Tablety

Zdjęcia i filmy

przeczytasz w 2 min.

Apple w swoich najnowszych urządzeniach ultramobilnych stara się podążać za trendami integrując ulepszone moduły fotograficzne. Dotyczy to w szczególności iPhone'a 5S, którego użytkownik nosi przez większość czasu w kieszeni i zawsze może po niego sięgnąć gdy zaistnieje potrzeba wykonania zdjęć. Z tabletami jest nieco inaczej. Są one po prostu zbyt duże aby stanowiły alternatywę dla małego aparatu cyfrowego. Nawet iPad mini retina który mieści się w kieszeni marynarki nie będzie zbyt komfortowy w tym zastosowaniu.

Z tego właśnie powodu w tabletach producenci stosują zazwyczaj tańsze i gorsze sensory, które zapewniają podstawową jakość. Przez wiele osób częściej wykorzystywane są moduły przednie służące do wideokonferencji.

Jak więc sytuacja wygląda w najnowszym iPadzie? Przyznać musimy, że całkiem dobrze. Fotki mają 2592x1936 px, czyli ok. 5,02 Mpx więc są zauważalnie mniej szczegółowe od 8-megapikselowych zdjęć z iPhone'a, ale pod względem kolorystyki i ilości szumów wypadają całkiem dobrze. Warunek tradycyjnie jest jeden – ilość światła wpadajacego przez obiektyw musi być duża. Innymi słowy zdjęcia prezentowały będą się dobrze w chwili, gdy wykonujemy je w słoneczny dzień lub w silnie oświetlonym pomieszczeniu.

Jeśli jednak zechcemy uchwycić kilka kadrów przy delikatnym oświetleniu tablet będzie musiał zwiększać czułość ISO i sztucznie podbijać wartość sygnału. To przekłada się na wyższe szumy, które usuwane są za pomocą odpowiednich algorytmów. Tak odszumiony obraz traci sporą część drobnych detali i przez to wygląda gorzej gdy oglądamy go przy powiększeniu 1:1.

Podsumowując – iPadem Air wykonamy dobrej jakości zdjęcia w dzień, ale nie powinniśmy się zabierać za rejestrowanie fotek wieczorem lub w słabo oświetlonych pomieszczeniach.

Przednia kamerka nie dysponuje autofokusem i ustawiona jest tak, aby oferować akceptowalną jakość w czasie fotografowania obiektów oddalonych nie więcej niż o około 1,5 metra. Dalszy plan będzie się powoli rozmywał. Nie jest to jednak wada – moduł ten służyć ma głównie do prowadzenia czatów wideo za pośrednictwem programu FaceTime.

Filmy tylne cechują się jakością zbliżoną do zdjęć wykonanych tym samym sensorem. Są przyjemne dla oka gdy nagrywamy je np. w słoneczny dzień pod gołym niebem, ale nagrania wieczorne będą zwyczajnie słabe. Rozdzielczość to standardowe Full HD (1920x1080 px), a przepływność ok. 14,5 Mb/s.

Przednia kamerka nagrywa w niższej rozdzielczości 1280x720 px. Jakość jest akceptowalna w czasie wideokonferencji, ale do innych zastosowań się raczej nie nadaje.