa tabelka.

Image

Większa ilość miejsca (format micro-ATX) pozwoliła na wykorzystanie slotów PCI oraz PCIe x1. Wersja PRO ma 2 porty USB, a najbardziej ekonomiczna E35M1M całkowicie została pozbawiona tego standardu. Na otarcie łez otrzymujemy za to port FireWire (1394a) i możliwość wyprowadzenia większej ilości portów USB 2.0.

Image

Oczywiście nie można też nie zauwazyć, że obie płyty micro-ATX zostały całkowicie pozbawione technologii bezprzewodowych. 

Asus E35M1M Pro

 

Image

Firma Sapphire zdecydowała się na znacznie skromniejsze chłodzenie. Mostek południowy Hudson M1 zakyty jest niewielkim pasywnym radiatorkiem, a jego nieco większy kolega z małym wentylatorkiem okrywa Zacate.

Image

Tym, co z miejsca rzuca się w oczy, jest wykorzystanie pamięci SO-DIMM (komputery przenośne), a nie DIMM (komputery biurkowe). Zdecydowanie spodobał nam się pomysł umieszczenia trzech portów SATA na wierzchu PCB oraz dwóch z boku. Przy niewielkich obudowach często mamy do czynienia z problematycznym podłączaniem niektórych urządzeń. Dzięki temu rozwiązaniu staje się to łatwiejsze.  Cyfrowy wyświetlacz wspomoże nas w przypadku technicznych kłopotów  z uruchomieniem płyty - przydatny gadżet ułatwiający diagnozę sprzętu.

Image

Na tylnym panelu znajdziemy właściwie wszystko, co potrzeba: komplet wyjść obrazu (D-Sub, DVI, HDMI), sześć portów USB 2.0, trzy porty USB 3.0, eSATA, LAN oraz wyjścia audio (S/PDIF i 5 x minijack). O swoim istnieniu przypomni nam także wesoło migający na niebiesko Bluetooth 2.1+EDR.

Aplauz dla Sapphire? Niestety, producent wycenił ten sprzęt dość wysoko. Płycie brak wyposażenia produktu Asusa, a cena i tak jest wysoka. Przypomnijmy, że firma MSI wyceniła swoją płytę mini-ITX z AMD Zacate na 410 zł, a ASRock na 390 zł (sugerowane ceny producenta). W przypadku takich platform cena jest jednym z kluczowych czynników, a tutaj Sapphire nie zachwyca, bo życzy sobie 100 zł więcej.

   Podsumowanie: Sapphire PURE Fusion Mini E350
  plusy:
• SATA III i USB 3.0
• niewielki pobór energii
• cyfrowy wyświetlacz pomocny w identyfikacji błędów
• komplet wyjść obrazu
• Bluetooth 2.1+EDR
  minusy:
• cena
• skromny i słyszalny układ chłodzenia
Ocena: Sapphire PURE Fusion Mini E350
Jakość wykonania:
dobra
Dodatkowe wyposażenie:
dobre
Układ komponentów:
dobry
Ergonomia:
dobra
BIOS:
zadowalający
Wydajność:
dobra
Podkręcanie:
dobre
Chłodzenie: zadowalające
Oprogramowanie:
zadowalające
Stosunek możliwości/cena:
zadowalający
Ogólna ocena:
Sugerowana cena producenta: 509 zł
 

 

Image

Kolorystyka płyty jest charakterystyczna dla produktów Gigabyte. Na zdjęciu płyta komponuje się z niskonapięciowymi pamięciami Kingston HyperX LoVo 1333 MHz (1,25V). Tak jak w pozostałych konstrukcjach AMD Brazos, także i tu mamy do dyspozycji dwa sloty pamięci, ale kontroler RAM działa w trybie jednokanałowym. Firma Gigabyte zastosowała jeden wspólny radiator dla chipsetu i APU. O odpowiednią temperaturę dba niewielki wentylatorek. Co kryje się pod radiatorem?

