Płyty główne

Wydajność, UEFI i pobór mocy

przeczytasz w 1 min.

Testy wydajnościowe

Wydajność koparki będzie zależeć od modeli i ilości zastosowanych kart graficznych oraz tego, jaką kryptowalutę chcemy wydobywać.

Kusiło nas, aby stworzyć koparkę z 12-stoma kartami graficznymi opartą na tej płycie, ale wypożyczenie aktualnie takiej ilości kart graficznych graniczy z cudem.

UEFI BIOS

Rzadko zaglądamy do UEFI BIOS płyt głównych firmy BIOSTAR, chociaż ostatnio się to zmienia. Generalnie nie mamy powodów do narzekań. Wszystko jest przejrzyste i już od początku łatwo się tu rozeznać.

Podkręcanie (OC)

Generalnie... da się. Są ku temu odpowiednie opcje.

Zważywszy jednak na przeznaczenie tej płyty, prawdopodobnie wyląduje w niej najtańszy Celeron, ewentualnie Pentium. Tutaj warto się skupić na "podkręcaniu" kart graficznych, tak aby charakteryzowały się najlepszym stosunkiem wydajności w kopaniu do poboru mocy. W grę wchodzi więc undervolting, śrubowanie osiągów VRAM i underclocking (wysokie zegary sprawdzają się w grach, ale przy kopaniu nie są specjalnie istotne).

Korzystając z takich kart jak np. AMD Polaris (Radeon RX 4xx/5xx) warto też przełączyć karty z trybu "Graphics" (Grafika) na "Compute" (Oblicz).

Pobór energii platformy z (jedną) kartą Radeon RX 480
[W]

Stan spoczynku 35
Aplikacje jednowątkowe 50
Aplikacje wielowątkowe 65
Kopanie kryptowalut 203

Cóż... od kopania na jednej karcie graficznej jeszcze nikt się nie dorobił. Łatwo można obliczyć ile mocy będzie pobierała koparka wyposażona w 12 takich kart.

Szykujcie risery PCIe oraz portfel, bowiem ceny kart graficznych są bardziej wariackie niż kiedykolwiek. Głównie właśnie przez górników i wydobycie kryptowalut.