Sieci

Testy wydajności

przeczytasz w 3 min.

Po dokładnym zapoznaniu się z routerem oraz jego ustawieniami przyszedł czas na testy. Tutaj jako punkt odniesienia wybrałem Asus RT-AC86U - jest to model o zbliżonych na papierze parametrach, jednak wyraźnie tańszy. Do testowania użyto laptopy wyposażone w Wi-Fi AC2160 lub wyższe oraz korzystano tylko z dysków SSD. Do testów z wykorzystaniem PC użyłem karty Ethernet o przepustowości 1Gbps oraz analogicznie dysku SSD.

Kopiowanie danych [MB/s]

Duży plik 
ASUS GT-AC2900 80
ASUS RT-AC86U 76
Średnie pliki 
ASUS GT-AC2900 66
ASUS RT-AC86U 66
Małe pliki 
ASUS GT-AC2900 7
ASUS RT-AC86U 11

 

Pierwszy test dotyczył prędkości kopiowania danych z PC na laptopa, zatem odzwierciedla maksymalny transfer, jaki możemy uzyskać przez Wi-Fi w zależności od typu przesyłanych danych. Jak widać, wydajność jest na bardzo wysokim poziomie – przepustowość zbliża się do tego, co oferuje kabel w standardzie 1GB/s. Oczywiście nieco gorzej sprawa wygląda, gdy przesyłamy więcej plików - tutaj znaczenia nabiera moc obliczeniowa routera i gdy chcemy kopiować tysiące plików ważących poniżej 100kb każdy, różnica pomiędzy testowanymi routerami zaczyna być widoczna. Wyniki jednak są i tak więcej niż zadawalające, jak na sprzęt tej klasy przystało.

Kopiowanie danych [MB/s]

To samo pomieszczenie 
ASUS GT-AC2900 80
ASUS RT-AC86U 76
1 ściana 
ASUS GT-AC2900 66
ASUS RT-AC86U 74
2 ściany + strop 
ASUS GT-AC2900 23
ASUS RT-AC86U 23
3 ściany + strop 
ASUS GT-AC2900 5
ASUS RT-AC86U 3

 

Kolejny test dotyczył przepustowości względem zasięgu. O ile prędkość w zasięgu 5-10 metrów i 1 ściany była nadal wyśmienita, tak zejście piętro niżej (przez zbrojony strop) i dołożenie kolejnej ściany (nadal odległość około 10 metrów) już znacząco wpłynęły na transfer (redukując go do 33%). Dodanie jeszcze jednej ściany (nośnej o grubości 30cm) drastycznie już ograniczyło wydajność Wi-Fi do zaledwie kilku megabajtów na sekundę (co nadal wystarczy do sprawnego korzystania z Internetu czy grania, jednak przesył danych w sieci lokalnej jest odczuwalnie wolniejszy).

Kopiowanie danych [MB/s]

Wi-Fi -> Wi-Fi 
ASUS GT-AC2900 23
ASUS RT-AC86U 22
Wi-Fi -> Wi-Fi
Wi-Fi -> LAN
 
ASUS GT-AC2900 28
ASUS RT-AC86U 32

 

Ostatni test dotyczy tego, jak działa Wi-Fi pod znacznym obciążeniem - test przeprowadziłem kopiując dane między dwoma laptopami podpiętymi do Wi-Fi, a następnie dorzucając jeszcze jednego laptopa kopiującego dane do NAS podpiętego przewodowo. Taka wydajność nie jest powalająca, ale i tak w zupełności wystarczy do codziennych zastosowań. Choć warto zaznaczyć, że szybciej uda się przekopiować dane z laptopa na NAS i następnie z NAS na innego laptopa, niż skopiować bezpośrednio z jednego na drugi. Po dołożeniu jeszcze jednej operacji kopiowania przez Wi-Fi wydajność spadła tylko trochę (na wykresie widzimy sumę obu prędkości kopiowania), choć tu testowany router wypadł nieco gorzej od jego starszego brata.