Image

Po lewej AMD Zacate, a po prawej mostek południowy Hudson M1

Rzut oka na tylny panel ukazuje cztery porty USB 2.0, łączony port PS/2, dwa porty USB 3.0, LAN oraz pełen zestaw wyjść obrazu (HDMI, DVI-D oraz D-Sub). Wszystkie z przetestowanych przez nas płyt mają cyfrowe wyjście audio S/PDIF. Jednak płyta Gigabyte jako jedyna oferuje w standardzie pełen zestaw portów audio mini-jack, czyli 6 (Sapphire ma ich 5, a Asus tylko 3).

Brakuje nieco portu eSATA, ale ma to znaczenie jedynie dla osób, które wykorzystują zewnętrzne dyski wyposażone w ten interfejs. Jako że na rynku pojawia się coraz więcej zewnętrznych nośników opartych na USB 3.0, trudno uznać to za dużą wadę.

Image

Początkowo w testach mieliśmy wczesną wersję płyty (oraz BIOS-u). Pierwsza wersja płyty miała też dość hałaśliwy system chłodzenia. Gdy w nasze ręce trafiła już sklepowa wersja pudełkowa, z zadowoleniem stwierdziliśmy, że firma odpowiednio się tym zajęła. Tym razem wiatraczek był praktycznie niesłyszalny, a temperatury utrzymane na podobnym poziomie.

 

Produkt Gigabyte jest najbardziej "skromną" płytą w naszym zestawieniu, chociaż oczywiście trudno nazwać skromnym sprzęt wyposażony w SATA III i USB 3.0. 

   Podsumowanie: Gigabyte GA-E350N-USB3
  plusy:
• SATA III i USB 3.0
• komplet wyjść obrazu
• pełne wyprowadzenie portów audio (6 x minijack i 1 x S/PDIF)
  minusy:
• aktywny i średnio wydajny system chłodzenia
Image

Alternatywa: Intel Atom + NVIDIA ION

Jeśli chodzi o sprzęt o niskim poborze energii, pierwsze co przychodzi na myśl to oczywiście energooszczędne procesory Intel Atom. Atomy zostały wyposażone w zintegrowany układ graficzny już jakiś czas temu, ale jego wydajność jest bardzo niska. Doczekały się jednak wsparcia ze strony NVIDII, a konkretnie układu graficznego ION. Oczywiście w takim wypadku mamy do czynienia z dwoma układami (Intel Atom + NVIDIA ION), a nie z jednym (AMD Zacate). Wybór sprzętu do porównania z Zacate był więc podytkowany poborem energii elektrycznej.

Gigabyte GA-D525TUD (Intel Atom D525 + Intel GMA 3150)

Płyta z aktualnie najszybszym modelem procesora Intel Atom. D525 wyposażony jest w rzeczywiste rdzenie taktowane 1,8 GHz, a dzięki technologii HT może obsługiwać cztery wątki równocześnie. Jest to jedyne sprzętowe rozwiązanie porównywane z Zacate, które integruje procesor z układem graficznym.

Średnia cena płyty to ok. 300 zł. Zintegrowany z procesorem układ graficzny Intel GMA 3150, dzięki sprzętowemu wspomaganiu odtwarzania multimediów zapewni płynne oglądanie materiałów w wysokiej rozdzielczości - znacznie gorzej jest wtedy, gdy tego wspomagania zabraknie. Należy zapomnieć o uruchomieniu na nim jakiejkolwiek gry w 3D, a i te w 2D mogą mu sprawiać problemy. Dla układu graficznego możemy przypisać maksymalnie 8 MB RAM.

Specyfikacja płyty prezentuje się następująco:

  • 2 x DDR3 DIMM 800 MHz (maks. 4 GB, jednokanałowy kontroler)
  • 1 x PCI
  • 2 x SATA II i 1 x IDE
  • 4 (8) x USB 2.0
  • 1 x LAN
  • wyjście obrazu: D-Sub (VGA)

Asus MiniMax AT3IONT-I (Intel Atom 330 + NVIDIA ION)

Image

Płyta Asusa wyposażona jest w starszą wersję procesora Atoma (Diamondville), który jednak ma dwa rdzenie i technologię HT (cztery wątki). Wspiera go układ graficzny NVIDIA ION pierwszej generacji. Maksymalna ilość pamięci jaką można przypisać dla układu graficznego to 512 MB.

