Komputery

Hardware, wydajność, głośność, temperatura

przeczytasz w 2 min.

W Eee Top zastosowano jednordzeniowy procesor Intel Atom, taktowany zegarem 1.6 GHz (FSB 533 MHz, 512KB pamięci L2). Ten energooszczędny chip przy najwyższym obciążeniu pobiera zaledwie 2W.

Zrzut ekranu z CPU-Z przy profilu domyślnym

Dołączona do Eee Top aplikacja Eee Manager pozwala na wybranie profilu wydajności komputera. Przy domyślnym „Power Saving” podczas niskiego obciążenia procesor zwalnia o połowę – z 1.6 GHz do 800 MHz. Natomiast przy najwyższej Super Performance, CPU zostaje przetaktowany do 1.68 GHz (w idle uzyskuje połowę tej wartości), a FSB wzrasta z 533 MHz do 560 MHz.

Zrzut ekranu z CPU-Z przy profilu Super Performance

Pomimo stosunkowo prostej architektury i niskiego poboru mocy, Atom okazuje się całkiem wydajnym procesorem, w zupełności wystarczającym do pracy pod systemem Windows XP. Działa z podobną prędkością, jak Celeron M, taktowany takim samym zegarem. Wydajność Eee Top jest na tyle dobra, że można przez przeszkód oglądać na nim filmy w formacie DivX, czy Xvid.

Wyniki w PCMark05 przy profilu Power Saving...

...oraz Super Performance

W Eee Top zastosowano chipset i945GME ze zintegrowaną grafiką Intel Extreme Graphics. Jej wydajność 3D jest słaba, przez co nie nadaje się do większości współczesnych gier. Można na niej uruchomić z zadowalającą prędkością jedynie stare lub mało wymagające tytuły.

Zrzut ekranu z GPU-Z

Komputer zawiera również wbudowany 2.5’’ dysk twardy Serial ATA. Jest to 160 GB model firmy Seagate, należący do serii Momentus 5400.3. Jak sama nazwa wskazuje, talerze kręcą się w nim z prędkością obrotową 5400 rpm. Dysk ma też do dyspozycji 8 MB cache, a jego wydajność bez problemu wystarcza do wygodnej pracy.

Wydajność dysku twardego

O odprowadzanie ciepła w Eee Top dba wentylator, wywiewający powietrze przez otwory znajdujące się na górnym boku obudowy. Jest on bardzo cichy i praktycznie niesłyszalny.
Znacznie głośniejszy od niego jest zastosowany w Eee Top dysk twardy.  Siedząc przy komputerze wyraźnie słychać szmer obracających się talerzy dysku twardego.

Jeśli chodzi o temperaturę, to podczas spokojnej pracy przy profilu Power Saving komputer niemal w ogóle się nie nagrzewa – jedynie na górnym boku w okolicy otworów wentylacyjnych jest lekko ciepły. Po włączeniu Super Performance i dużym obciążeniu procesora oraz podsystemu graficznego Eee Top temperatura trochę wzrasta, ale w niewielkim stopniu, nie powodując zwiększenia prędkości wentylatora chłodzącego.