Drukarki i skanery

Brother P-Touch 1005 - test i opis

przeczytasz w 3 min.

Brother P-Touch 1005

Brother P-Touch 1005 to urządzenie, które przypomina terminale używane przez kurierów dostarczających paczki. Drukarkę zbudowano z odpornego na uszkodzenia tworzywa, a miejsce gdzie chwyta się je dłonią pokryto gumą. Dzięki temu chwyt jest pewny, nawet gdy dłonie są spocone lub mokre od deszczu czy ubrudzone kurzem. Ekran LCD jest monochromatyczny i pozwala na operowanie po menu urządzenia, a także na kontrolowanie wprowadzanego tekstu.

Brother P-Touch 1005

Brother P-Touch 1005 może obsługiwać wiele języków, w tym oczywiście polski i nie chodzi jedynie o nazwy w menu - może także drukować polskie znaki. Może kogoś dziwić, że o tym piszę, lecz urządzenia nie podłącza się do komputera. Wszelkie dane jakie mają być wydrukowane wprowadza się ręcznie za pomocą wbudowanej klawiatury. Klawiatura wykonana jest z gumowych przycisków, które są niezbyt duże i dość gęsto upakowane obok siebie. Całość ma układ ABC, a klawisze numeryczne wydzielono ponad blokiem liter. Nieco powyżej znajdziemy przyciski obsługi menu wraz z klawiszem [Enter] oraz strzałkami w prawo i lewo oraz zegara na samej górze. Poniżej znajdują się przyciski anulowania. Skrajnie po lewej znajduje się włącznik, a po prawej uruchomienie wydruku.

Brother P-Touch 1005

W prawym górnym rogu znajduje się spust odcinacza etykiet. Jest on przydatny, gdyż taśma na której drukarka nanosi dane jest ciągła i trzeba ją właśnie tym przyciskiem odcinać od rolki.

Brother P-Touch 1005

Rolki mogą mieć różną szerokość i kolor. Dzięki temu można dobrać je do zastosowań jakie przewidujemy dla urządzenia. Dzięki możliwości wprowadzania jednej lub dwóch linii tekstu, opcji okraszania wszystkiego symbolami elektrycznymi i Audio/Video można przygotować bardzo precyzyjne opisy.

Brother P-Touch 1005

W tym miejscu przechodzimy do zastosowań etykiet jakie może nam zaoferować Brother P-Touch 1005. Elektrycy oraz wszelkiego typu monterzy przewodów, w tym komputerowych, mogą wykorzystać drukarkę do produkcji etykiet do oznaczenia poszczególnych wiązek, elementów, gniazdek, urządzeń w czytelny i jednoznaczny sposób. Każde przełączenie wtyczki, zamiana przewodu może być natychmiast opisana i oznaczona. W przyszłości nic się nie pomyli i łatwo będzie też dojść do tego za co odpowiada dany element infrastruktury.

Ogrodnik oznaczy drzewka, krzewy czy kwiaty odpowiednimi etykietami, przez co mniej wprawny pracownik nie pomyli jabłoni ze śliwą, a sadzonki róży herbacianej z krwistoczerwoną. :-)

Z domowych zastosowań można wymienić przygotowywanie etykiet na słoiki, pojemniki z dowolną zawartością. Można oznaczać zabawki dzieci, narzędzia. Informatyk przygotuje symbole na elementy zestawów komputerowych, by np. podczas przeprowadzki nie pomieszały się urządzenia przypisane do stanowisk pracowników. Zastosowania ograniczone są jedynie wyobraźnią i potrzebami użytkownika. W urządzeniu mamy gotowe profile pozwalające na opisanie kaset VHS, audio, płyt CD/DVD.

Brother P-Touch 1005 - przykładowe wydruki
przykładowe wydruki

Nie możemy zapomnieć także o samych taśmach, które dostępne są w kilku wersjach szerokości - od 3 do 12 mm i kilku kolorach. Nie dość, że są one przystosowane do przyklejania niemal na dowolnej powierzchni, to jeszcze cechują się wielką odpornością na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Druk nie daje się zetrzeć, nie poddaje się wodzie, środkom czyszczącym, promieniowaniu UV, nie straszne mu wysokie i niskie temperatury. Dzięki tym właściwościom etykiety można stosować w wielu miejscach i sytuacjach.

Ważnym aspektem jest także zasilanie urządzenia. W zestawie znajdziemy zasilacz sieciowy, lecz nic nie stoi na przeszkodzie by zastosować 6 ogniw AAA, baterii lub akumulatorów i użytkować drukarkę w plenerze.

Ten produkt znajdziesz w sklepie benchmark.pl

Minusy urządzenia jakie przychodzą mi do głowy po teście to brak podświetlenia ekranu. Trudno obsługiwać je bez dopływu światła z zewnątrz - w ciemnych pomieszczeniach lub w nocy. Kolejnym minusem jest klawiatura w formacie ABCD, która da się we znaki wszystkim, którzy są przyzwyczajeni do układu QWERTY lub spotykanego w telefonach komórkowych. Najmniejszym problemem jest konieczność przebijania się przez funkcje w menu w przypadku, gdy chcemy ustawić parametry wprowadzanego tekstu.

Jednym słowem tego typu urządzenia mogą znaleźć się na wyposażeniu każdego montera elektryki, informatyka, administratora sieci, ogrodnika szkółkarza, w szkołach, a nawet w domu.

 

 Podsumowanie
 plusy:
małe rozmiary
solidna obudowa z elementami gumowymi
prosta obsługa
odporne, kolorowe taśmy do wydruków
obsługa wielu języków (w tym polski)
wbudowane wiele symboli elektrycznych i A/V
możliwość zasilania z sieci i baterii AAA
możliwość druku w dwóch liniach
 minusy:
brak podświetlenia ekranu
klawiatura ABC
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 85 zł
super opłacalność