Intel Atom 330 (2C/4T) + NVIDIA ION pierwszej generacji

Średnia cena płyty to nieco poniżej 500 zł. Zestaw sprawdziliśmy w działaniu z zasilaczem CoolerMaster 150 W - identycznie jak w przypadku platformy Brazos. Reszta użytych podzespołów naturalnie również była taka sama (Seagate Momentus XT i Kingston HyperX LoVo 1333 MHz).

Specyfikacja płyty prezentuje się następująco:

  • 2 x DDR3 DIMM 1066/800 MHz (maks. 4 GB, dwukanałowy kontroler)
  • 1 x PCIe x16
  • 4 x SATA II i 1 x IDE
  • 4 (10) x USB 2.0
  • 1 x LAN
  • wyjścia obrazu: HDMI i D-Sub (VGA)
  • dodatkowo: S/PDIF, Express Gate

Sapphire EDGE-HD MiniPC (Atom D510 + NVIDIA ION 2)

W nasze ręce trafił Sapphire Edge HD MiniPC - nettop wyposażony w energoszczędne podzespoły.

Image

Tym razem mamy do czynienia z nową wersją Atoma (Pineview-D) oraz układem NVIDIA ION następnej generacji (ION2). Samodzielny (nie zintegrowany) układ NVIDII został wyposażony w 512 MB pamięci RAM.

   

 Intel Atom D525 (2C/4T) + NVIDIA ION następnej generacji(GT218)

Sugerowana cena producenta to 1199 zł - pamiętajmy jednak, że w tej kwocie otrzymujemy gotowy do pracy zestaw, pozbawiony jedynie systemu operacyjnego. Także i w tym przypadku dokonaliśmy pomiaru energii, ale należy pamiętać, że produkt Sapphire wyposażony jest w zasilacz o mocy 65 W, więc nie można porównywać wyników poboru energii z platformami, których testy przeprowadziliśmy na zupełnie innym zasilaczu (CoolerMaster 150 W).

Specyfikacja tego mini komputerka przedstawia się następująco:

  • RAM: 2GB DDR2-800
  • HDD:  2.5'' SATA 250GB HDD
  • LAN  (1 Gb/s)
  • WIFI  (IEEE 802.11 b/g/n)
  • Porty I/O:  VGA (D-Sub)  x1, HDMI x1, LAN  x1, 4 x USB 2.0, Audio (2x minijack)
  • Zasilacz zewnętrzny:  AC 100~240V 50/60Hz,19v~3.42A 65W
  • Rozmiary:  19.3(L) X 14.8(W) X 2.2(H) cm
  • Waga: 530g
  • System: FREE DOS

Sandra 2010: Działania arytmetyczne (operacje stałoprzecinkowe) - GIPS - wydajność wyrażana w ilości instrukcji wykonywanych w ciągu sekundy 

AMD E-350 1,6 GHz (2C/2T) 9,5
Intel Atom D525 1,8 GHz (2C/4T) 9,1
Intel Atom D510 1,66 GHz (2C/4T) 8,4
Intel Atom 330 1,6 GHz (2C/4T) 8,0

Sandra 2010: Działania arytmetyczne (operacje zmiennoprzecinkowe) - GFLOPS - wydajność wyrażana w ilości operacji wykonywanych w ciągu sekundy 

AMD E-350 1,6 GHz (2C/2T) 7,5
Intel Atom D525 1,8 GHz (2C/4T) 7,4
Intel Atom D510 1,66 GHz (2C/4T) 6,9
Intel Atom 330 1,6 GHz (2C/4T) 6,6

Na pierwszy ogień idzie oczywiście nieśmiertelna Sandra i Zacate sprawia pierwszą miłą niespodziankę. Jak sięgamy pamięcią, test Processor Arithmetic był raczej domeną produktów Intela, a maleństwo AMD wypada znakomicie na tle swoich konkurentów wyposażonych również w dwa rdzenie, ale i w możliwość obsługi czterech wątków. Testy syntetyczne to jednak tylko rozgrzewka przed realnymi zastosowaniami.

Image

Sprawdzanie jak energooszczędne procesory radzą sobie w renderingu 3D czy wirtualizacji uznaliśmy za zbędne, jednak postanowiliśmy wykonać test wydajności za pomocą archiwizera WinRAR.

