Chłodzenie

Testy wydajnościowe

przeczytasz w 1 min.

Chłodzenie be quiet! Shadow Rock LP porównaliśmy do standardowego coolera, który jest dołączany do procesorów Intela (tzw. BOX) – charakteryzuje się on niewielkimi wymiarami, ale oferuje tylko podstawową wydajność i nie jest zalecany przy dodatkowym podkręcaniu.

Spoczynek
mniej = lepiej [°C]

be quiet! Shadow Rock LP 36
Intel BOX 38
be quiet! Shadow Rock LP OC 38
Intel BOX OC 40

W spoczynku różnice między chłodzeniami są najmniejsze, ale testowany model i tak uzyskał o 2 stopnie lepsze wyniki od „BOX-a”. Obydwa chłodzenia pracowały przy niskiej prędkości obrotowej (wentylator Pure Wings 2 obracał się z prędkością około 400 RPM), a więc też charakteryzowały się praktycznie bezgłośną pracą.

MediaCoder
mniej = lepiej [°C]

be quiet! Shadow Rock LP 59
be quiet! Shadow Rock LP OC 70
Intel BOX 72
Intel BOX OC 100

Potencjał chłodzenia uwidacznia się dopiero po obciążeniu procesora – przy standardowej częstotliwości miał on temperaturę 59 stopni Celsjusza, a więc o 13 stopni niższą niż z referencyjnym coolerem. Po podkręceniu różnica wzrosła aż do 20 stopni, przy czym chłodzenie Shadow Rock LP nadal zapewniało akceptowalną wydajność i bardzo cichą pracę wentylatora (ten obracał się z prędkością około 1100 RPM). Cooler Intela miał już problemy z utrzymaniem stabilności po OC, a na dodatek był już lekko słyszalny.

Linpack
mniej = lepiej [°C]

be quiet! Shadow Rock LP 74
be quiet! Shadow Rock LP OC 88
Intel BOX OC 100
Intel BOX 100

Jeszcze ciekawiej wygląda porównanie coolerów przy ekstremalnym obciążeniu procesora za pomocą bibliotek Linpack. Testowane chłodzenie utrzymało temperaturę około 74 stopni Celsjusza w trybie standardowym i aż 88 stopni Celsjusza po podniesieniu taktowania, a szum powietrza (wentylator rozkręcił się tutaj do około 1600 RPM) dało się usłyszeć dopiero po przyłożeniu ucha do wentylatora.

Oznacza to zatem, że w praktyce i tak będzie on wytłumiany przez obudowę i/lub zagłuszany przez inne części komputera. Chłodzenie referencyjne nie dość, że miało wyraźne problemy ze schłodzeniem procesora, to dodatkowo było już wyraźnie słyszalne (i to w trybie standardowym, bo po OC w ogóle odmówiło posłuszeństwa).