Awaria internetu w biurze. Jak sobie z nią poradzić?
Technologie i Firma

Awaria internetu w biurze. Jak sobie z nią poradzić?

przeczytasz w 2 min.

Spotkała Cię kiedyś awaria internetu w biurze? W kolejnej części cyklu "Wyjścia awaryjne" pokazujemy, jak sobie z nią poradzić.

Internet jest jednym z podstawowych filarów działalności współczesnej firmy, gdyż służy do komunikacji i wyszukiwania informacji, a bez tego żadna firma nie może funkcjonować. Co zatem zrobić gdy go zabraknie? Jak poradzić sobie, gdy w biurze wystąpi awaria internetu? Wystarczy użyć smartfona!

Czy Twój sprzęt to potrafi ? Zapewne tak. Funkcję tę oferuje już niemal każdy współczesny model, niezależnie od systemu. Znajdziemy ją w Androidzie, Windows Phone oraz iOS, czyli trzech najpopularniejszych mobilnych OS'ach. Sprawdź więc, jak udostępnianie internetu może pomóc w sytuacjach awaryjnych.

4G LTE oferuje szybkość transmisji danych do 50Mb/s, ale rzeczywista prędkość zależy od możliwości operatora i posiadanego pakietu internetowego.

Awaria internetu? Pomoże Ci Hotspot Wi-Fi

Proces konfiguracji nie jest trudny. Na smartfonie należy włączyć połączenie internetowe przez sieć komórkową (najlepiej 4G LTE lub ewentualnie 3G/HSPA+), a następnie w ustawieniach systemu włączyć funkcję współdzielenia internetu. Najbardziej zalecaną metodą jest udostępnianie przez Wi-Fi. W takim przypadku na laptopie lub komputerze stacjonarnym z kartą bezprzewodową odnajdziemy nazwę hotspota na liście połączeń sieciowych.

udostępnianie internetu android

Jeśli masz smartfon z systemem Android: w ustawieniach znajdź funkcje "Tethering i przenośny hotspot". Włącz, ustaw nazwę sieci i hasło. Na koniec pamiętaj żeby włączyć "Transmisję danych w sieci komórkowej".

Jeszcze ważniejszą zaletą współdzielenia internetu przez Wi-Fi jest możliwość jednoczesnego podłączenia kilku komputerów. Jeśli łącze jest dostatecznie szybkie (4G LTE), to nawet 3-4 osoby będą mogły w miarę komfortowo przeglądać strony internetowe i odbierać lub wysyłać e-maile. Szybkość naturalnie nie będzie tak dobra jak przy zwykłej sieci, ale z hotspota korzystamy jedynie w sytuacji awaryjnej, gdy już nie ma innego wyjścia.

Bezpieczne łącze

Podczas pierwszej konfiguracji udostępniania zwróć szczególną uwagę na to, by hasło było silne, a więc trudne do odgadnięcia i złamania. To właśnie od niego zależy bezpieczeństwo danych transmitowanych przez wszystkie podłączone komputery. Optymalnie powinno składać się z przynajmniej 10 znaków, w skład których wchodzą zarówno małe i duże litery, cyfry, jak i znaki specjalne (np. podkreślenie).

udostępnianie internetu windows phone

W smartfonach z systemem Windows Phone 8.1: w ustawieniach odszukaj dział „sieć + bezprzewodowe” i wybierz opcję „udostępnianie internetu”. Ustaw nazwę sieci oraz hasło i sposób udostępniania intenetu: za pośrednictwem Wi-Fi lub Bluetooth. Na koniec włącz udostępnianie górnym suwakiem.

Inne sposoby udostępniania internetu

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz użyć hotspota Wi-Fi, to sprawdź czy Twój smartfon obsługuje inne opcje. Zazwyczaj będzie to współdzielenie bezprzewodowe przez Bluetooth lub przewodowe przez kabel USB. Pierwsza z tych metod bywa niekiedy bardziej kłopotliwa w konfiguracji niż Wi-Fi, a druga standardowo nie pozwala przekierować internetu do więcej, niż jednego komputera.

Ciekawostką jest to, że udostępnianie internetu ze smartfona do laptopa może odbywać się nawet w chwili, gdy w biurze zupełnie zabraknie prądu. W końcu oba urządzenia maja swoje własne zasilanie, na którym potrafią pracować przynajmniej kilka godzin.

udostępnianie internetu ios

Jeśli jesteś użytkownikiem iPhone`a: w ustawieniach wybierz funkcję „Hotspot osobisty”. Ustaw nazwę sieci i hasło, a następnie włącz udostępnianie internetu.

Ile to kosztuje?

Pakiety internetowe dołączane są do abonamentów telefonicznych przez większość polskich operatorów komórkowych. Upewnij się jednak, że Twój pakiet jest dostatecznie duży, by przetrwać kilkugodzinny brak internetu w biurze. Koszt takiego pakietu może zależeć np. od kwoty abonamentu. Zazwyczaj w smartfonie wystarczy pakiet od 1 do 5 GB miesięcznie.

W zależności od sieci i taryfy abonamentowej możemy zapłacić za pakiet internetowy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, które doliczane są do miesięcznej opłaty. To relatywnie niewielki koszt, a dzięki temu awaria internetu w biurze nie będzie nam straszna i unikniemy ryzyka, w którym sabotuje ona naszą poracę.

 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    3
    Słaby artykuł, myślę, że każdy czytelnik Benchmarka "siedzi" na tyle w technologii, że wie, jak włącza się udostępnianie internetu. Artykuł nadawałby się może do Onetu.
    • avatar
      zeniu
      1
      "Upewnij się jednak, że Twój pakiet jest dostatecznie duży, by przetrwać kilkugodzinny brak internetu w biurze."
      Przecież w razie potrzeby u każdego operatora można dokupić pakiet kilku GB uaktywniany niemal natychmiast. Co prawda działa tylko przez tydzień lub miesiąc, ale potrzebujemy go tylko na kilka godzin.
      • avatar
        krystekm
        -2
        U mnie w firmie jestem informatykiem i jeżeli nastąpi awaria internetu to po 10 min jestem w domu. :)
        • avatar
          ragon
          0
          Już lepiej firewall (lub ruter) z min 2 wejściami WAN i 2 połączenia z innych źródeł. Sam tak mam u siebie.
          • avatar
            ragon
            0
            Już lepiej firewall (lub ruter) z min 2 wejściami WAN i 2 połączenia z innych źródeł. Sam tak mam u siebie.