WinRAR 4.0b5: x64, Test wydajności i sprzętu - KB/s

Intel Atom D525 1,8 GHz (2C/4T) 564
Intel Atom D510 1,66 GHz (2C/4T) 516
Intel Atom 330 1,6 GHz (2C/4T) 504
AMD E-350 1,6 GHz (2C/2T) 492

Test wydajności w programie WinRAR wskazuje na minimalną przewagę procesorów Intel Atom. Jedynie wyższe taktowanie Atoma D525 pozwala na osiągnięcie większej różnicy.

Image

3D Mark 06 - 3D Mark Score

Intel Atom D510 1,66 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION2 2544
AMD E-350 1,6 GHz (2C/2T) + Radeon HD 6310 2260
Intel Atom 330 1,6 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION 1304
Intel Atom D525 1,8 GHz (2C/4T) + Intel GMA 3150 178

Co było łatwe do przewidzenia, zintegrowany układ graficzny w Atomach nie jest dla Zacate żadną konkurencją, podobnie ma się rzecz z układem ION pierwszej generacji. ION 2 (GT218) niespodziawanie wykręcił jeszcze lepszy wynik. Oczywiście wyniki 3D Mark należy traktować jedynie wstępnie i sprawdzić, czy znajdą one odzwierciedlenie w grach.

3D Mark 06 - CPU Score

AMD E-350 1,6 GHz (2C/2T) + Radeon HD 6310 1046
Intel Atom D525 1,8 GHz (2C/4T) + Intel GMA 3150 910
Intel Atom D510 1,66 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION2 877
Intel Atom 330 1,6 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION 839

Test CPU w 3D Mark 06 ponownie wskazuje na to, że w dwóch rdzeniach E-350 ukrywa się niezły potencjał - oczywiście jak na energooszczędny procesor.

Image

3D Mark Vantage - Entry - 3D Mark Score

AMD E-350 1,6 GHz (2C/2T) + Radeon HD 6310 3813
Intel Atom D510 1,66 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION2 3352
Intel Atom 330 1,6 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION 2898

3D Mark Vantage - Entry - GPU Score

AMD E-350 1,6 GHz (2C/2T) + Radeon HD 6310 5279
Intel Atom D510 1,66 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION2 4734
Intel Atom 330 1,6 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION 2749

Nowsza wersja 3D Marka pokazuje, że Zacate nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Maleństwo AMD jest wyraźnie szybsze od jednostki centralnej Intela pracującej z układem ION 2 - a to wszystko w jednym opakowaniu (APU) w odróżnieniu od dwóch oddzielnych układów konkurencji (CPU i zewnętrzny GPU). Starszy model ION potrafi być dwa razy wolniejszy.

ArcSoft Media Conveter 7 (7.0.0.20): konwersja wideo - [minuty,sekundy] - mniej = lepiej

AMD E-350  + Radeon HD 6310 7,37
AMD E-350 1,6 GHz 7,53
Atom D525 1,8 GHz 8,19
Atom D510 1,66 GHz + NVIDIA ION 2  8,36
Atom 330 1,6 GHz + NVIDIA ION 9,16
Atom D510 1,66 GHz 9,17
Atom 330 1,6 GHz 10,24

Zacate bez problemów przebija konkurencję. Widać jednak, że konwersja wspomagana przez GPU znacznie lepiej działa na sprzęcie NVIDII, chociaż wykorzystanie GPU sięga zaledwie 40%.

Image

 ION: w przypadku konwersji za pomocą CUDA układ NVIDII nie jest obciążany w wysokim stopniu

Początkowo testy przeprowadziliśmy w wersji 7.0.0.20, ale firma ArcSoft udostępniła aktualizację do wersji 7.1.0.68. Wprowadza ona drobne zmiany w interfejsie programu, a ikonka ATI Stream zostaje zastąpiona przez AMD APP.

Image

Nowy ArcSoft MediaConverter 7 - gotowy na AMD APP, ale i na Intel QuickSync oraz oczywiście NVIDIA CUDA

Czy nowa wersja cokolwiek zmienia jeśli chodzi o szybkość konwersji? Sprawdziliśmy to konwertując ten sam materiał wideo przy identycznych ustawieniach.