Sprawdziłem również działanie funkcji zwiększającej priorytet pakietów związanych z grami, jednak nie udało się przeprowadzić powtarzalnych testów. Z samych obserwacji wynika, że funkcja ta faktycznie nieco poprawia jakość połączenia, jeżeli łączymy się z Internetem przez LTE. W przypadku połączenia szerokopasmowego („światłowód”) różnicy nie odnotowałem, mimo usilnej próby zakłócenia połączenia przez innych użytkowników.

AiMesh – czyli rozwiązanie problemu ze zbrojonym stropem

Testy wydajności dały mi do myślenia w sprawie tego, jak bardzo na jakość połączenia Wi-Fi wpływa obecność stalowych prętów przestrzeni rozdzielającej router z np. laptopem. A jako że dysponowałem dwoma routerami zgodnymi z technologią AiMesh, to grzechem byłoby nie sprawdzić jego działania. Jeden z routerów pozostał na piętrze, stanowiąc bramę do Internetu, a drugi (GT-AC2900) postanowiłem skonfigurować jako węzeł AiMesh - czynność ta jest bajecznie prosta - resetujemy router do ustawień fabrycznych i w procesie konfiguracji wybieramy „węzeł AiMesh”. Następnie stawiamy routery blisko siebie i resztę konfiguracji wykonujemy po stronie routera-bramy (a w zasadzie ta reszta wykonuje się sama). Tak skonfigurowany sprzęt wystarczy teraz podpiąć do prądu w miejscu, gdzie zasięg jest już nieco gorszy i automatycznie jakość sygnału w tym miejscu się znacznie poprawi. Przetestowałem tutaj dwa warianty - węzeł podpięty przewodowo i bezprzewodowo. Węzeł umiejscowiony został 3 metry od trzeciego miejsca testowego (czyli za dwiema ścianami i stropem względem routera-bramy). Oto wyniki:

Kopiowanie danych [MB/s]

To samo pomieszczenie 
ASUS GT-AC2900 80
AiMesh LAN 80
AiMesh Wi-FI 80
1 ściana 
ASUS GT-AC2900 66
AiMesh LAN 66
AiMesh Wi-FI 66
2 ściany + strop 
ASUS GT-AC2900 23
AiMesh LAN 80
AiMesh Wi-FI 55
3 ściany + strop 
ASUS GT-AC2900 5
AiMesh LAN 58
AiMesh Wi-FI 64

 

Jak widać, o ile w bliskiej odległości od głównego routera jakość połączenia się nie poprawia, to już w miejscach gdzie wcześniej były problemy, mamy kolosalny wzrost wydajności! Opcja z połączeniem routerów bezprzewodowo jest limitowana przez jakość połączenia między samymi routerami, ale ta i tak jest nienajgorsza (lepsza niż w przypadku połączenia router-laptop ze względu na dużo mocniejsze anteny).

Z punktu widzenia topologii taka sieć widziana jest jako jeden punkt dostępowy i telefon czy laptop niezauważalnie dla użytkownika przechodzi pomiędzy tymi nadajnikami tak aby zawsze mieć najlepszy zasięg. Dotyczy to za równo sieci prywatnej, jak i sieci gości.

Pozostałe testy

Na koniec sprawdziłem jeszcze wydajność złączy USB - tutaj raczej brak niespodzianek - USB 3.1 pozwala osiągnąć transfer około 80 (zapis) / 95 (odczyt) MB/s zatem idealnie nada się do podpięcia dysku zewnętrznego, tak aby służył jako dysk sieciowy. To oczekiwany wynik w sprzęcie tej klasy - warto jednak zaznaczyć, że nie jest to norma, gdyż nawet modele za 500 zł potrafią zaskoczyć o ponad połowę gorszymi osiągami. Port USB 2.0 nada się idealnie do podpięcia np. modemu LTE, gdyż maksymalna prędkość, jaką oferuje nie będzie tutaj problemem.

Zmierzyłem też pobór mocy urządzenia - w spoczynku jest to około 10 W lub 8 W, jeżeli wyłączymy podświetlenie LED.