ArcSoft Media Conveter 7 (7.1.0.68): konwersja wideo - [minuty,sekundy] - mniej = lepiej

E-350 1,6 GHz + Radeon HD 6310 5,40
E-350 1,6 GHz 6,10
Atom D510 1,66 GHz + NVIDIA ION2 6,46
Atom D510 1,66 GHz 7,39

Konwersja jest wyraźnie szybsza, niezależnie od zastosowanego sprzętu. Nie przeszkadza to Zacate przebić duet Atom + ION 2 nawet bez wspomagania sprzętowego. Imponujące. Konwersja za pomocą AMD APP wyraźnie przyśpiesza, ale czy faktycznie cała moc APU jest wykorzystywana?

Image

AMD Zacate: Po lewej konwersja za pomocą CPU, a po prawej przy użyciu APU (CPU + GPU)

Już podczas syntetycznych testów GPGPU zwracaliśmy uwagę na ten problem. Połączone siły procesora i układu graficznego wypadały słabiej, bo sprzęt nie był w pełni wykorzystywany. W przypadku MediaConverter 7 taka sytuacja na szczęście nie zachodzi, ale przyśpieszenie nie jest tak duże jak byśmy tego chcieli. Wedle przedstawicieli firmy ArcSoft przepisanie kodu na OpenCL przyśpieszy działania za pomocą AMD APP - prace trwają.

Odtwarzanie wideo

Wszędzie gdzie do głosu dochodzi sprzętowe wspomaganie odtwarzania wideo - jest nieźle. Nawet Atom ze swoim skromnym układem graficznych potrafi nas zadziwić. Widać ogromny postęp w użyciu technologii wspomagających wyświetlanie filmów w wysokiej rozdzielczości, ale do powszechnego wykorzystania wciąż jest daleko. Wystarczy odpalić YouTube (gdzie jak wiemy, są już filmy w jakości Full HD) i można zapomnieć o wykorzystaniu Atoma bez wsparcia zewnętrznych układów.

Radeon HD 6310 sprzętowo obsługuje akcelerację takich formatów jak H.264, VC-1, MPEG-2, DivX, XviD, czy Blu-ray 3D (MCV). Konkurencja wypada skromniej, bo ION 2 obsłuży H.264, VC-1, MPEG-2p oraz MPEG-4 ASP, natomiast zintegrowany w procesorach Clarkdale Intel HD GMA tylko AVC, VC-1 i MPEG-2.

W przypadku APU AMD nie mamy takich dylematów. Dość powiedzieć, że Zacate świetnie sobie radził z odtwarzaniem materiałów w wysokiej rozdzielczości niezależnie od warunków - czy były to filmy w różnych formatach odtwarzane z dysku, czy też z wideo w wysokiej rozdzielczości na YouTube.

Image

PowerDVD 10 - Zajętość rdzeni APU przy odtwarzaniu FullHD

W przypadku odtwarzania materiału Full HD zajętość rdzeni procesora i układu graficznego była naprawdę różna. Na powyższym zrzucie ekranowym widać, że rdzenie CPU są mocniej obciążane niż GPU. Przy ponownym odtwarzaniu  można było się spotkać z sytuacją odwrotną - GPU obciążone było na poziomie 70%, a procesor około 40%. WIele tu zależy od jakości i formatu filmu.

Testy: Gry

Dzięki znajomości specyfikacji technicznej Radeona HD 6310 wiemy co nieco o jego możliwościach. Na pewno poradzi sobie z mało wymagającymi grami, postanowiliśmy jednak postawić przed nim nieco bardziej ambitne zadania.

StarCraft 2 - Wings of Liberty

Image

StarCraft 2: 1280 x 720 - [FPS] - ustawienia niskie

AMD E-350 1,6 GHz (2C/2T) + Radeon HD 6310 49
Intel Atom D510 1,66 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION2 31
Intel Atom 330 1,6 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION 27

StarCraft 2: 1280 x 720 - [FPS] - ustawienia średnie

AMD E-350 1,6 GHz (2C/2T) + Radeon HD 6310 20
Intel Atom D510 1,66 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION2 16
Intel Atom 330 1,6 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION 10

Pierwszy test i łatwe zwycięstwo AMD.  Przy bitwach z dużą ilością przeciwników te imponujące wyniki zapewne mogą się zmniejszyć, ale gra w StarCraft 2 na Zacate jest jak najbardziej możliwa. Zestaw z ION 2 miał problemy ze StarCraftem, które objawiały się przycinaniem gry. Prawdopodobnie był to problem ze sterownikami NVIDII i gra być może mogłaby działać szybciej.

 

Race Driver: GRID - 1280 x 720 - [FPS] - ustawienia ultra-niskie, AA x0

AMD E-350 1,6 GHz (2C/2T) + Radeon HD 6310 34
Intel Atom D510 1,66 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION2 32
Intel Atom 330 1,6 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION 16

Race Driver: GRID - 1280 x 720 - [FPS] - ustawienia niskie, AA x0

AMD E-350 1,6 GHz (2C/2T) + Radeon HD 6310 31
Intel Atom D510 1,66 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION2 29
Intel Atom 330 1,6 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION 14

Race Driver: GRID - 1280 x 720 - [FPS] - ustawienia średnie, AA x0

AMD E-350 1,6 GHz (2C/2T) + Radeon HD 6310 18
Intel Atom D510 1,66 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION2 17
Intel Atom 330 1,6 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION 10

Resident Evil 5: 1280 x 720 - [FPS] DirectX 9, ustawienia minimalne

Intel Atom D510 1,66 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION2 27
AMD E-350 1,6 GHz (2C/2T) + Radeon HD 6310 24
Intel Atom 330 1,6 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION 16

Street Fighter IV: 1280 x 720 - [FPS]  - AAx0, ustawienia - niskie, postacie - średnie, tła - wysokie

Intel Atom D510 1,66 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION2 46
AMD E-350 1,6 GHz (2C/2T) + Radeon HD 6310 38
Intel Atom 330 1,6 GHz (2C/4T) + NVIDIA ION 24

Sandra 2010: Działania arytmetyczne (operacje stałoprzecinkowe) - GIPS - wydajność wyrażana w ilości instrukcji wykonywanych w ciągu sekundy

OC AMD E-350 (2C/2T)  @1800 9,5+1,2
AMD E-350 (2C/2T)  @1600 9,5
Intel Atom D525 1,8 GHz (2C/4T) 9,1
Intel Atom D510 (2C/4T) 8,4
Intel Atom 330 (2C/4T) 8

Sandra 2010: Działania arytmetyczne (operacje zmiennoprzecinkowe) - GFLOPS - wydajność wyrażana w ilości operacji wykonywanych w ciągu sekundy

OC AMD E-350 (2C/2T) 6310 @1800 7,5+0,9
AMD E-350 (2C/2T) @1600 7,5
Intel Atom D525 1,8 GHz (2C/4T) 7,4
Intel Atom D510 (2C/4T) 6,9
Intel Atom 330 (2C/4T) 6,6

3D Mark 06 - CPU Score

OC AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1800 1046+119
AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600 1046
Intel Atom D525 1,8 GHz (2C/4T) + Intel GMA 3150 910
Intel Atom D510 (2C/4T) + NVIDIA ION2 877
Intel Atom 330 (2C/4T) + NVIDIA ION 839

3D Mark 06 - 3D Mark Score

OC AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/700 2043+526
Intel Atom D510 (2C/4T) + NVIDIA ION2 2544
AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/500 2260
Intel Atom 330 (2C/4T) + NVIDIA ION 1304
Intel Atom D525 1,8 GHz (2C/4T) + Intel GMA 3150 178

3D Mark Vantage - Entry - 3D Mark Score

OC AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/700 3813+569
AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/500 3813
Intel Atom D510 (2C/4T) + NVIDIA ION2 3352
Intel Atom 330 (2C/4T) + NVIDIA ION 2898

3D Mark Vantage - Entry - GPU Score

OC AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/700 5279+1279
AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600 5279
Intel Atom D510 (2C/4T) + NVIDIA ION2 4734
Intel Atom 330 (2C/4T) + NVIDIA ION 2749

StarCraft 2: 1280 x 720 - [FPS] - ustawienia niskie

OC AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/700 49+2
AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/500 49
Intel Atom D510 (2C/4T) + NVIDIA ION2 31
Intel Atom 330 (2C/4T) + NVIDIA ION 27

StarCraft 2: 1280 x 720 - [FPS] - ustawienia średnie

OC AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/700 20+1
AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/500 20
Intel Atom D510 (2C/4T) + NVIDIA ION2 16
Intel Atom 330 (2C/4T) + NVIDIA ION 10

Race Driver: GRID - 1280 x 720 - [FPS] - ustawienia niskie, AA x0

OC AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/700 31+4
AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/500 31
Intel Atom D510 (2C/4T) + NVIDIA ION2 29
Intel Atom 330 (2C/4T) + NVIDIA ION 14

Race Driver: GRID - 1024 x 600 - [FPS] - ustawienia niskie, AA x0

OC AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/700 32+4
AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/500 32

Darksiders: 1280 x 720 - [FPS]

OC AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/700 12+1
AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/500 12

Darksiders: 1024 x 600 - [FPS]

OC AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/700 13+1
AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/500 13

Street Fighter IV: 1280 x 720 - [FPS]  - AAx0

Intel Atom D510 (2C/4T) + NVIDIA ION2 46
OC AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/700 38+5
AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/500 38
Intel Atom 330 (2C/4T) + NVIDIA ION 24

Street Fighter IV: 1024 x 600 - [FPS]  - AAx0

OC AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/700 48+4
AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/500 48

Resident Evil 5: 1280 x 720 - [FPS] DirectX 9, ustawienia minimalne

Intel Atom D510 (2C/4T) + NVIDIA ION2 27
OC AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/700 24+1
AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/500 24
Intel Atom 330 (2C/4T) + NVIDIA ION 16

Resident Evil 5: 1024 x 600 - [FPS] DirectX 9, ustawienia minimalne

OC AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/700 26+1
AMD E-350 (2C/2T) + Radeon HD 6310 @1600/500 26

Gigabyte GA-E350N-USB3 (AMD Brazos) - pobór energii - [W] -  zasilacz 150W

Spoczynek 29
Odtwarzanie FullHD 35
Maksymalne obciążenie 43

Asus E35M1-I Deluxe (AMD Brazos) - pobór energii - [W] - zasilacz 150W

Spoczynek 24
Odtwarzanie FullHD 31
Maksymalne obciążenie 39

Sapphire PURE Fusion Mini E350 (AMD Brazos) - pobór energii - [W] -  zasilacz 150W

Spoczynek 25
Odtwarzanie FullHD 30
Maksymalne obciążenie 40

Asus MiniMax AT310NT-I (Atom + ION) - pobór energii - [W] -  zasilacz 150W

Spoczynek 27
Odtwarzanie FullHD 35
Maksymalne obciążenie 43

Sapphire Edge-HD (Atom + ION 2) - pobór energii - [W] -  zasilacz 65W

Spoczynek 21
Odtwarzanie FullHD 26
Maksymalne obciążenie 38

ArcSoft Media Conveter 7 (7.1.0.68): konwersja wideo - [minuty,sekundy] - mniej = lepiej

Pentium G6950 2,8 GHz (2C/2T) 2,03
Phenom II X3 705e 2,5 GHz (3C/3T) 2,19
E-350 1,6 GHz + Radeon HD 6310 5,40
AMD E-350 1,6 GHz 6,10
Atom D510 1,66 GHz + NVIDIA ION2 6,46
Atom D510 1,66 GHz 7,39

Sandra 2010: Działania arytmetyczne (operacje stałoprzecinkowe) - GIPS - wydajność wyrażana w ilości instrukcji wykonywanych w ciągu sekundy

Phenom II X3 705e 2,5 GHz (3C/3T) 25,8
Pentium G6950 2,8 GHz (2C/2T) 25,6
AMD E-350 1,6 GHz (2C/2T) 9,5
Intel Atom D525 1,8 GHz (2C/4T) 9,1
Intel Atom D510 1,66 GHz (2C/4T) 8,4
Intel Atom 330 1,6 GHz (2C/4T) 8,0

Sandra 2010: Działania arytmetyczne (operacje zmiennoprzecinkowe) - GFLOPS - wydajność wyrażana w ilości operacji wykonywanych w ciągu sekundy

Phenom II X3 705e 2,5 GHz (3C/3T) 21,8
Pentium G6950 2,8 GHz (2C/2T) 16,2
AMD E-350 1,6 GHz (2C/2T) 7,5
Intel Atom D525 1,8 GHz (2C/4T) 7,4
Intel Atom D510 1,66 GHz (2C/4T) 6,9
Intel Atom 330 1,6 GHz (2C/4T) 6,6

3D Mark Vantage - Entry - 3D Mark Score

AMD E-350 1,6 GHz + Radeon HD 6310 3813
Intel Atom D510 1,66 GHz + NVIDIA ION2 3352
Intel Atom 330 1,6 GHz + NVIDIA ION 2898
Pentium G6950 2,8 GHz + Intel HD 2710
Phenom II X3 705e 2,5 GHz + HD 4250 2617

3D Mark Vantage - Entry - GPU Score

AMD E-350 1,6 GHz + Radeon HD 6310 5279
Intel Atom D510 1,66 GHz + NVIDIA ION2 4734
Intel Atom 330 1,6 GHz + NVIDIA ION 2749
Pentium G6950 2,8 GHz + Intel HD 2308
Phenom II X3 705e 2,5 GHz + HD 4250 2178

3D Mark Vantage - Entry - CPU Score

Phenom II X3 705e 2,5 GHz + HD 4250 6602
Pentium G6950 2,8 GHz + Intel HD 5677
AMD E-350 1,6 GHz + Radeon HD 6310 2080

3D Mark 06 - 3D Mark Score

Intel Atom D510 1,66 GHz + NVIDIA ION2 2544
AMD E-350 1,6 GHz + Radeon HD 6310 2260
Phenom II X3 705e 2,5 GHz + HD 4250 1787
Intel Atom 330 1,6 GHz + NVIDIA ION 1304
Pentium G6950 2,8 GHz + Intel HD 1172
Intel Atom D525 1,8 GHz + Intel GMA 3150 178

3D Mark 06 - CPU Score

Phenom II X3 705e 2,5 GHz + HD 4250 2974
Pentium G6950 2,8 GHz + Intel HD 2410
AMD E-350 1,6 GHz + Radeon HD 6310 1046
Intel Atom D525 1,8 GHz + Intel GMA 3150 910
Intel Atom D510 1,66 GHz + NVIDIA ION2 877
Intel Atom 330 1,6 GHz + NVIDIA ION 839
   Podsumowanie: Asus E35M1-I Deluxe
  plusy:
• 4 porty USB 3.0 (2 na tylnym panelu)
• SATA III
• niski pobór energii
• EFI BIOS
• pasywne i wydajne chłodzenie
• Wi-Fi i Bluetooth 3.0
  minusy:
• cena
   Podsumowanie: Sapphire PURE Fusion Mini E350
  plusy:
• SATA III i USB 3.0
• niewielki pobór energii
• cyfrowy wyświetlacz pomocny w identyfikacji błędów
• komplet wyjść obrazu
• Bluetooth 2.1+EDR
  minusy:
• cena
• skromny i słyszalny układ chłodzenia
Ocena: Sapphire PURE Fusion Mini E350
Jakość wykonania:
dobra
Dodatkowe wyposażenie:
dobre
Układ komponentów:
dobry
Ergonomia:
dobra
BIOS:
zadowalający
Wydajność:
dobra
Podkręcanie:
zadowalające
Chłodzenie: zadowalające
Oprogramowanie:
zadowalające
Stosunek możliwości/cena:
zadowalający
Ogólna ocena:
Sugerowana cena producenta: 509 zł
 
   Podsumowanie: Gigabyte GA-E350N-USB3
  plusy:
• SATA III i USB 3.0
• komplet wyjść obrazu
• pełne wyprowadzenie portów audio (6 x minijack i 1 x S/PDIF)
  minusy:
• aktywny i średnio wydajny system chłodzenia
Wybrane dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

NIE WYCHODŹ JESZCZE! MAMY COŚ SPECJALNIE DLA CIEBIE